„VŠUDE SLÁVIE“ ANEB KDE VŠUDE SE S KLUBY SE JMÉNEM SLAVIA SETKÁME?

Úvodem bych se chtěl omluvit všem, kteří uznávají výhradně oficiální název našeho klubu – Slavia. Ale jak už to někdy nejen v češtině chodí, pro slovní nebo zpívaný projev je někdy výhodnější používat název modifikovaný – „Slávie, do toho!“ nebo i v hymnách zpívá Standa Procházka „Naše věčná Slávie“, Viktor Sodoma „Mou velikou láskou je Slávie“ či v poslední hymně slyšíme „Slávie, bíločervený!“. To však není nic neobvyklého ani v naší milé češtině – na léčení jezdíme do Mariánek či Frantovek, na Zahradu Čech do Liťáku, na Vysočinu do Havlbrodu a letošní Setkání slávistů bude v Kardašce! Ale v písemném projevu se držme oficiálního názvu Slavia, toho, o který naši předkové v 50. a v 60.letech po ztrátě jména, dresů i stadionu tolik bojovali! A co bylo nejhorší – mocipáni tehdy ukradli naše jméno pro vysokoškolský sport! U toho skandování a zpěvu buďme tak tolerantnější. Starší vlajkonoši si jistě připomenout pána, který měl nějaké zaměstnání, kdy mohl služebně cestovat a vždy si to mohl napsat do místa, kde právě hrála Slavia. Nevím, jak se jmenoval, my jsme mu říkali Muňka. A jeho někdy i osamělé skandování SLA-VI-A, DO TOHO! znělo až trochu komicky. Ono vlastně i to skandování „Všude Slávie“ vzniklo jako zvuková reakce na, dá se říci, že urážlivý pokřik, který se zrodil na druhém břehu Vltavy a přitom ani historicky či etnograficky není tak úplně korektní!

To nic nemění na faktu, kolik najdeme po naší zemi i po světě různých Slavií, k nimž jistě při pohledu na výsledky nebo  tabulku nemůže mít žádný slávista indiferentní vztah. Je zimní přestávka a mimo jiné dost napoví i bilance z různých výsledkových přehledů, jak si naše sesterské kluby ve svých soutěžích vedou. Faktem je, že jako „Slavia“ byla latinsky nazýván území obývaná Slovany , k čemuž se pak začalo uvádět, že toto území ochraňuje slovanská bohyně Slavia.

Začněme ale spřátelenými kluby s odlišnými jmény. Na prvním místě jmenujme skotský Celtic, s nímž nás spojuje osoba J. W. Maddena a nezapomenutelným zážitkem byla i návštěva hrobu JWM před derby loni na jaře, kam přijela početná skupina skotských sympaťáků. Pohled na tabulku je více než potěšující: Celtic Glasgow vede skotskou ligu s 51 body, o 8 bodů před druhým Aberdeenem! Dobře si vede i bratrský Hajduk Split, který byl v roce 1911 založen U Fleků za pomoci slávistů. Je na tom podobně jako Slavia, je sice s 38 body druhý, před třetím, nám také známým Osijekem, ale s propastnou ztrátou 12 bodů na rivalské Dinamo Záhřeb! A v souvislosti s jižními Slovany nelze nepřipomenout ani  častého účastníka evropských soutěží, srbskou Vojvodinu Novi Sad, která dosud ctí sešívané červenobílé dresy, které srbští studenti přivezli roku 1914 z Prahy! Té se však letos vůbec nedaří, je po podzimu osmá bez šance na Evropu.

