ODBOČKA BRANDÝS NAD ORLICÍ I VE ZNAMENÍ BICYKLU!

Čtenář, který o mně ví, že vždy raději volím český výraz než slovo mezinárodně užívanější , natož cizácké,  se jistě podiví, že nepoužívám v nadpise slovo „kolo“. Důvod je prostý – slovo kolo má v naší milé češtině několik významů. Nejen pro již zmíněný bicykl (občas se užívá i upřesňující výraz „jízdní kolo“). Kolo je součástí snad všech pozemních dopravních prostředků (snad je kromě tanků,  saní a lyží, poslední dva však potřebují sníh…) a vešlo i do úsloví – pokud byl někdo označen jako „páté kolo u vozu“, jistě si důvod za rámeček nedá! Navíc si  slavjanofilovéi jistě připomenout tradiční srbský tanec „kolo“ a v Polsku, severozápadně od Lodže, se nachází okresní město Kolo! Po tomto úvodu je ale jasné, co v následujících řádcích míníme pod pojmem kolo!

            Odbočka v Brandýse nad Orlicí používá již 7 let vlastní erb, kde městský znak jemně překrývá část znaku OP. Kdybychom se ponořili do tajů heraldiky, nacházeli bychom třeba tzv. znaky mluvící (například Sýkořici se sýkorkami nebo Starý Šachov s dvěma figurkami šachových jezdců), znaky, kde obec převzalo erb majitele (nejčastěji  rožmberskou růži na jihu Čech) či pak obce, kde erb vyjadřuje hlavní činnost jeho obyvatel (vynikají v tom původně hornická města, např. Abertamy nebo Bruntál). Nikdo by se tak nemohl divit, kdyby podle tohoto pravidla Brandejšťáci  „vpašovali“ do erbu své odbočky symboly dvou hlavních činností odbočky v současnosti – bowlingovou kouli a kolo! Přitom odbočka Brandýs měla úspěchy i v rekreačním fotbale – v roce 2005 se dokonce stala vítězem turnaje na (rozhodně nejhůře zorganizovaném) Setkání slávistů ve Strašnově (což nijak nesnižuje jejich triumf!). Pak však několik hráčů z pracovních důvodů “městečko maličký“ opustilo, ostatním přibyla léta, a tak Brandejšťáci „přesedlali“ na pro ně přijatelnější sporty – cyklistiku a bowling. A k tomu i na různé zábavné sporty či spíše hry, které se díky tradičně výborné spolupráci s místní Základní školou Jana Ámose Komenského mohou konat i ve školní tělocvičně! A na oplátku se slávisté odměňují zajímavými akcemi pro školu i školáky, kde dnes převažuje předprázdninové závody  na „splašených ořích“, pro které se vžil onen název jízdní kolo nebo bicykl! Zapomenout nesmíme ani na tradiční předjarní turnaj v mariáši pro širší veřejnost!

CYKLOZÁVOD ŽÁKŮ ZŠ  J.Á.K. „ÚDOLÍM J.Á.K. OKOLÍM BRANDÝSA VE ZNAKU SLAVIE“

            Výjimkou nebyl ani letošní rok, kdy brandýští slávisté ve spolupráci se zmíněnou ZŠ uspořádali již 3.ročník Cyklozávodů „Údolím J.Á.K. okolím Brandýsa ve znaku Slavie“. 9 pořadatelů z odbočky Brandýs si vzalo ve středu 27.června symbolické pořadatelské pásky a výrazně se zasloužili o to, že se závody vydařily – ke spokojenosti rodičů, učitelů i samotných dětí, které byly rozděleny do 6 kategorií, vždy dívek a chlapců z 1. až 3.třídy, ze 4. a 5. třídy a ze 6. až 9., třídy, celkem 40 dětí! Na ty nejlepší čekaly vkusné medaile, na všechny pak pamětní diplom, kde se mimo jiné vedle symbolů města  skvěl i znak naší Slavie! Počet účastníků byl o trochu slabší než vloni, ale školní výlet 6.třídy byl ve startovní listině přece jen znát! Přiložené fotografie ukazují nadšení malých závodníků. Dnes je cyklistika tak trochu i módní záležitostí, ale pamětníkům se jistě vybaví vzpomínky na dojezdy někdejšího Závodu míru mezi Prahou, Berlínem a Varšavou, které byly na zaplněných stadiónech spojeny i s bohatým programem z dílny pořádajícího města a klubu. A slávisté jistě nezapomenou na rok 1965. Téměř vyprodaný starý Eden v závěru čekal na dojezd etapy Drážďany-Praha , ale zprávy z tranzistoráčků nebyly příliš veselé. Již jsme o tom psali, že unikla dvojice, již vedl Sovět Petrov, o kterém bylo známo, že si primát prostě a jasně vzít nedá.  Pak se ozvalo: „Jezdci jsou již v branách stadiónu“, ale na atletickou dráhu vjel jezdec v bleděmodrém dresu s československou trikolórou!  Pavel Doležel, který netušil, že Petrov tupě následoval motospojku do depa a čelo tak uvolnil!

