ABRAHÁMOVINY STENLYHO VESELÉHO

Pokud někdo vysloví před slávistou název města Rožďalovice, těžko si ho ten splete se západočeskými Horaždovicemi, což se mezi neslávisty občas stane. Ale ne nám! A to hlavně díky populární slávistické odbočce, která perfektně funguje v městečku, kterému vévodí nádherný barokní kostel sv. Havla, zámek (dnes domov důchodců) a radnice s věžičkou, která do nedávné rekonstrukce ukrývala cenné písemné dokumenty. Já osobně jsem se s Rožďalovicemi setkával už v dětském věku, byť trochu prozaičtěji. Moje máma coby sirotek mohla prázdniny trávit pouze u své sestřenice na Sobotecku a tradici přenesla i do celé rodiny. Nikdy jsme nebyli „autisty“ (to se před 55-60 léty moc „nenosilo“) a vždy po Velikonocích jsme se tak vraceli z Jičína vlakem, který už se v Rumcajsově městě pořádně naplnil. A z okna jsme pozorovali, jaké se odehrávaly v „Rožďalkách“ scény, kdy se málem všichni do vlaku nevešli. 

Když se pak před 21 roky začala rozjíždět v Rožďalkách odbočka, byl u toho čerstvý sedmdesátník Zdeněk Ročeň a přijel nadšený. Město se stalo cílem a baštou slávistů. Zpočátku se aktivity odehrávaly zejména v hezkém sále v prvním patře radnice za obvyklé účasti zástupců vedení OP i dalších odboček. Aktivní bylo i rožďalovické mužstvo malé kopané, mohutná Stenlyho postava nechávala v brance jen málo místa pro míč! 

Najednou zde prostě byla nová skupina slávistů, a to i na hřištích soupeřů vždy řádně klubově vyšňořená rožďalovická parta. V této souvislosti nesmíme zapomenout zejména na zápas u ústí našeho Labe, v Hamburku. Přátelé mi pak ze Saska poslali otisk článku „Die Sportfreunde von Slavia Prag retteten ein Menschenleben! Přátelé Slavie zachránili lidský život! Po zápase totiž zjistili, že poblíž jejich autobusu leží trápící se človíček. Poskytli mu první pomoc a starali se o něj až do příjezdu záchranářů. Prý na blátě nějak uklouzl, uhodil se do hlavy, nedýchal, ale Němec Neněmec – lidský život je to nejcennější!

Stenly už léta šéfuje oddaným slávistům z Rožďalovic. K nim patří i jeho bratr Marek a sestra Blanka.  Odbočce se podařil určitě unikát; kde bychom našli něco podobného? V uličce za radnicí se totiž uvolnil dům a začínal chátrat. A jak známe podobné situace, hrozil zde osud některých staveb v Chanově, Janově, Předlicích či Neštěmicích. Slovo dalo slovo a pracovité ručičky slávistů vytvořily krásnou klubovničku i se zahrádkou, bazénkem i možností pro přespání! Tam se od té doby odehrávají všechny akce, jedna hezčí než druhá. Klubovnu obdivovali leckteří přespolní slávisté, třeba přátelé z Brandýsa nad Orlicí se zde zastavili při své Cykloexpedici. A nebýt koronavirového průšvihu, jistě by 21. 3. 2021 praskala klubovnička ve švech při Stenlyho narozeninové party!

V loňském roce plánovali Rožďalovčtí uspořádat další Setkání slávistů (na to z roku 2010 vzpomínají všichni s úctou). Vše mělo proběhnout pod „patronátem“ čísla 20: 20. Setkání, 20. výročí založení odbočky, v roce 2020 a pokud by to bývalo vyšlo, tak navíc ještě v soboru 20. června! Ale – člověk míní a zrádný virus mění!

Ale snad se nakonec vše uklidní, s odstupem bude vše stejně krásné, jak bylo naplánováno! A přijdou opět i krásné dovolené. Třeba u nádherného Jadranu! A možná i tam Stenly uslyší přáníčko, které zdomácnělo i u nás: Mnoga ljeta živio!     

Dobi

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..