Nacházíme však kluby, které se jmenují přímo Slavia či podle místních jazykových pravidel s jemnou modifikací. Nejlépe si vede bulharská Slavia Sofia. Ta však je s 24 body v lize až osmá, bez šance, aby navázala na evropské starty. V Bělorusku se hraje stále sovětským způsobem jaro-podzim a špatné zprávy se objevily pro příznivce klubu Slavija Mozyr. Ta prohrála poslední 4 zápasy soutěže, klesla na 15. místo a zřejmě ji nemine sestup. Dodejme, že Mozyr je město se 110 tis. obyvateli, ležící 235 km jihovýchodně od Minsku, směrem k ukrajinské hranici. Podobně dopadla i Slavija Istočno (Východní) Sarajevo, která z ligy federace BiH sestoupila nedávno do druhé největší soutěže a vloni dokonce do ligy třetí, kterou představuje Srbská liga Bosny a Hercegoviny, kde jí patří až dvanácté místo! Dalším představitelem slovanské Evropy je chorvatská Slavija Pleternica. Pleternica je poměrně malé městečko s 3 800 obyvateli v úrodné Slavonii, tedy v severní části srpečku, který představuje mapa dnešního Chorvatska. S celou aglomerací přifařených obcí má 12 000 obyvatel a nachází se poměrně nedaleko od centra slavonských Čechů, od Daruvaru. Ve III.lize si letos vede velmi dobře, s 27 body je sice čtvrtá, ale jen o 1 bod za lídrem soutěže! Zajímavostí je, že byla založena až v roce 1987 a jméno Slavija přijala až v roce 2008! V srbské provincii Vojvodina najdeme i klub Slavija Banatsko Aranđelovo v nejnižších soutěžích severní Vojvodiny. Městečko při maďarské a rumunské hranici, jehož počet obyvatel stále klesá, hlásí nyní 1400 obyvatel. A Srbové mají ještě FK Slavija Kragujevac! Město, které je centrem kraje Šumadija, má dnes kolem 150 000 obyvatel a ve své historii uvádí, že zde němečtí fašisté  za války zavraždili 7 300  jeho občanů! Slavija hraje rovněž některou z nižších soutěží Srbska.  Křivdit nesmíme ani bratrům Slovincům, kde se Slavija Ljublana už 70 let věnuje hokeji, od roku 1956 pak pod jménem Slavija. Na konci ledna byla na 7.místě slovinsko-chorvatské IHL. I Makedonci se mohou pochlubit Slavií! Slavija Skopje sídlí v předměstí Skopje Pržino a hraje třetí makedonskou ligu. A ani nejmenší post-jugoslávská republika, Černá  hora, nezůstává stranou, byť jméno Slavia reprezentuje „jen“ basketbalový klub – košarkaški klub z metropole – KK Slavija Podgorica!! Jako poslední si ponechme klub Slavia Melbourne. Tato Slavia byla založena v roce 1950 českými emigranty do Austrálie, hodně o ní bylo slyšet v 60. a 70.letech, kdy tady v sezóně 1967/68 působil brankářský hrdina vicemistrů ČSSR z Chile Viliam Schrojf! Ale dnešní prameny jsou zcela vyschlé! Jak se říká – ani vidu, ani slechu!

Trochu složitější je situace na Slovensku. Když se v roce 1964 podařilo partě kolem Ing. Jiřího Vrby vrátit Slavii její historické jméno, začaly naopak vysokoškolské kluby měnit své názvy, např. na VŠ Praha. Na Slovensku si však ponechávaly název Slávie nebo Slávia a v mnoha případech je tomu tak dodnes. Ale jednu výjimku můžeme uvést. Poté, co Slavia začala pod Vildou Marzinem psát historii kopané žen u nás, vznikla mimo jiné i Slávia SSM Holíč v městečku při moravsko-slovenské hranici, jen 5 km od Hodonína přes řeku Moravu. Bohužel se až do rozpadu Československa nepodařilo založit společnou československou ligu a mužstva se utkávala jen na populárním Srdci Mladého světa. A s partou z Holíče bývalo vždy nejlépe, snad k tomu přispělo i jméno! Ještě v 90.letech patřila Holíč ke špičkám ženského fotbalu na Slovensku, ale při pohledu do současných tabulek ji v nejvyšších soutěžích už nenacházíme!

