Oldřich BARTŮNĚK – *10.1.1922 – 90 let!

Dlouholetí členové OP, i další slávisté, především však pamětníci obrody Slavie v roce 1964 jistě nad touto informací zakroutí hlavou: Věčně aktivní a stále čilý Olda Bartůněk že už slaví devadesátku? To snad není možné! Ti mladší se možná jen právem zamyslí – kdo že to vlastně je, ten Oldřich Bartůněk?

To však je jen a jen důsledkem skromnosti jednoho z největších slávistů posledního půlstoletí, Oldřicha Bartůňka. Mnozí si třeba jen řeknou – Odbor přátel – a co dále? Považujme proto za nutné tohoto jubilanta naší slávistické obci trochu přiblížit! I ti, kteří podrobněji sledují historii slávistického fanouškovského hnutí, jistě netuší, co vše užitečného pan Bartůněk pro milovanou Slavii vykonal.
Sezóna 1963/64 byla ročníkem největšího sportovního propadu Slavie v celé 110-leté historii. A-mužstvo Dynama Praha se potácelo na chvostu moravské skupiny II.ligy a s bídou se zachraňovalo. Chyběly peníze, hovořilo se až o zániku. Přišli však obětaví umělci, přidaly se stovky a tisíce věrných fanoušků a vznikl Odbor přátel Slavie. S ikonou obětavých populárních umělců, ale především s potřebou činorodých nezištných funkcionářů. A vedle nezapomenutelného Františka Šulce se k práci přihlásil i Oldřich Bartůněk, který měl solidní pozici v tehdejší reklamní agentuře Merkur. Možná i díky tomu získal řadu užitečných kontaktů a ty dokázal později do posledního puntíku využívat pro milovanou Slavii!
Slavia se v II.lize zachránila, rok na to za obrovského nadšení vybojovala v památném zápase s Plzní návrat do ligy a v následujícím ročníku do posledního kola bojovala o titul, kde podlehla, jak už to tu a tam mezi Šumavou a Beskydami bývá, nerovnému zákulisnímu boji. Ale hned po postupu Slavia zoufale hledala obětavé funkcionáře a došlo i na Oldřicha Bartůňka, který vedle svého náročného povolání pak vykonával i funkci vedoucího A-mužstva. A podle četných vyjádření více než dobře.Vždy bezkonfliktní, pracovitý, vstřícný! A poté, co přišli i na toto místo zkušenější funkcionáři, měl o to více času se věnovat záslužné práci pro mateřský Odbor přátel a jeho prostřednictvím i pro celou Slavii. Byl na dlouhá léta zvolen předsedou organizační komise OP a pamětník jistě připomene hlavní činnost této komise: nepřekonatelné Slávistické karnevaly, kdy hlavně tato komise nezapomínala na sebemenší maličkost  této superakce, která každý leden přilákala do obou křídel dnešního Výstaviště pět tisícovek nejvěrnějších slávistů! Pomáhal svými kontakty v propagaci a v reklamě, nepominutelnou zásluhou byl i jeho přínos v rámci kontaktů se školami. Dnes asi nikdo nepochopí, kolik bylo potřeba úsilí, aby špičkoví hráči ihned povinně neodcházeli na dvouletou vojnu do Dukly, kde vždy hrozilo lákání do služeb všemožně podporovaného vojenského klubu, ale díky studijnímu odkladu a pouze roční prezenční službě se pak podařilo nástup špičkové naděje do zeleného sukna oddálit a tím významně omezit i jeho často pravděpodobnou ztrátu. Jistě by to všechno slávističtí fotbalisté-vysokoškoláci, zejména právníci a ekonomové, rádi a s povděkem potvrdili!
Oldřicha Bartůňka jsme vždy vídali i v hledištích dalších slávistických sportovišť, kde se nacházel vždy především v partě slávistů nejvěrnějších, kteří si říkali „junta“. I dodnes se zbylí členové této party skromných, inteligentních a obětavých slávistů scházejí na zápasech Slavie a radují se a trápí se spolu s námi! A tak jubilantovi popřejme, ať je tomu tak i v dalším desetiletí jeho života, do kterého mimochodem spolu s ním vstupuje i další ze slavných letošních devadesátníků, Mgr.Jaroslav Solnička!
Oldřich Bartůněk byl a zůstal především člověkem-slávistou. Vynikající partnerský celoživotní vztah, čas na koníčky, mezi něž patřila i turistika, mimo jiné třeba pravidelná účast na populárním pochodu Praha-Prčice, kde třeba účastníci první společné účasti  tehdejších vlajkonošů Slavie v roce 1975 nikdy nezapomenou na setkání s ním a na jeho upřímný obdiv slávistické partě, která do legendární Prčice dorazila v plné slávě, vyzdobená slávistickou symbolikou!
I takovíto skromní slávisté, mezi něž určitě př.Bartůněk navždy patří,  tvořili a spoluvytvářejí historii naší Slavie a zaslouží si naše obrovské a upřímné poděkování!

Za výbor OP
RNDr. Michal Dobiáš, 1.místopředseda