JE HAJDUK SPLIT STARŠÍ NEŽ SLAVIA? NĚKOLIK POSTŘEHŮ Z DERBY NA JULISCE

V neděli 23.září jsme se v poměrně velkém počtu sešli na tribuně kopírující západní stráň kopce nad Podbabou a protože jsme se – přiznejme si – fotbalem příliš nebavili (Slavia vlastně ani jednou nevystřelila na branku, Dukla se pak zbavila nadějí hlavně zbrklostí, a tak potřetí za sebou, zcela v tendenci vzájemných soubojů s obnovenou Duklou „vzešlou z popela“ z moravskoslezských Jakubčovic, diváci neviděli opět ani jednu branku.

A tak byl čas se rozhlédnout kolem. Ani já jsem nebyl výjimkou a jako takového malého slávistického grafomana mě zajímala klubová tiskovina Hlasatel z Julisky.

Zaujalo mě několik faktů. Občasník je rozdáván u vchodu, má tzv. středoevropský novinový formát a na 4 černobílých stránkách se uceleně střídají historické informace, fotografie, rozhovory, aktuality a několik reklam. Není tedy pravdou, že Slavia byla jediným klubem, který poskytuje program návštěvníkům zdarma. Pro mě osobně bylo potěšitelné, že jako občan Prahy 6 mám na zápas výraznou slevu. Při vstupném 100 Kč bych tam tak za 15 zápasů doma zaplatil 1500 Kč, tedy méně než polovinu na permanentku se slevou 10% pro členy OP/Fanklubu, k čemuž ještě musím připočíst nejméně 300 Kč za zakupované Poločasy.. Ne, nechci zde naříkat. Slavii mám jako stovky dalších věrných slávistů hluboko v srdci a ještě nemusím naštěstí obracet každou korunu, abych si udělal malou slávistickou radost. Ale celoživotní profese matematika mi prostě nedá, abych nesrovnal odpovídající čísla. Můžeme si ale právem říci – Slavia přece není Dukla a Eden není Juliska!

Jak už jsem uvedl, vedle očima matematika se dívám na řadu okolností i očima novináře-amatéra. A zde již musím Dukle adresovat dvě velké výtky. Nevím, kdo si všiml hrubé chyby v rubrice Údaje o klubu, kde autor uvedl vznik Slavie v roce 1911. Čtenář mi jistě promine, že tento rok mám ve své číselné databázi zafixován více než důkladně! A to hned dvakrát! V roce 1911 se narodila moje máma a v roce 1911 byl založen i předmět jednoho ze symbolů mého milovaného Jadranu, Hajduk Split, kdy jsem měl to obrovské štěstí, že jsem mohl přímo osobně sledovat oslavy 100. „rođendanu“ Hajduku 13.února 2011. Byli jsme vloni pod opěvovaným kopcem Marjan (jakýmsi splitským Petřínem) více než vítanými hosty. Dalmatští studenti se zhlédli právě ve Slavii a Hajduk U Fleků založili. A že by se zhlédli v klubu maximálně pár dní starém, ale spíše mladším? Zde to píšící dukelák nezvládl! A to jsem natolik tolerantní, že dovedu pochopit, pokud někde uvedou vznik Slavie nikoliv v roce 1892, ale o rok později (jak se ještě při 100.výročí v roce 1993 hlásalo), v roce 1895, kdy byl oficiálně založen a potvrzen Sportovní klub Slavia, nebo 1896, od nějž píše oficiální historii slávistický fotbal jako samostatný odbor. S tím jsem schopen a ochoten se v prezentačních materiálech smířit. Ale rok 1911?

Druhou drobnou výtku mám i ke zveřejněnému textu hymny Dukly (mimochodem pro Poločas jsem připravil texty všech známých hymen Slavie i odboček – a že jich je! -, takže jsem poslední, kdo by jakkoliv kritizoval fakt, že i Dukla má právo na hymnu). A musíme se smířit, že moderní texty nejsou v té nejspisovnější formě – dovedete si představit, jak by třeba znělo „Slavia, bíločervené…“? Takže nic proti přepisu, kde se používá třeba ve 3.osobě množného čísla „válej“ nebo místo „velký“ „velkej“, místo „malý“ „malej“,. Ale za uši i oči mě doslova zatahal tvar příčestí minulého slova moci. Nikoliv spisovné „mohl“ nebo do veršů pasující „moh´“, jak je právě s odsuvníkem neboli apostrofem běžné, ale příšernost tvaru „moch“. Bože, zařiď, aby se Karel Čapek nebo Havlíček Borovský v hrobě probudili a všechny tyto prznitele té jejich (a snad ještě i naší) krásné češtiny vyplatili příhodnou sukovicí! Stejně jako ty, kteří hovorovou češtinu mění ve směsici jednoduché angličtiny a zparchantělé češtiny!

Dobi