Tři atraktivní místa pro výjezdy slávistů!

         Los skupinové fáze Evropské ligy přidělil naší Slavii tři zajímavé kluby, které mají své sídlo v evropských městech, která bývají často v itinerářích nabídek různých cestovek! Nedovolil bych si rozhodně „fušovat do řemesla“ odborníkům, kteří budou vyhodnocovat a  zvažovat kvality všech soupeřů, ale dovolím si sdělit svoje poznatky a zážitky ze sídel klubů, domácího prostředí našich  soupeřů, krerá jsem navštívil a mám vesměs krásné zážitky! Třeba se najdou čtenáři, které tyto řádky inspirují a rozhodnou se na některý z jistě perfektně připravených zájezdů vyrazí. A pro ty cestychtivé by bylo hříchem některé z nich vynechat!

            Pusťme se tedy do popisu sídel našich soupeřů! Spojuje je fakt, že všechny leží na břehu moře, i když každé na jiném místě Evropy a u jiného pobřeží omývaného slanoiu vodou!

PETROHRAD(ruskyСанкт-Петербург– Sankt-Petěrburg, který Rusové nazývají zkráceně Pítěr) má přes 5 miliónů obyvatel a je tak druhým největším městem Ruska. Nachází se v severozápadní části Ruska při ústí řeky Něvydo Finského zálivu, který je součástí Baltského moře.

Petrohrad byl založen roku 1703 osvíceným Petrem I. Velikým, který si uvědomoval nutnost spojení Ruska se světem, což právě baltský přístav umožnil a stal se „oknem do Evropy“. Petrohrad byl v letech 17121917hlavním městem Ruského impéria(po VŘSR bylo hlavní město přeneseno do Moskvy). Při svém založení dostalo město název Sankt-Pitěr-Burch, což bylo imitací nizozemského Sankt-PieterburchPetr I. Velikýbyl totiž pobytem v Nizozemíovlivněn, ale nepojmenoval město po sobě, nýbrž po svém patronu apoštolu Petrovi. Již po několika letech se však ujal poněmčený název Sankt-Petěrburg. V letech 19141924se město oficiálně nazývalo Petrograd. Po smrti V. I. Leninabylo 26. ledna 1924přejmenováno na Leningrad. Po kladném výsledku referenda se pak 6.9.1991 vrátil k původnímu názvu.

Petrohrad či spíše Leningrad býval připomínán jako symbol Velké říjnové socialistické revoluce, k jejímuž zahájení došlo výstřelem z křižníku Aurora 7. listopadu 1917. Pravoslavná církev zachovává někdejší Juliánský kalendář, který má 13 dní zpoždění (tudíž se pravoslavné Vánoce slaví kolem našich Tří králů a i Velikonoce bývají v pravoslaví jindy – vše záleží na prvním jarním úplňku..), tak k převratu došlo 25.října.

            Petrohrad se svými památkami i řekou Něvou patří mezi významné objekty kulturního dědictví UNESCO. Kouzelné jsou tzv. Bílé noci – poloha vysoko na severu znamená, že kolem prvního letního dnes je i v noci pouhý soumrak. Malou slavností je i otvírání (zvedání) mostů na Něvě pro plavbu větších lodí.

            Český název Petrohrad není uzpůsobením dočasného názvu Petrograd, ale je mnohem starší; je připisován Josefu Jungmannovi, který při tvorbě slavného německo-českého slovníku využil ekvivalentu německého slova Burg  jako hrad. Malou pozoruhodností je fakt, že i u nás máme obec Petrohrad. Nachází se v nejjižnější části Ústeckého kraje na trati ze Žatce do Plzně a může se pochlubit řadou drobných památek – kapličky, zámeček i památný dub!

