Velký slávista mezi námi – František Vožda

vozda29. května 2010 oslavil velké životní jubileum František Vožda z Měrovic nad Hanou. Životním vyznáním slávista jak se patří. Osobnost, která svým významem přesahuje hranice regionu.

Přesně v den jeho životního jubilea jsme měli možnost jej navštívit a  jménem Fotbalového oddílu Slavie Praha – Odboru přátel mu pogratulovat a poznat se s ním osobně.  Víme, že je to velký člověk a stojí za ním mnoho obdivuhodných až  neuvěřitelných věcí. Pro náš klub a pro náš Odbor přátel Slavie je ctí, že  František Vožda vyznává sešívaný dres, červenobílé barvy a je jim plně  oddán.

Dalo by se bez přehánění říci, že je chodící kronikou Slavie i z let, o kterých mnozí už jen čteme v knihách.

Jak se dostal ke Slavii a zmíněnému klubovému vyznání a věrnosti, začíná vzpomínkou na Františka Pláničku a první jeho setkání s ním v roce 1936. To se hrála v šestnáct kilometrů vzdáleném Prostějově I.liga a na utkání se Slavií vyrazili tehdy v partě s kamarády na kolech. Po skončení zápasu legendárního brankáře František oslovil. Zaujala ho opětovaná přátelská vstřícnost, žádné hvězdné manýry či odměřenost. Od té doby vzniklo takové přátelství, že se později rodiny navštěvovaly, několikrát v Měrovicích Plánička i se svými dcerami a manželkou přespával.Vyvrcholením bylo, když slavný brankář v roce 1964 přivezl slávistickou partu internacionálů přímo do Měrovic. Byl to obrovský zážitek pro široké okolí.

František Vožda se znal též s Pepi Bicanem. Rád vypráví o jeho umění a jeho gólech. Vzpomíná na Vlastu Kopeckého. A dovede představit všechna slavná jména historie.

Z doby poslední pak nedá dopustit na Radka Bejbla a ukazuje jeho fotografii v dresu Atletica Madrid, samozřejmě vlastnoručně podepsanou.

František Vožda si vede přesnou evidenci utkání, která kdy navštívil. Těch slávistických je devadesát pět. Jezdil se dívat na sešívané do blízkého Prostějova, do Přerova, když čas oponou trhnul, pak do Olomouce, Ostravy , Brna či Drnovic. V jeho výčtu však vidíme i četná derby na Slavii a Spartě, je pamětníkem Slavie na letenském hřišti, rád vzpomíná na strhující derby na podzim 1965 a remízu 2:2 s kulisou 55 tisíc diváků na Strahově.

Má radost z nového stadionu v Edenu a byl na jeho otevření. Mohl sedět mezi internacionály a moc si toho považuje.

Členem Slavie je od roku 1944, ukazuje tehdejší členské legitimace, archivuje si lístky z fotbalových utkání, která navštívil, mezi nimi pak vidíme i vstupenky na slávistické karnevaly z dob jejich největší slávy.

František je osobností i ve své obci Měrovice nad Hanou. Byl hlavním aktérem znovuobnovení tamnějšího fotbalového klubu v čase finančního krachu ve čtyřicátých letech, budoval zničený areál, stavěl tribunu. A s trochou nostalgie vzpomíná na dávná léta. Dnes se tu hraje okresní přebor. Ale fotbalový areál, jenž nese jeho rukopis, je zdejší chloubou.

Je osobností i ve světě sběratelství. Jeho sbírka fotbalových odznaků je unikátní, v naší republice  nejčetnější, na pět tisíc odznaků. Dovede si je s oblibou a odborným zanícením prohlížet i nyní, v zasklených vitrínách ve svém domě. Vypráví o nich, ukazuje ty nejkrásnější a nejcennější.

Jakousi síň slávy s těmito sbírkami odznaků a dobovými plakáty Františka Pláničky a Pepi Bicana dotváří vitríny s četnými pamětními vlajkami nejrůznějších fotbalových utkání, fotbalových klubů. Ze světa (nejvíce z Anglie), slávistické, ale i třeba z oblasti Hané.

Ani dýchat se tu nechce, jaký má člověk pocit úžasu, zda je toto možné!

Zmiňujeme Františkův rozměr slávistický, Měrovický a sběratelský. Jeho fotbalová oddanost je však ještě dokonalejší. Je držitelem mnoha fotbalových ocenění ČMFS, nejvíce si váží plakety Dr. Václava Jíry z roku 2000, kterou ČMFS uděluje již 17 let a je určena lidem, kteří svůj život zasvětili obětavé práci pro fotbal.

Fotbalu tedy jistě dával mnoho a viděl mnoho. Pročítat seznam jím navštívených utkání je jako listovat kronikou fotbalu – nejen zápasy sešívaných a reprezentace. Ale i nejrůznější slavná jiná utkání evropských pohárů – Dukly, Sparty, Vítkovic, Hradce Králové. Nebo třeba Gorniku Zabrze, Spartaku Trnava. Zaujme i jeho zápisek z utkání rumunské ligy. Sám rád vzpomíná na navštívené zápasy Manchesteru United. Na slavné hráče z celofotbalové historie, které viděl na vlastní oči.

To vše za citlivé podpory rodiny. Nedají na něho dopustit a s uznáním mluví o jeho nadšení pro Slavii, pro fotbal. A poukazují na další zajímavost – slávistické zábradlí na balkoně domu. Je přesně ve stylu ozdobného zábradlí z bývalé  vily – koho jiného – F. Pláničky. I manželka Františka Voždy  Milada ráda vzpomíná na jejich přátelství s fenoménem sešívané meziválečné historie a jeho rodinou. A člověk rád uznává a hodnotí toleranci a porozumění červenobílého vyznání z její strany.

Četná rodina pana Františka Voždy se sešla 29. května 2010. Měli radost z jeho radosti. Velmi jej potěšila naše návštěva (jako vyslanců FO Slavia Praha – OP), darovaný slávistický dres, slávistický míč s podpisy hráčů, slávistické mistrovské plakáty. A tito nám byli skvělými pomocníky a průvodci při naší návštěvě, ba co víc – byli vskutku nezapomenutelnými hostiteli, tak jako pan František Vožda obdivuhodným až dokonalým slávistou, jak se snažím titulkem naznačit – Velký slávista mezi námi.

Mimochodem, jeho jubileu věnovala pozornost nejen regionální média, reportáž o něm točila i televize Nova – http://tn.nova.cz/zpravy/regionalni/zapaleny-fanousek-ma-neuveritelnou-sbirku-fotbalovych-suvenyru.html

Pane Františku – ještě jednou vše nejlepší, pevné zdraví a co nejvíce radosti se Slavií Praha! A těšíme se na časnou shledanou při sledování našeho oblíbeného klubu.

Za celý FO OP k životnímu jubileu gratulovali: Ing  Jan Chmelík,  Jan Čapek,  MUDr Michael Janáček

Příloha: Týdeník Prostějovska 2.června 2010Majiteli unikátní sbírky přijeli popřát Slávisté soubor pdf (velikost 6,6MB)

[nggallery id=67]