Ještě několik otázek a odpovědí k Setkání odboček

První rozhovor o letošním Setkání v Zákupech mohl možná  vyvolat některé diskuse v oblasti turnaje odboček a jeho přípravě. Vzhledem tom, že i já jsem byl objektem řady dotazů, dovoluji si některé pojmy a fakta tak trochu shrnout a přiblížit je formou virtuálního rozhovoru, kde shrnu nejčastější dotazy a připomínky:

Co to je Setkání odboček?
Musíme se vrátit o téměř 20 let zpět. Odbor přátel měl jeden z hlavních směrů činnosti v oblasti organizování a podpory mimopražských a tématicky či profesně zaměřených skupin slávistů (např. zaměstnanci patronátního IPS nebo Energovodu, divadla, taxikáři apod.) a jejich činnosti (sportování včetně místních derby, besedy, společenské akce). Do dějin vstoupilo 25 ročníků Slávistických karnevalů (vyprodaná „Fučíkárna“ s 5000 hosty) i nezapomenutelné Memoriály Vlasty Kopeckého internacionálů pořádané vždy na některé z odboček. Listopad 1989 však oponou trhnul a vedle vodopádu pozitiv přinesl – přiznejme si to – i trochu odklon od nezištné obětavé práce. A pro celkovou pomoc Slavii se ukázalo jako nezbytné sloučit tehdejší fotbalový oddíl s tehdejším Odborem přátel. To se stalo v roce 1991 a přátelé z odbočky Brandýs nad Orlicí připravili diskusní fórum o budoucnosti fanouškovského hnutí!
Ale to přece nebylo Setkání v dnešním duchu?
Ne, nebylo. Hledali jsme a našli jsme svůj prostor a tzv. modus vivendi nebo – jak se říkává kolem Paříže „raison d´etre – důvod k existenci“. Vyřešilo se hodně, přišel titul, obrovské úspěchy v Evropě, ale bylo třeba opět vybudit organizované slávisty z Čech, Moravy i Slezska. A člen bělské odbočky, Jaroslav Procházka, se obrátil na výbor odbočky Bělá pod Bezdězem s nápadem, že by bylo vhodné využít 10.výročí brandýského setkání a něčím podobným navázat – besedou, taneční zábavou, poznávacím programem a jako doplňkem – turnajem odboček v malé kopané. Tehdy (zatím poprvé a doufejme, že naposledy, lilo jak z konve, ale 7 zúčastněných družstev bojovalo s nepohodlím i nečasem a i tento bod programu dopadl i díky nesmírné obětavosti Bělských na jedničku – nezapomenutelné bylo i přijetí starostou na radnici!
Jak se chytla tato myšlenka?
Poděkujme Bělským za tento impuls, myšlenka se chytla a ani jeden rok se zatím nevynechal – následovaly Lázně Bělohrad, Česká Třebová, Rožďalovice, Mladá Boleslav (Strašnov), Česká Lípa, Příbram, opět Lázně Bělohrad a opět českolipští Vikingové, tentokrát ale v Zákupech. Každý ročník měl svá specifika, vypilovávaly se výlety i úroveň zábavy, přibývali účastníci fotbálku, i když pro některé se stal turnaj až přespříliš prestižní. Začalo se se 7 mužstvy a zatím dospělo k 21 účastníkům turnaje letos.
Kde a kdy se objevil na turnaji Fanklub?
Drtivá většina obou organizací sází na obyčejné lidské přátelství a první účast oficiálního mužstva a výpravy Fanklubu se objevila v České Lípy a za 4 roky se z toho stala nejen tradice a díky Fanklubákům se naše rodina opět rozrůstá a letos přibylo obrovsky sympatické mužstvo z podkrkonošského Hostinného. A říkali jsme si: Jste jedněmi z nás, jsme jedni z Vás! I touto cestou děkuji jménem OP Fanklubákům za aktivní a přátelskou pomoc a i výrazný příspěvek na náklady Setkání.
A co tedy ten los?
Pokud se nejedná o dlouhodobou soutěže, je vždy třeba najít model, který se bude blížit optimu a co nejméně kohokoliv poškodí. Dovede si někdo představit třeba v lize, kdyby se hrálo i zde play-off. A zrovna v dubnu?! Asi bychom hráli o záchranu! Play-off je atraktivní, ale může být nespravedlivé. A času je tak málo! Pro každé Setkání máme připraveno několik variant losu (pro letošek variantu 10, 11, 12,…. až 21 mužstev) a je zde otázka – přijedou nakonec všichni přihlášení??? Každý, kdo trochu přičichl k tzv. kombinatorice, potvrdí, že pro každý počet účastníků musí být jiný model… A přitom ctíme snahu, aby si každé mužstvo zahrálo aspoň 4 zápasy, takže musí být  připraven i pavouk „play-out“. Dovoluji si poděkovat jak Mgr.Vršeckému i Ing.Chmelíkovi z výboru OP za nápady i obětavé spoluřízení turnaje, to by se jinak těžko zvládlo!
Jak došlo k opakováním soubojů?
Zcela jednoduše – 21 mužstev (všichni příhlášení – poprvé!!! – přijeli), a tak nastoupil model „21“. 7 skupin po třech (nejjednodušší model). Výsledky se sečetly do celkové tabulky (bráno jako nejlepší řešení) a prvních 16 postupovalo do osmifinále, zbylých pět spadlo do soutěže útěchy. Tento model znamenal, že se vedle prvních a druhých celků z každé slupiny probojovávají i dva nejlepší poslední mužstva ze skupin (shodou okolností zásadně bez bodu!). A další shodou okolností to byli reprezentanti dvou slávistických společenství – FO-OP a Fanklub Praha. Další kola už byla hrána play-off a zde je opět vše otázkou momentální formy. Prostě s tím se nedá nic dělat, pokud nechceme průběh turnaje zdržovat přelosováním! Fanklub Praha nakonec obhájil 15.místo z původní tabulky, OP nakonec „vypekl“ vítěze základní části, Fanklubáky z Hostinného – jako poslední postupující je zaskočil výhrou 4:0! Ale – ruku na srdce: Je výsledek zase tak podstatný?
Takže – vyceněné zuby a odhodlání v očích?
Ale kdepak? Pravda, sem tam vzal někdo turnaj prestižně, ale vezměme za příklad přátele z odbočky Veleň či hostitele z České Lípy. Ti se přijíždějí bavit a dokázali to i letos, byť k jednocifernému pořadí měli daleko! A rozdílné velikosti branek na každém hřišti? Všichni nakonec pochopili, že se jedná o umění možného a i los počítal s rotací hřišť!
Kde a jak příště?
Připravují se Rožďalovičtí, příští rok slaví kulaté jubileum své výjimečné odbočky! V roce 2004 bylo vše na jedničku, jsme přesvědčení, že tomu bude i napřesrok také tak! Rozhodně bych si nepřál, aby moje odpovědi byly chápána jako kritika kohokoliv a čehokoliv, ale jen a jen přiblížení metodiky. Každý je vítám a i díky pomoci již zmínených př.Chmelíka a Vršeckého se snad podařilo, co jsme měli na mysli!
Dobi