            Město má spoustu památek, které při krátkém pobytu zdaleka nelze navštívit. Široké bulváry se snoubí se severským klidem. Nejvýznamnější církevní stavbou je chrám sv. Izáka (Izakievskij sobór), který po 40 let (1816-58) stavělo 44 tisíc dělníků. Jeho zlatá kupole je obložena 100 kg zlata! Zimní palác nechala postavit dcera Petra Velikého Alžběta. Carevna Kateřina II. Veliká z budovy učinila r.1766 slavnou galerii Ermitáž, umělecká díla nakupovala v celé Evropě! Zimní palác je dnes pouze jednou z 5 budov Ermitáže. Atraktivní je i první stavba v Petrohradě – Petropavlovská pevnost s typickým kostelem pojmenovaným po obou světcích. Další významnými budovami je Admiralita-  generální štáb, Aničkův palác, Kunstkamera,  Michajlovský palác, dnes sídlo Ruského muzea. Smolný palác  – postaven v letech 1806 až 1808, v roce 1917 zde byla rezidence Sovětu dělníků a vojáků, bydlel zde i Vladimir Iljič Lenin, dnes zde sídlí petrohradská radnice. Ve městě je i velké množství divadel a pomníků, nejčastěji Petra Velikého. Asi nejznámějším je Měděný jezdec (Mědnyj vsjádnik), který připomíná i velký ruský básník A.S.Puškin…

             V souvislosti s Petrohradem je třeba připomenout i druhou světovou válku a téměř 900 dní trvající obležení (blokádu) města (8.9.1941 – 27.1.1944), tedy krátce po přepadení SSSR německými vojsky. Nacisté se pokoušeli o tzv. Biltzkrieg (bleskovou válku) ale narazili na tuhý odpor, který si vyžádal životy kolem 2 miliónů obyvatel města. Utrpení lidí bohužel zneužívala a snad i zneužívá propaganda na obou pólech. Lidé umírali hladem a mrazem, ale město se drželo a vydrželo. A když bylo nejhůře, zamrzlo blízké Ladožské jezero a otevřela se tak Cesta života! Lze říci, že Leningrad a Stalingrad rozhodly 2.světovou válku a uchránily tak svět od hnědého moru nacismu.

Utkání v Petrohradě je naplánováno na čtvrtek 4.10.2018

KODAŇ(dánskyKøbenhavn, známá i díky němčině jako Kopenhagen) je nejen hlavním, ale i  největším městem Dánska(má kolem půl miliónu obyvatel, s celou aglomerací pak milión). Leží převážně na východním pobřeží ostrovaSjælland,částečně i na ostrově Amager. Slávisté ji při výjezdech mohli navštívit dvakrát. Nejprve to bylo v září 1996, kdy naším soupeřem bylo švédské Malmö FF (2:1 a 3:1 pro Slavii) a nabízela se i levná přeprava lodí přes úžinu (od roku 2000  je v provozu mezi oběma městy most) do protilehlé Kodaně, podruhé startovala Slavie v sezóně 200/01 proti AB (Akademisk Boldklub) Kodaň (s výsledky 2:0 a 3:0 pro Slavii). V obou případech se jednalo o předchůdce dnešní EL, někdejší Pohár UEFA. Naším soupeřem však bude jiný klub, KB Kodaň, AB Kodaň se dostal do finančních potíží a startuje v nižších soutěžích..

            Dánsko je konstituční monarchí a Kodaň je sídlem dánské královny. Leží na pobřeží průlivu Øresund, který odděluje Dánsko od Švédska a propujuje moře Severní s Baltem. Kodaň je poprvé zmiňována v 11.století, jako hlavní město Dánska je uváděna od 15.století.

