SEJDEME SE NA ZÁPADĚ (ČECH) – LETOS 23.ČERVNA!

TRADIČNÍ SETKÁNÍ SLÁVISTICKCÝH ODBOČEK A VŠECH SLÁVISTŮ BUDE V PLASÍCH – NAŠE MALÁ POZVÁNKA DO KOUZELNÉHO KRAJE SEVERNÍHO PLZEŇSKA

            I když ještě panuje zimní počasí, červen se již blíží a s ním i tradiční Setkání slávistických odboček a všech slávistů, jehož letošní, již 12.ročník, připravují slávisté z čilé odbočky Žilov, která letos slaví 5.výročí své existence.

Setkání tak poprvé zamíří na západ Čech. Nejvíce záznamů mají přirozeně střední Čechy – po premiéře v Bělé pod Bezdězem přišly dvakrát  Rožďalovice, Strašnov u Mladé Boleslavi, Příbram a vloni Nečín, třikrát jsme se setkali ve východních Čechách – dvakrát v Lázních Bělohrad a jednou v České Třebové a dvakrát jsme díky péči českolipských Vikingů zamířili na český sever – nejprve přímo do sídla jejich odbočky, před 3 roky pak Vikingové zvolili za dějiště Setkání malebné Zákupy. Poprvé tedy budou cesty nejvěrnějších slávistů mířit na český západ. I když Vás budeme ještě průběžně o novinkách kolem příprav pravidelně a podrobněji informovat, berte, prosím, tyto řádky jako pozvánku do kraje, který většina z Vás asi moc nezná, ale jistě Vás okouzlí aspoň tak jako autora těchto řádků, který se s jeho půvaby poprvé seznámil při tak prozaické akci, jakou rozhodně byla povinná stromková brigáda v prvním ročníku dvanáctiletky. A protože Žilovští připravují mimo jiné i řadu možností ubytování, je zde příležitost v rámci prodlouženého víkendu některé ze zákoutí tohoto malebného kousku Čech poznat a k tomu by měly přispět i následující řádky.

Ani na západě Čech se slávistická srdce nikdy neztrácela a po založení Odboru přátel se rojily aktivní odbočky jedna za druhou. Mnohým jistě utkvěli v paměti věrní Chodové ze své metropole, z Domažlic, kteří při přehlídkách odboček na slavných slávistických karnevalech vystupovali vždy i se symboly svého statečného kraje, ať už to byl čakan, dlouhý plášť, klobouk se širokou krempou či tu a tam nezbytné dudy. Rokycany se pak zapsaly do dějin zdařilým Memoriálem Vlasty Kopeckého v roce 1973 i pravidelnými zábavami, jejichž duší byl nezapomenutelný Karel Grof. Slávisté se scházeli i v Jáchymově či Horním Slavkově (odkud pochází i patron žilovské odbočky „Fery“ Dřížďal, jehož hvězdný vzestup bohužel zastavil zákeřný zákrok žižkovského Straceného). Později vznikaly i další odbočky, pojmem byla třeba odbočka v Přešticích nebo ve Kdyni, kde se odehrála při ustavující schůzi odbočky jedna z posledních besed s nezapomenutelným hrdinou římského finále a věčnou slávistickou ikonou, Františkem Pláničkou! I západ Čech tedy dovede být slávistický a to platí i nyní, kdy fotbalová euforie zamířila do metropole celého kraje, do Plzně!

I v současnosti máme na českém západě dvě silné a aktivní odbočky, které mimo jiné pojí upřímné přátelské vztahy, byť jejich historie je zcela rozdílná. V Klatovech fungovala odbočka OP již v prvopočátcích slávistického hnutí. Pak se sice na chvilku zadýchala, ale před 4 roky se obnovila a odrazila se k velké slávě – patří totiž dnes mezi nejpočetnější odbočky! Žilovští měli zcela jiný osud. Před 5 roky vznikla myšlenka, jak spojit všechny slávisty zejména na severním Plzeňsku a činnost se začala soustřeďovat kolem obce Žilov, která se může pyšnit útulným sálem v místní restauraci, kde se odehrává většina akcí odbočky, i když pravověrní Žilováci jsou v odbočce v menšině, protože členové odbočky se rekrutují nejen z okolních obcí, ale i ze vzdálenějších míst, jakými jsou třeba Dobřany, sídlo kraje Plzeň nebo další známé obce, jakými jsou třeba Úněšov, Horní Bříza, Kaznějov, Manětín či Nečtiny. A v Dobříči, kde mimo jiné starostuje i věrný člen odbočky, Václav Lomička, našla odbočka krásné útočiště pro tradiční Memoriál Petra Dünghübela, mladého člena odbočky,který statečně bojoval, a to i sportem, s onou strašnou a zákeřnou chorobou, a i díky jeho památce se zrodila jedna z tradic, za níž stojí právě žilovská odbočka, zejména pak Pavel Moulis, jíž je určitě podpora a humanitární pomoc dětské onkologii v Praze-Motole.

Ale nyní k vlastnímu Setkání. Tentokráte nebude poslední, ale předposlední sobotu v červnu – 30.června totiž už začínají prázdniny, a tak se zvolila sobota o týden dříve. A snad se na chvíli dokáže zapomenout na ME ve fotbale, pokud by třeba Česko postoupilo ze skupiny… Takže termín snad vadit nebude… A místo Setkání? Ne, nebude to Žilov, ten by byl na tuto akci asi příliš těsný, ale nedaleké Plasy, kde je k dispozici nejen hezký areál v pohodovém údolí Střely, kde se mimo jiné kdysi odehrávaly dnes již legendární prázdninové tábory slávistických žáčků, ale i řada možností pro ubytování či jen přespání.

Nejen turnajem bude předposlední červnovou sobotu žít severní Plzeňsko. V tuto chvíli ještě není jasné, zda se podaří realizovat kdysi populární výlet do okolí nebo se jen soustředíme na památky v místě Setkání a jeho bezprostředním okolí, jako tomu bylo v Zákupech, Rožďalovicích či Nečíni a vycházet budeme jen z doporučení individuálního poznávání okolí. Každopádně je tipů nepřeberně. Jen těžko si někdo nechá ujít návštěvu Národní kulturní památky, cisterciáckého kláštera přímo v Plasích, který je uznáván i jako technická památka – byl vystavěn na 5100 dubových pilotech, které dodnes zabezpečují stabilitu základů v mokrém podloží! Ale i nejbližší okolí Vás musí zaujmout! Ať už se jedná o malou procházku bizarními zákoutími řeky Střely nebo o některou památku v okolí, jemuž vévodí město baroka Manětín, historické Nečtiny, fakticky nejmenší město ve střední Evropě Rabštejn nad Střelou, jinak také malebné městečko v břidličnatém kraji (rabštejnská břidlice zdobí i střechy některých staveb pražského Hradu) či nádherně obnovený areál bývalého proboštství v Mariánské Týnici u Kralovic, což jsou jen nejvýznamnější z desítek dalších památek a pozoruhodností tohoto kouzelného koutu naší vlasti.

Takže – 23.června na shledanou v Plasích!!!

Dr.Michal Dobiáš,1.místopředseda OP