Sešívané kokrhání aneb českotřebovský kohout patronem sportovního dvojboje

Odbočka OP Česká Třebová – její sportovní i společenské aktivity, k nimž patříval i vždy zdařilý ples, určitě vyvrcholily nadmíru úspěšným Setkáním slávistů v roce 2003. Pak se odbočka možná trochu zadýchala a lze říci, že Třebovští byli vděční za nezištnou pomoc sousedů, přátel, „dvojčat“ z blízkého Brandýsa nad Orlicí a do povědomí tak vstoupil především každoroční vzájemný pětiboj většinou v atypických sportech.

Třebováci taktéž nechybějí na žádné bowlingové akci, jimiž se především východní polovina slávistických Čech doslova hemží. Ale nebude nakonec poklesávat jméno České Třebové přece jen mezi ty, kteří jen pasivně čekají na akce druhých? Zakokrhá ještě českotřebovský kohout, aby tak vyzval k akci, která se zrodila v městě, jemuž hlavní ráz vtiskla železnice (dodejme, že železničáři tvoří významnou část českotřebovské odbočky OP!)?

Jistě se pečlivý čtenář zeptá – a co pořád máte s nějakým kohoutem a jeho kokrháním? Pro odpověď se zahloubejme do městské kroniky a ocitujme vysvětlení vzniku erbu: „Městský písař ztratil městské pečetidlo a za to měl být popraven. Jeho žena si při vysypávání odpadků na smetiště všimla, jak kohout v hromadě odpadků vyhrabal ztracené pečetidlo. Žena pečetidlo vzala a přinesla ho rychtáři a konšelům, čímž byl písař díky kohoutovi zachráněn.“ A od té doby má  Česká Třebová snad nejbizarnější městský znak – kohouta s lidskou hlavou připomínajícího zachráněného písaře v červeném poli!   

Členové českotřebovské odbočky přemýšleli, jak se přiblížit někdejší slávě odbočky  a Jarda Dočkal dostal nápad. Což takhle si dát malé zimní sportovní dostaveníčko a vyzvat kamarády – slávisty z blízkého okolí – sousedního Brandýsa, sblíženého Kolína a aktivně se přibližujícího Havlíčkova Brodu? A aby nikdo nereptal, vybral hřiště neutrální – v Ústí nad Orlicí. Sportovní centrum Radava nabízí kryté tenisové kurty a bowlingovoou hernu! Disciplíny tak byly dané. Datum určeno na 31. ledna 2015. Složení však nakonec ovlivnila distorze kotníku Dana Herrmanna, jež vyřadila z osudí této akce odbočku H. Brodu. Ale plánovaná účast 4 dvojiček nebyla díky nominaci dalších nijak ohrožena.

Tenisová část byla takovou malou revolucí tohoto (kdysi bílého) sportu! Již přehled výsledků šesti čtyřher nabízel neobvyklá čísla: Nejprve remízu 5:5, pak tři zápasy 5:4, jednou 6:2 a 7:3. Divné to tenisové počítání? Ale třeba se tento skvělý nápad novátora tenisu, již zmíněného šéfa celého klání Jardy Dočkala ujme – on jednak vyslyšel lkání médií nad předlouhými a vlekoucími se zápasy a zároveň si uvědomil, že ani pronájem kurtů nemůže stoupat k nekonečnu a určil, že každá dvojice má přesně třicet minut na to, aby rozhodla zápas ve svůj prospěch. A tak jsme zřeli možná první remízu v historii tenisu a tři další výsledky, které by někteří ortodoxní tenisté asi doprovodili kroutivými pohyby hlavy. Síťový rozhodčí, zde dočasný invalida „Foroš“ – Milan Formánek, známá to osobnost třebovské odbočky, si v této přechodně divácké  roli mohl dle svých slov také ukroutit krk, ale pomohl nejeden nejasný moment vyřešit! A musel právem uznat, že jeho třebovští kamarádi  Jarda Dočkal a Víťa Provazník z toho všeho vyvázli nejlépe, neboť za výhry 7:3 a dvakrát 5:4 brali všechny body. A protože i bowling byl plně v režii této dvojice, stal se ze šéfa akce právem i její spoluvítěz!

Důležité je však hlavně toto: Českotřebovští sešívaní mocným a hlasitým zakokrháním v onen sněžný den vyhlásili do světa slávistického – jsme tady a máme chuť zase něco podnikat! Zejména Vy z východních Čech a z pomezí Moravy, ale vlastně i Vy všichni ostatní – buďte ve střehu!

Přátelé z České Třebové! Patří Vám náš dík za zdařilou originální akci!

Dr. Michael Janáček a Dr. Michal Dobiáš

[nggallery id=214]