BICAN, PUČ A PLÁNIČKA Z NEBE SE DÍVAJÍ

ANEB DUŠIČKOVÁ MOZAIKA

Devátá slávistická dušičková vzpomínka se uskutečnila v sobotu 2. listopadu 2019 a hlavním místem setkání byl hřbitov na Vyšehradě. Rozdali jsme si pamětní placky, vyfotili před bazilikou a pak vyrazili pod vedením Míry Pomikala za slavnými osobnostmi a připomínkou jejich životních osudů. 

Pepi Bican, Ladislav Vaněk, Eduard Haken, Jiří Sobotka, předsedové Slavie  K. Ankrt, Z. Kruliš, J. Mattuš, J. Práchenský. Ale také zastávka u míst posledního odpočinku Karla Čapka, J. Rösslera-Ořovského. Další pak už dle osobního zájmu. 

Bylo chladno, chvíli deštivo. Ale nám, čtyřiceti nadšeným putovatelům za slávistickou historií, to nevadilo. A setkání s dcerou národního umělce E. Hakena či vnučkou Ladislava Vaňka bylo nečekaně srdečné. Kdo v našich myslích žije… 

Dobrý pocit umocnilo podvečerní vítězství nad Baníkem Ostrava 3:0, potvrzení dominantního postavení v české lize.  

Pokud zmiňuji Dušičky jako mozaiku a v titulku tři slavná fotbalová jména, pak je zřejmé, že něco tu chybí. Rozsah našich historických pátrání a objevování je tak velký, že vzpomenout o Dušičkách všechny „slavné“ ze Slavie či Odboru přátel není možné. Za Františkem Pláničkou a Antonínem Pučem se vydala parta z odbočky Fans Spořilov.  Tolik to naše „chorálové“ trio.

A mnohé další si přiřaďme, ať je mozaika kompletní: Tomáš Donner a Honza Čapek, duchovní otcové naší akce, se zastavili za Františkem Veselým.

Zajímají nás i osobnosti bývalých předsedů Odboru přátel Slavie. U hrobu Pavla Hanuše  – (a poté J. W. Maddena) – se zastavil David Ocetník. Martina Růžka v Červeném Kostelci si připomněli Slavia Fans Krkonoše. Věncem, květinou a vzpomínkou jsme se zastavili též za doc. MUDr. Václavem Smetanou a Josefem Vinklářem. 

V Kostelci nad Černými Lesy za MUDr. Hausmannem, zakladatelem SK Slavia, se zastavil předseda oddílu cyklistů K. Kopr, následně i Míra Pomikal. Setkání s vnučkou slavné osobnosti ten den nemohlo být náhodné…

Lidství a přátelství, respekt a úcta k druhému, to je to, co vedle běžného nadšení pro klub cením na našem Odboru přátel a jeho myšlence. Letos o Dušičkách se to opět krásně projevilo. 

Slavii zdar! 

                                                    zapsal Michael Janáček, předseda Odboru přátel

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..