BICAN! BICAN! BICAN! BICAN!

Léto 1938 byla těžká doba. Mussolini, Hitler, Sudety a celá ta situace věstila pohromu. Co ale mohlo zajímat 24letého Pepiho Bicana víc než fotbal? Uplynul rok, co se objevil v šatně Slavie. Před měsícem a kousek skončilo třetí Mistrovství světa ve fotbale, kterého se kvůli administrativním průtahům a možná z politické prozíravosti nemohl v dresu Československa zúčastnit. A Slavia? Čeká jí odveta semifinále Středoevropského poháru. První zápas před týdnem prohrála v Janově 2-4. Pepi gól nedal, ale po hodině hry nahrál na vyrovnání Vytlačilovi. Bohužel se Italům podařilo v úmorném vedru zvrátit zápas ve svůj prospěch. Atmosféra byla vyhrocená, byť janovský stadion Marassi byl zaplněn z třetiny. Fotbal se opět jednou stal nástrojem politiků. V druhém semifinále Juventus porazil doma Ferencváros 3-2 a celá Itálie se těší na italské finále. A samozřejmě nemůžeme zapomenout na touhu pomstít Ambrosianu, kterou Slavia znemožnila v předchozím kole. Nic z toho slávisty nemusí moc zajímat. Stojí před vlastními výzvami. Je to 11. ročník této první mezinárodní klubové soutěže v Evropě a SK Slavia jako jediný klub v něm nastupuje pojedenácté! Korunní princ, jak se Slavii kvůli této vytrvalosti přezdívá, však stále na nejcennější vavřín čeká. Na rozdíl od svého městského rivala Středoevropský pohár ještě nedobyla. Kdo ví, vzhledem k politické situaci v Evropě je to zřejmě poslední možnost proklouznout do finále. Slavia musí vyhrát o 3 branky. Teď, nebo nikdy!

V den zápasu je v Praze 27°C. Na Letné nastává obvyklé hemžení a napětí se mísí s odhodláním. Očekává se velká návštěva. Jak by taky ne. Hraje se jako obvykle na Spartě. Na stadion se nakonec vměstná 33.000 Pražanů.

• Sestavy:
    • Bokšay – Černý, Daučík – Průcha, Nožíř, Kopecký – Horák, Šimůnek, Bradáč, Bican, Vytlačil
    • Agostini – Genta, Borelli – Perazzolo, Bigogno, Figliola – Cattaneo, Arcari, Morselli, Bertoni, Scarabello

Před zápasem si kapitáni vymění památeční pohár a vlajku a jde se na to. Utkání začíná okamžitým náporem domácích. Již v 2. minutě získáváme roh. V 9. již třetí. A v 10. už vedeme 1-0! Bradáč nahrává, Bican střílí. Uběhnou 4 minuty a situace se opakuje. Tentokrát přihrává záložník Nožíř. Bican 2-0! Modročervení jsou jak opaření. Takový úvod rozhodně nečekali. Během čtvrthodinky je jejich náskok z domácího matche vymazán. Snaží se vzchopit, roh, střela…. ale přichází pohroma. V 20. minutě se sráží náš obránce Černý s centrforwardem italským Bertonim. Je odnesen na nosítkách a převezen do nemocnice. Později se vyjeví neblahá zvěst. Dvojitá fraktura holeně. Italové pokračují o 10 a zápas se stává ostřejším a nervóznějším. Bican hraje ve velké formě a perfektně si rozumí s ještě o 2 roky mladším záložníkem Nožířem. Dává další branku, pro offside neuznanou, a trefuje tyč. Půle zápasu. Chvíle na oddych. Slavia má zápas v moci, ale potřebuje přidat aspoň gól a ubránit se výpadům Janovanů. Bokšay v brance musí být pozorný a nepovolit v koncentraci. Soupeř se brání, ale hrozí kontry. Přes 20 minut druhé půle Slavia marně dobývá. Přichází ovšem minuta 69. Vytlačil centruje před branku, Agostini míč chytá, ale padá mu z rukou. Kde se vzala hbitá noha, sám chudák neví. 3-0! Kdo? BICAN! Slavia konečně otáčí celý průběh semifinále na svou stranu. Ale konec ještě není. Další děj se odehrává mezi Nožířem a Scarabellou. Srazí se v boji o míč, na vysvětlenou padne na obou stranách pár facek a už jdou oba ze hřiště. Tak je to 10 na 9. Slavia přeskupí řady, místo Nožíře se stahuje Šimůnek a svojí technickou přízemní hrou drží vyčerpaného soupeře na distanc. Ale ne, ještě není konec. To nejlepší si božský PEPI nechal na poslední desetiminutovku. Na půli převzal míč, nebohému Bigognovi, který jej měl celý zápas strážit, dal na pamětnou housle, obešel všechny a v plné rychlosti švihl do meruny.

Slavia postoupila do vysněného finále proti Ferencvárosi, který nakonec porazil i ten Juventus.

Zásluhou své prvotřídní týmové hry a mistrovstvím svého nejlepšího hráče PEPIHO BICANA.

Stalo se 1. srpna 1938.  (převzato z  facebooku)