Letošní brandýské závody byly hlavně, jak to mezi dětmi bývá, o hlavně o prestiži před kamarády a kamarádkami. Ale třeba byl mezi nimi nový Doležel, Smolík či Jan Veselý nebo „aspoň“ posila do řad úspěšné odbočky OP a třeba i pro pořadatelství některého z dalších ročníku závodu!

TRADIČNÍ CYKLOEXPEDICE – TÝDENNÍ DOVOLENÁ SLÁVISTŮ Z BRANDÝSA NA KOLECH

Kronika další tradiční akce odbočky OP v Brandýse nad Orlicí má již popsáno pěkných pár stránek! Parta většinou osmi cyklistů si vybere týden dovolené a na svých kolech brázdí zvolenou destinaci. Počítáme-li dobře, byla letošní cykloexpedice v pořadí již dvacátá, tedy jubilejní! Brandejšťáci už projeli pěkný kus naší vlasti a nejen jejího území! Rádi vzpomínají třeba na atypickou

cestu německým  a rakouským Podunajím, ale převažovaly hvězdicové výjezdy z některého zvoleného místa, a to i v cizině –vyjížděli tak třeba z maďarské Taty nebo po jižním Slovensku, kde se také maďarštinář určitě neztratí! V seznamu jsou i jižní Čechy, jakož i některá místa na Moravě (podrobnou historii cykloexpedicí najde případný zájemce v pohodě na webu odbočky Brandýs). Loni byla středobodem výjezdů Činěves na Nymbursku,  rok předftím Jevany, Jihočeši tam naleznou  i perly svého kraje. Vloni jsme psali o tom, že úspěšně zavítali do unikátní klubovničky OP v Rožďalovicích, z roztomilých lázniček Mšené Lázně na Litoměřicku navštívili v roce 2006 i populární Maikoland. A letošní program měl jednu trasu vedenou i přes Žilov, kde je centrum úspěšné západočeské odbočky, stejně jako Plasy, dějiště Setkání slávistů v roce 2012 jejichž perlou je klášter vystavěný na spoustě dubových kůlů, díky nimž čelí už po staletí agresivním vodám řeky Střely.

Dovolte mi v této souvislosti i malé odboční k osobním vzpomínkám i k tipu třeba pro někoho z Vás na víkendový výlet do kraje, který letos Brandejšťáci brázdili.. Snad každý o mně ví, že na „své“ severní Čechy nedám dopustit. To ale neznamená, že bych neuznával další města i kouty naší země. Zamiloval jsem si tak nejen Litoměřice a Úštěk, ale vedle světoznámé Telče třeba i centra Havlíčkova Brodu, Šternberku, Hodonína, Znojma, Klatov, Strakonic či  Jičína  a Chebu a dalších měst i městeček. Podobně jako vedle Krušných hor a Českého středohoří nemohu zapomenout třeba na Pozvičinsko, Šumavu, Jeseníky, Jizrerky, Beskydy i všechny krásné partie Krkonoš či Máchův kraj nebo údolí Doubravy či Třeboň a Třeboňsko. … A určitě k nim patří i severní Plzeňsko. To je ale zajímavý příběh. V prvním ročníku SVVŠ, jak se tehdy gymnázia nazývala, byla naše třída „vyhnána“, jak bylo tehdy zvykem, i na delší jarní brigádu – vysazování stromečků, do kraje, pro každého z nás neznámého, do okolí Žihle. Měli jsme štěstí na velmi slušné ubytování v  táboře pro děti severočeských horníků, ale i na hajného Motejzika, který nás měl na starosti a věnoval se nám ne na 100, ale na 200 procent. Poutavě vykládal o kraji, vyvedl nás o víkendu do nejmenšího našeho městečka Rabštejna nad Střelou, do nádherného údolí Střely či do Žihle a vykládal nám i o půvabu dalších míst v kraji – o Plasích, barokním Manětíně, Bezdružicích, Konstantinových Lázních, Nečtinách či městečku Úterý nebo i na druhé straně o Mladoticích (škoda, že kouzelná železnička na Rakovník již podlehla v úseku do Kralovic  zkáze), ale do Kožlan, rodiště Dr.Edvarda Beneše, vláček z Rakovníka stále jezdí!