No, a konečně jsme u nás doma, v Čechách, na Moravě a ve Slezsku. O druhém místě naší SK Slavia ve fotbalové lize a proměnlivých úspěších dalších oddílů SK Slavia Praha se zde zmiňovat nemusíme. Ale jak jsou na tom další Slavie?

V historii naší mužské kopané si dvě Slavie dokonce zahrály I.ligu. Moravská Slavia Brno se za 1.republiky zapsala do historie dvou ročníků I.ligy! „Morenda“, jak se jí nejen v hantecu říká, po Únoru zanikla, aby při renesanci pražské Slavie byla v roce 1965 obnovena a dařilo se jí i v posledních letech, kdy se probojovala až do krajského přeboru. V letošním ročníku však prožívá velkou krizi, je s pouhými 7 body v tabulce poslední s velkou ztrátou na kluby před sebou a sestup ji asi nemine! V památné sezoně 1995/96 si I.ligu zahrála i Slovácká Slavia Uherské Hradiště a zapsala se do našich dějin i tím, že už jako sestupující dokázala na 1.máje 1996 porazit Olomouc a odstranila tak posledního soupeře Slavie v boji o titul i přes naši ostudnou prohru 0:3 v Drnovicích! Který klub se tak může pochlubit, že slavil svůj titul nejdříve na dálnici poté, co přišla nečekaná zpráva z UH? V roce 2000 se Slavia UH sloučila se Synotem ze sousedního Starého Města, ale slávistické jméno i symboly ještě v souhrnu držela. Až po dalších veletočích vzniklo 1.FC Slovácko, které, kromě historie, již nemá se Slavií nic společného!

Nejlepší Slavií je tak po naší Slavii opět Hanácká Slavia Kroměříž. Ta působila dokonce 15 let v druhé nejvyšší soutěži, naposledy v letech 2005-2007, kdy z finančních důvodů licenci poskytla Opavě. Od té doby startuje ve třetí nejvyšší soutěži, MSFL, a největším úspěchem byl postup do semifinále domácího poháru v roce 2011, kdy se dokonce rýsovalo slávistické finále! Ale slávisté z Hané byli celkem nešťastně vyřazeni Ml.Boleslaví a v paměti je dosud i ukončení zápasu SK Slavia – Olomouc o přestávce kvůli řádění části našich fanoušků… V současné MSFL je Hanácká Slavia třetí s 30 body, o 3 body za vedoucím Prostějovem! Připomeňme i osobnost Jožky Silného, který nejprve nastupoval za naši Slavii, aby pak většinu své ligové a reprezentační kariéry trávil ve Spartě! Sluší se dodat, že v Kroměříži i Uherském Hradišti byla vždy silná obec členů slávistického Odboru přátel! MSFL si zahrála i Slavia Orlová-Lutyně (někdy i s přídomkem Důl Doubrava) reprezentující toto slezské město v okrese Karviná. Finanční problémy zřejmě způsobily následný pád a po podzimu je v krajském přeboru se 12 body na 14.místě ze  16 družstev.

