5. SEMINÁŘ UNIVERZITY SLAVIA – CHVÁLA FANDOVSTVÍ

Několikaměsíční pátrání v archivech, zpovídání povolaných, hledání souvislostí, sepisování úvah, analýz, fejetonů, přineslo ovoce v podobě nového čísla Červenobílých listů.  Nového nejen z pohledu kalendáře. Magazín vydávaný dvakrát do roka výborem Odboru přátel dostal totiž pod rukama „chirurgů“ z redakční rady i novou tvář. Svěží grafická úprava ctí nezbytné atributy, ale jinak si vyšívá (na titulním listu doslova) po svém.

Jelikož při rozvolněné periodicitě nemá smysl zkoušet naskakovat do rychlíku aktuálnosti, zaměřuje se obsah čísla na jedno hlavní téma, které důkladně zkoumá. Bude tomu tak i pro příště. Aktuálně je pozornost upřena k historii slávistického fandění.

Poslední číslo Červenobílých listů vlastně poskytlo hotový scénář pro další seminář Univerzity Slavia. Rektorát proto neváhal a 21. ledna 2014 připravil večer o fanoušcích pro fanoušky. Našlapaná aula fanshopu v Edenu byla nejprve svědkem rozhovoru předsedy Odboru přátel Martina Kroba s internacionálem Lubošem Kubíkem, který předchozího dne oslavil padesátiny. Povídání se dotklo jeho bohaté klubové i reprezentační kariéry, došlo na bitku v Prešově i na pět v jednom – tedy na pět Kubíkových gólů v jednom ligovém zápase v Banské Bystrici s tamní Duklou. Nešlo nepřipomenout společnou emigraci s Ivem Knoflíčkem na sklonku minulého režimu za pořádným fotbalovým profi chlebem.

Pak následoval slavnostní okamžik, kdy na pomyslném pódiu Luboše Kubíka doplnili fantóm mezi slávistickými tyčemi ze 70. let minulého století František Bobby Zlámal, šéf prvního sešívaného kotle Robert Stein a jeho dnešní nástupce Lukáš Vala alias Strašák, aby všichni společně pokřtili nový exemplář Červenobílých listů. Jak jinak, než typickým nápojem fotbalových stadionů – pivem. To se ostatně výjimečně ve „škole“ čepovalo celý večer.

Profesorský sbor tentokrát splynul s návštěvníky. Za mikrofonem defilovali jak pamětníci prvního kotle a zástupci druhé generace vlajkonošů, tak novodobí tahouni slávistického fandění. Robert Stein popsal okolnosti prvního ligového výjezdu do Trenčína, Michal Dobiáš zmínil velmi zvláštní „ramínkové“ choreo a premiérový pohárový výjezd do „enderácké“ Jeny, Láďa Kotoun se znovu s obří slávistickou vlajkou projel na fichtlu za fotbalem do Písku a spolu s Karlem Vavřinou oživili některé dobové pokřiky, Jan Votava zavzpomínal na všemožná putování za Slavií. Strašák zmínil svůj sen o plném Václavském náměstí při slávistických pochodech na derby a vyzval starší fandy k účasti. Na oslavný pochod po zisku titulu v roce 1996 a následnou diskotéku s DJ Salavou pod sv. Václavem vzpomněl Zdeněk Ročeň. O současných návštěvách hradů, zámků a pivovarů při cestách na zápasy sešívaných obšírně referoval Orange.

Kdo toho večera přišel, byl svědkem obdivuhodného prolnutí několika generací slávistických fandů. Hovory a prohlížení fotografií, kronik či výstřižků pokračovaly v nejedné vršovické hospodě ještě dlouho po zvonění. A pokud chcete o historii slávistického fandění vědět něco víc, nezbývá citovat doporučení Roberta Steina: „Kupte si Červenobílé listy!“

(Záznam 5. semináře Univerzity Slavia najdete na  http://www.youtube.com/watch?v=tQ87gmi89w4)

Vlastimil Váňa

[nggallery id=189]