Popsal nám i kouzlo trati Most –Plzeň, která se dlouho klikatí kolem řeky Střely, a každému, kdo se rád kochá krajinou, mohu jen doporučit, aby zvolil cestu do Plzně tímto směrem. Já jsem tak za pochopení nadřízených při služebních cestách do Plzně  vždy tak konal, jsou to krásné pohledy!!! Takže – třeba jsem někoho nalákal! Když jsem se dověděl, že kamarádi z odbočky Brandýs, jejímž jsem řádným členem, zamíří do tohoto kraje, vyhledal jsem z různých výstav „nasyslené“ prospekty o severním Plzeňsku, které pak putovaly ke stejně půvabné Orlici a snad v něčem byly užitečné!

Letos tedy Brandejšťáci vyrazili do tohoto půvabného a krajinně i historicky zajímavého kouta naší vlasti! Ubytování měli zajištěno v Hromnici, obci, která nemá s 2.únorem ani se rozsvěcením svíček, které by nás měly ochránit před hromy a blesky. Ale Hromnické jezírko nebo také Červené jezírko je zatopený někdejší důl na břidlici. Ta se mj. používala k výrobě kyseliny sírové neboli vitriolu. Koupání se tedy právem nedoporučuje, za plného slunečního svitu, jakého bylo letos habaděj, pak pohled a fotografování ano! No, kraj jsme si možná až příliš podrobně představili, a tak zájemce jistě bude na webu odbočky sledovat, kam všude BrandejšŁáci vyrazili a kam dorazili a co viděli  Některé úseky absolvovali i vlakem (i oni se tak mohli kochat pohledy na údolí Střely nebo na most na trati do Bezdružic)! Projeli i Žilovem a do Hromnice za nimi přijel i Pavel Moulis, 2.místopředseda OP a člen žilovské odbočky! Krátce zavítali i na Nepomucko i Podbořansko! A poznali, že je všude u nás krásně!

ĆERVENCOVÁ MĚSÍČNÍ SCHŮZE SPOLKU MĚLA SLAVNOSTNÍ RÁZ – PREZENTACI POHÁRU!

Stalo se už krásnou tradicí, pokud Slavia vybojuje jakoukoliv trofej a odbočky projeví zájem, najde se vždy způsob, jak si vzácný pohár „osahat“ a vyfotit se s ním! Této možnosti vždy rádi využijí i Brandejšťáci a letošní červencovou MSS spojili s prezentací Českého poháru!

            Pro méně znalé uveďme, že odbočka v Brandýse nad Orlicí striktně dodržuje tradici měsíčních schůzí spolku, pro něž se vžila zkratka MSS! Po uzavření hotelu Jiřička našli azyl v menších, ale útulnějších prostorách penziónu Pod hradem a zachovali i tradiční druhý pátek v měsíci. Nikomu nevadilo, že červencový termín připadl na pátek třináctého ani to, že druhý den vyrážela osmička cyklistů na tradiční Cykloexpedici! Fotografie pak hovoří za vše!

SVATOVÁCLAVSKÝ TAJNÝ VÝLET NA KOLECH

            Každý, kdo sleduje život na odbočkách, si jistě připomene, že na svatého Václava od altánku na náměstí  vyjížděla i místní veřejnost na slávistickou akci „Na kolech kolem Brandýsa“. Zájem však klesal, a tak se odbočka rozhodla pořádat předprázdninovou cykloekci pro vděčné žáky místní ZŠ. A jako náhrada se už vloni osvědčil tajný cyklovýlet zejména pro členy odbočky OP, který měl úspěch, a tak Brandejšťákům popřejme hodně nadšení pro další zajímavé akce!

                                                                                                                                  Dobi

(článek nebyl redakčně upraven ani jinak korigován)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..