Symbolickou bronzovou příčku si letos vybojovala Slavia Karlovy Vary. Ta vede suverénně divizní skupinu A s 36 body, o 9 bodů před druhým Rakovníkem! I její historie je kusem historie českého pohraničí! Největší československé lázně kolem proslulého Vřídla nebyly nikdy zcela poněmčené (ač odsud pocházel mj. kat českého národa K.H.Frank) a vlastenci v roce 1928 založili klub, který nemohl mít jiné jméno, než Slavia!  Po osvobození a po Únoru se z něj také stalo Dynamo a bylo stálým účastníkem II.ligy. Ve svých řadách mělo i útočníka Jiřího Feureisla, který Dynamo nikdy neopustil a jako druholigový hráč byl nominován i na MS 1958, kde vstřelil i gól. Předešel tak našeho Honzu Lálu, který do Chile na MS´1962 odjel ještě z druholigové Slavie (vlastně Dynama), jež se ale vracela na rok právě do ligy! V Karlových Varech došlo k mnoha převratům, Slavia a Lokomotiva se pro jakýsi skandál z celostátních soutěží vytratily a čest města zachraňovala vojenská Dukla. Po Listopadu pak se nejčastěji skloňovalo jméno Buldoci Karlovy Vary a centrum se stěhovalo do čtvrti Dvory. Až v červnu 2017 se rozumní lidé sešli a domluvili se a plně se tak obnovila Slavia Karlovy Vary. A podzimní výsledky snad dokazují, že to snad bude dobré!

Různé Slavie však nacházíme i v nižších soutěžích a v dalších sportech. Úspěšně si třeba vede Veslařský klub Slavia Děčín (jméno Slavia nosíval kdysi i děčínský hokej ale kde je mu konec?), v Liberci působí Slavia Liberec, která vznikla v roce 1946 a zabývá se dnes plaveckými sporty a šachy. Více sportú soustřeďuje i Slavia Havířov – atletiku, basketbal, volejbal, gymnastiku a futsal. A asi nejvýznamnější ne-fotbalovou Slavií je hokejová Horácká Slavia Třebíč, která s našimi hokejisty bojuje o místo na slunci v horní poloviny VSM ligy neboli druhé nejvyšší hokejové soutěže!

Na závěr se vydejme na malé putování Českou republikou a pátrejme, kde všude na Slavii ještě narazíme mimo již uvedená místa! V Praze v roce 2011 vznikla AFK Slavia Malešice, má vedle družstva mužů (v pražské I.B třídě je po podzimu s 13 body na 13.místě) má i družstvo žen, které je po podzimu v divizi B druhé o 2 body za vedoucím Libercem B. Ve středních Čechách jsou to Louňovice a Jesenice. Oba kluby se zřejmě potkaly s problémy a propadly se z někdejšího středočeského výsluní! Slavia Jesenice působí v I.B třídě a po podzimu je s 15 body  desátá. Slavii Louňovice najdeme až ve IV.třídě, kde je s 25 body čtvrtá, ale s 8 body ztráty na vedoucí Babice! Slávistické jižní Čechy reprezentuje SK Slavia České Budějovice. Ve své skupině I.A třídy je po podzimu s 28 body třetí, 4 body za vedoucími Bavorovicemi. Přesuňme se do sousedního krajského města, do Plzně. Historicky bohatě zapsaným klubem je SK Slavia Plzeň. Ta od roku 1900 fungovala jako sportovní kroužek, od roku 1912 jako řádný sportovní klub. Ze soutěží dospělých však v loňském roce zmizela nadobro, snad se nakonec činnost obnoví! To Slavia Vejprnice je po podzimu s 20 body na 9.místě plzeňského krajského přeboru (Vejprnice jsou prakticky předměstím Plzně směrem na Přeštice).

Podobně úspěšně si vede Slavia Hradec Králové v krajském přeboru, kde je po podzimu se 14 body desátá a po přesunu Olympie na pražský Strahov je druhým nejúspěšnějším klubem krajského města na soutoku Labe a Orlice. Slezská metropole Opava – to je především Slezan, který po podzimu vede II.ligu. Slavia Opava,  která působí v moravskoslezské I.A třídě, je s 11 body jedenáctá, jen 2 body od sestupových příček!

Je mi jasné, že přes veškerou snahu není tento přehled úplný. Budiž to i malou výzvou pro Vás, milí čtenáři, abyste zkusili zapátrat ve svém okolí, KDE VŠUDE JEŠTĚ MÚŽE BÝT SLAVIA!

Dobi

/článek nebyl redakčně upraven/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..