Opravdu jde FAČRu o fotbal?

Přiznám se, že mne pokřik o předsedovi FAČRu spíše než uráží, tak otravuje. Nebaví mne to poslouchat. Ale jak praví klasik „kdo seje vítr, sklízí bouři“ a proto je dobré si uvědomit souvislosti, jež skandování doprovází:

  1. Postup FAČRu je alibismus

Aktuálně FAČR řeší pokřik, čímž úplně odlákal pozornost od toho, kde začal problém: zápas Ostrava – Sparta. Z komára se udělal velbloud a hlavně, že se zapomnělo na to důležité. Všichni „řeší“, zda se smí o předsedovi hanlivě skandovat a opravdové problémy fotbalu (jako např. nepostup na MS) jsou tím pádem zapomenuty.

  1. Postup FAČRu je alibismus

FAČR dal instrukci rozhodčím, aby přerušovali zápasy. Bohužel stejně jasná kuchařka nebyla dána klubům: např. identifikovat výtržníky a dát jim pokutu/zákaz vstupu na stadion. Nyní, když klub by začal něco takového dělat, tak se dostává do války se svými fanoušky, co mu budou vyčítat přehnanou horlivost  – jinými slovy FAČR si omyl ruce a namočil do bryndy ostatní. Zároveň způsobuje svým přístupem rozkoly mezi fanoušky samotnými (což byl možná záměr).

  1. Postup FAČRu je alibismus

Postihovány jsou pouze určité kluby a pouze někdy. Není zde důsledné přerušování zápasů. Je evidentní, že vedení FAČRu si troufne jen na někoho… Navíc rozhodčím vadí, když se uráží předseda, ale např. pokřiky „Jude Slavie“ nebo „Slavie, pí… je“ jsou přecházeny. Pravděpodobně delegáti mají detekovat pouze urážky vybraných osob a jen určitá sprostá slova.

  1. Postup FAČRu je alibismus

Úlohou zvolených orgánů organizace je starat se o peníze, které má od svých členů. Díky svým krokům v posledním období cca 18 x (!) vzrostla frekvence negativních zmínek o fotbale v mediích. Díky mediální antimasáži přichází fotbal o peníze, sponzory a nakonec i o fanoušky či potenciální hráče (rodiče je na fotbal nedají). Tak si opravdu nepředstavuji péči řádného hospodáře. Za takové PR by měl někdo dostat „metál“….

  1.  Postup FAČRu je alibismus

Sám FAČR neví, jak postupovat proti fanouškům křičícím hanlivé výrazy a proto na finále poháru ani neprodává lístky. Finále poháru, navzdory tomu že jej diriguje bezpečnostní superguru Synecký, bylo v posledních letech největší ostudou při zápase podobné důležitosti. Je dobré si uvědomit, že FAČR organizuje na klubové ligové úrovni jeden zápas do roka a ten skončí vtrhnutím diváků na plochu. Kdyby měly kluby podobně stoprocentní bilanci, pak by to asi někdo odskákal. Na FAČRu se výše pokut pro organizátory minulého finále nějak ututlala…

  1. Postup FAČRu jde proti doporučením UEFA

UEFA jasně dala doporučení, kdy má docházet k přerušení zápasů: v případě rasistických projevů anebo v případě, kdy dochází k nebezpečí ohrožení zdraví, bezpečnosti atp. Pokřik „Pelta je ču…“ nijak nezvyšuje agresivitu diváků, naopak ji tlumí, neboť tábory soupeřů najdou společnou notu.

  1. Je předseda Pelta vzor pro mládež?

Pokud někdo mluví o cinklém jaru, o tom, že už neuplácí a že si hříchy odpracoval, může být tento člověk vzorem pro mládež? Mají mu fanoušci říkat férový chlap? Správňák? Nemá ve skutečnosti opravdu blíž k jinému označení? Každý si do určité míry můžeme sami za to, jak se o nás mluví. Stejně tak i pan Pelta.

Věřím, že v brzké době se situace na stadionech vrátí k „normálu“. Ovšem za „normál“ považuji i to, že se bude všem měřit stejným metrem, že nebudou dostávat pokuty jen vybrané kluby, že FAČR nebude poskytovat výjimky ohledně stadionu podle toho, jak se mu to právě hodí atp.

Martin Krob

Předseda FO SK Slavia Praha – Odbor přátel