LIGA MISTRYŇ UEFA: PŘINESE VÝHRA „NA RŮŽOVÉ ZAHRADĚ“ DALŠÍ RŮŽOVÉ DNY?

Slavia vyhrála ve švédském Malmö nad místním FC Rosengård 3:2 a vytvořila si dobrou pozici pro odvetný zápas osmifinále LM. Zaplňme při něm co nejvíce Eden!

Snad mi laskavý čtenář odpustí malou lingvistickou exkurzi, abych obhájil tento trochu neobvyklý nadpis. Soupeř našich fotbalistek FCR totiž sídlí v jedné čtvrti švédského Malmö ve čtvrti Rosengård, což neznamená nic jiného než Růžovou zahradu!  Projdeme-li si jazyky nám nejvíce známé, poměrně se shodují ve slovním základu barvy, který vychází z pojmenování jedné z nejkrásnějších a nejoblíbenějších květin, kterou mimo jiné obdivoval svou písní i Gilbert Bécaud či v české verzi Helena Vondráčková nebo popsal Jiří Suchý v textu písně zpívané kdysi Milanem Drobným – „růže růžová“. Angličtina používá dokonce dva odlišující se výrazy – k rose používá i populární pink, francouzština má jasno v podobě rose, němčina vedle rosa nejčastěji používá rosafarbig, ruština má výraz rózovyj a dokonce ani maďarština se výrazem rózsa nijak neodlišuje.

Čeština si k tomu přidala i úsloví růžová budoucnost, růžové výhledy apod., čímž vyjadřuje optimismus nebo naopak skepsi (vyhlídky na renesanci klubu XY nejsou příliš růžové, tuto továrnu nečeká růžová budoucnost…). Zkrátka a dobře – i v době 100. výročí našeho moderního státu můžeme být i v tomto smyslu hrdi na svůj jazyk i minulost. Jako podporu tohoto tvrzení si dovoluji dodat, že vím pouze o dvou jazycích, které třeba odlišují barvu rudou a červenou (ještě maďarština výrazy piros a vörös)! I ostatní jazyky nacházejí opis, ale jen v případech největší nouze – slovenština má třeba jen svůj výraz červený, ruština krásnyj, němčina je sice schopna použít výraz blutrot, angličtina  bloodred a podobný základ má i francouzské sanglant. Ale používají se minimálně… Setkal se s nimi vůbec někdy někde někdo z nás?

Vraťme se však k fotbalu a k našim fotbalistkám. S Rosengårdem se v LM utkaly přede dvěma roky a vždy dostaly „trojku“ – prohry 0:3 a 1:3 znamenaly vyřazení a účast v osmifinále byla zatím vždy historickým maximem. Před odjezdem do Malmö sýčkové, škarohlídi i posměváčci naše holky častovali: „Tak co, bude to zase trojka?“ My všichni věrní jsme z nečekaného úspěchu měli radost a ti posměváčci? Koho to zajímá? Trojka to sice byla zase, ale v náš prospěch – Slavia vyhrála 3:2! A to zaslouženě! Třikrát vedla, dvakrát hráčky švédského celku vyrovnaly, potřetí už se jim to nepovedlo…

Naše holky se ve 14. minutě ujaly vedení brankou Pincové, o osm minut později Švédky vyrovnaly gólem Utlandové. Do poločasu naše hráčky sice neproměnily řadu dalších šancí, ale do šaten šly po brance Kožárové z 37. minuty s vedením 2:1. Po přestávce sice v 52. minutě Mittagová vyrovnala, ale konečné slovo pak měla v 58. minutě Petra Divišová nádhernou brankou z dálky, kterou internetoví diskutující označili jako mistrovský kop ze školy Míni Stocha!

Jak už je tradicí, nejvíce toto vítězství oslavily dvě tradiční a věrné odbočky – Spořilov a Vikingové z (České) Lípy. Pro ně to byla dvojnásobná radost a úcta k výkonu našich holek, protože pouhých 36 hodin po úspěchu v Malmö nastupovaly na domácí půdě pražské Dukly. Nezaváhaly a výsledkem 5:0 dokázaly, že vše zvládají!

Je jasné, že osmifinále je teprve v polovině. Naše fotbalistky čeká ještě odveta v tomto dvojzápase. Vše mají rozehrané perfektně, ale jak s oblibou pravíval populární reportér Gabo Zelenay: „Lopta je guľatá!“ Ale máme výhodu domácího prostředí a nezbývá, než si přát, aby na svátek Všech svatých, tedy 1. listopadu, přišlo do Edenu co nejvíce opravdových slávistů a naše holky povzbudili tak, že dosáhnou na případný největší úspěch nejen slávistické, ale i české ženské kopané, na postup do čtvrtfinále LM!

TEDY – VE ČTVRTEK 1. LISTOPADU 2018 SE V 18:30 SEJDEME PŘI ODVETĚ OSMIFINÁLE LIGY MISTRYŇ V EDENU A PODPOŘÍME NAŠE HOLKY ZLATÉ!