Kodaň je přirozeným kulturním, podnikatelskými, dopravním  i vědeckým centrem Dánska. Je zde největší skandinávské letiště, pověstná je úcta Dánů k přírodě. Roku 1996 byla Kodaň Evropským městem kultury.Symbolem města je soška Malé mořské víly na břehu poblíž přístavní promenády, která byla odhalena v roce 1913 a připomíná jedno z děl světoznámého dánského spisovatele-pohádkáře Hanse Christiana Andersena. V její blízkostije historická přístavní pevnost Kastelletze 17. století. V centru Kodaně se nachází  známý zábavní park TivoliNová glyptotéka Carlsbergu. Malebné jsou i kodaňské kanály plné lodí a lemované řadou zajímavých domů; neznámější je Nyhavn.  Pozoruhodné jsou i stavby kostelů – Mramorový kostel Frederikskirken a ústřední Katedrála Panny Marie Von Frue Kirken. Dále kulatá věž Rudentărm. A který Čech by nenavštívil pivní muzeum? Královna, jíž je od roku 1972 vzdělaná a osvícená Markéta II. Dánská, sídlí v zámku Amalienborg, který střeží národní garda v typických vysokých čepicích.

Utkání v Kodani je naplánováno na čtvrtek 25.10.2018

            BORDEAUX (čti: Bordó) je přístavní město na jihozápadě Francie při ústí řeky Garrone do Atlantského oceánu. Má téměř čtvrt miliónu obyvatel a je centrem oblasti Gironde. Zde je původ názvu fotbalového klubu Girondins; nazývala se tak i skupina demokratických politiků za Velké francouzské revoluce, která měla sídlo právě v Bordeaux. Zatímco s výše uvedenými soupeři  půjde o naši premiéru v evropských soutěžích, dvojzápas s Girondins bude takovou malou odvetou za rok 1996, kdy Slavia v semifinále po dvou porážkách 0:1 vypadla a sen o finále s Bayernem se tak rozplynul. Přesto  to byl zatím nejúspěšnější start  Slavie v evropských soutěžích, kdy spanilá jízda Pohárem UEFA skončila 16.dubna v Bordeaux. Zima byla toho roku dlouhá a tuhá (pomohla nám při domácím zápase s AS Řím), ale termíny byly našlapané, spěchalo se, protože nás tehdy čekalo ještě stříbro na ME! Na slávistech byla dost znát přirozená únava a to byl jeden z faktorů vyřazení!

Bordeaux je vedle lodní a letecké dopravy i významným železničním a dálničním uzlem, zajímavostí je i to, že zde byla v roce 2004 obnovena tramvajová doprava, jejíž pozoruhodností je, že v centru nejsou klasické troleje, ale jakási třetí, napájecí  kolej. Lodní doprava je tradicí již od starověku. Bordeaux bylo za válek (1870, 1.sv.v., 2.sv.v. dočasně i sádlem vlády, za poslední války pak ale vláda přesídlila do Vichy.

Ve městě se podařilo uchovat ucelené centrum s dlouhými ulicemi, měšťanskými i veřejnými budovami , kde převažují stavby z 18.století. Pozoruhodné je především nábřeží Garonny a některá náměstí – Burzovní, Parlamentní a Vítězné. Palác Gallien je zříceninou římského amfiteátru, zachovaly se dva románské kostely, katedrála Svatého Ondřeje je  jednolodní románská stavba se dvěma věžemi, v gotice rozšířená. Délkou lodi 127 m patří mezi největší románské stavby. Další kostel sv.Severýna ze 13. století je s galo-románskou kryptou. Městská brána Porte Caillhau je  z konce 15. Století. Gotická basilika Saint-Michelz 15.-16. století s volně stojící věží o výšce 114 m. La grosse cloche (obří zvon), věž s obrovským zvonem o váze téměř 8 tun. Baroko reprezentuje dominikánský kostel Notre-Damez konce 17. Století. Velké divadlo v klasicistním slohu pochází z roku 1780. Rohanský palác z roku 1783 je od roku 1835 sídlem radnice. Za zmínku stojí i Velká synagoga z konce 19.století. Z moderních staveb je to především nová část  Justičního paláce –přístavba k historické budově je z roku 1998 Bordeaux je od roku 1441 sídlem univerzity, nachází se zde 8 technických VŠ.

Utkání v Bordeaux je naplánováno na čtvrtek 29.11.2018

Dobi (redakčně neupraveno)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..