TŘI MUŠKETÝŘI

Na valné hromadě SK Slavia Praha, která se uskutečnila 6. listopadu 2017 v konferenčním sále pražského TOP hotelu, došlo v rámci připomenutí 125. výročí založení slávistického sportování též k ocenění zasloužilých členů jednotlivých oddílů či odborů za dlouholetou práci pro červenobílé barvy. Plaketu za zásluhy o rozvoj SK Slavia Praha obdrželi i tři členové Odboru přátel Slavie. Zde jsou jejich krátké vizitky.

 

Miroslav Dlouhý

23.6.1930 

Legenda Odboru přátel. Zakládající člen a dlouholetý předseda odboček OP v Meziboří a Bělé pod Bezdězem. Jako první přišel s myšlenkou Slávistických setkání, které se již téměř dvě desítky let konají po různých místech České republiky. Setkání, které ho účastní stovky slávistů, nejsou jen oblíbeným fotbalovým turnajem, ale jsou především ideální příležitostí pro navazování přátelství a posilování pocitu sounáležitosti s klubem. Přítel Dlouhý je vážen pro své pevné morální postoje, které byly inspirací pro všechny fanoušky, kterými náš klub procházel. Byl to on, kdo na podzim 1989 inicioval stávku hráčů Slavie a Chebu na podporu demokratických změn. V neposlední řadě je třeba připomenout jeho účast na organizaci autobusových zájezdů na podporu Slavie nejen v zápasech u nás, ale i v evropských pohárech.

Karel Zuska

25.11.1940

Dlouholetý archivář Slavie a zasloužilý člen Odboru přátel. Od roku 1995 pokračuje v tradici vedení kronik fotbalového oddílu. Díky jeho historického bádání byl uznán jako oficiální datum vznik Sportovního klubu Slavia rok 1892. Jeho zásluhou byl zkompletován archiv Slavie, který byl dlouhá léta rozeset po různých místech Prahy. Karel Zuska spolupracoval na desítkách publikací o našem klubu a je neúnavným propagátor červenobílých myšlenek v televizních pořadech. Jeho specialitou jsou detailní statistiky o všech hráčích, kteří kdy nastoupili za A tým Slavie. Velkou výzvou, která před ním stojí, je vytvoření důstojného muzea Slavie.

Foto: Ondřej Zlámal

VLADIMÍR ZÁPOTOCKÝ

27.1.1947

Vladimír je mezi slávistickou veřejností znám především jako fotbalový historik. Jeho encyklopedické znalosti mohou fanoušci ocenit v pravidelných rubrikách v magazínu Poločas, v časopise Odboru přátel Červenobílé listy, nebo na přednáškách Univerzity Slavia. Do Slavie přišel Vladimír v roce 1963 jako fotbalový dorostenec a zůstal jí věrný dodnes. Od roku 1966 začal působit jako hlasatel při fotbalových zápasech. Učil se přímo u mistra – Josefa Laufera. Jeho hlas se nesl Edenem i při mezinárodních zápasech, zápasech hokejové Slavie, nebo při zápasech pozemního hokeje. Poprvé se stal členem výboru fotbalového oddílu v roce 1979, kdy působil v propagační komisi a jako hospodář. (1979 – 1984)Podruhé se do vedení klubu vrátil v éře Borise Korbela (1991 – 1993) opět jako člen výboru. Velkou měrou se podílel na přestupech, jako pravá ruka Václava Ježka. Jako člen Odboru přátel od roku 1965 se Vladimír jako „první reportér“ podílel na vydávání klubového Zpravodaje i zápasového Poločasu. Taktéž jubilejní ročenky Slavie jsou z podstatné části jeho dílem. Je podepsán pod publikací „Vchodem P“, spolupodílel se na knihách Věčná Slavia, Věčné derby Sparta –Slavia. Je autorem úspěšného titulu Fotbalový sedmilháři. Jeho poslední publikací je unikátní Album slavných postav Slavie. V době svého působení v pozici náměstka České filharmonie, zajistil pro Slavii nezapomenutelné oslavy jejího stého výročí v Rudolfinu. Galavečer ke 120 letům se konal v Národním divadle a přímým přenosem ho přenášela ho Česká televize. Autorem scénáře byl Vladimír. Dnes, roce jeho sedmdesátých narozenin, se mu konečně dostává ocenění  za jeho celoživotní práci pro Slavii.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..