BRANDEJŠŤÁCI JSOU PAŠÁCI!

Valná hromada Brandýs nad Orlicí 2016

Valná hromada Brandýs nad Orlicí 2016

Věřím, že se kvůli nadpisu nestanu u některého jazykového puritána černou ovcí, ale ať zkusí zajet někam k toku Tiché Orlice a zeptá se na obyvatele Brandýsa nad Orlicí. Nelze vyloučit, že uslyší: „Jó, Brandejšťáci!“. A mimochodem, jak by se jedním slovem dala nejlépe vyjádřit občanská příslušnost k tomuto městečku? Nevím, jak je tomu u Brandýsa nad Labem nebo u obce Brandýsek nedaleko Kladna, ale v povodí Orlice se toto pojmenování vžilo! A s ním i ocenění „městečka maličkýho“ (jak se zpívá v brandýské slávistické hymně) zdaleka nejen v obci slávistické!

Je třeba zdůraznit, že Brandýs nad Orlicí si vydobyl mezi slávistickými odbočkami významné postavení. Nepočítáme-li odbočky v malých místech, které vyvíjejí jen minimální činnost, lze říci, že jsou se svými necelými 1400 obyvateli nejmenším městem mezi sídly aktivních odboček; srovnatelné Rožďalovice mají o cca 200 obyvatel více! Pravda, někdo by mohl namítnout existencí Žilova, ale tam jsou zahrnuti členové z celého okresu Plzeň-sever, zatímco brandýská odbočka má ¾ členů z 32 přímo z Brandýsa! V letošním roce oslaví již 35 let své záslužné činnosti a připravuje se i menší vzpomínkové posezení. Město je mimo jiné i významným turistickým cílem v povodí Orlice. Je zde i rehabilitační ústav, návštěvník se rád vydá po stopách J.A.Komenského nebo jen zajde k Orlici a projde se unikátním habrovým labyrintem, který mj. také připomíná pobyt J.A.K. Nemůže minout hezkou radnici i pohled z druhého břehu na panoráma městečka s hradem, kostelem i zámkem.

Letošní VVH spolku slávistů, který již plně funguje podle nových stanov, se konala v pátek 12. února tradičně ve velkém sále hotelu Jiřička. Předseda Jaroslav Beneš st. zahájil schůzi přivítáním hostů, dlouholetých přátel odbočky. Mgr. Miloslav Dušek, ředitel místní školy, patří vždy mezi vítané návštěvníky VVH a opět mohl potvrdit vynikající vzájemnou spolupráci, která vždy vrcholí vánočním sportováním v místní tělocvičně. V případě starosty to bylo oproti minulým létům trochu jinak. Zatímco po řadu období starostové městečka byli zároveň členy odbočky a tudíž automaticky účastníky VH, nový starosta Petr Řehák náš dres neobléká. Přesto však je na všech akcích OP upřímně vítán a i ve svém vystoupení poděkoval za výbornou oboustrannou spolupráci se slávisty, kteří bohatě naplňují jednu ze svých zásad – všemožně propagovat město Brandýs nad Orlicí!

Výčet akcí, které odbočka uskutečnila i vloni, shrneme pouze heslovitě, protože nejednou se dostaly informace na tyto stránky i do ČBL. Mají i vlastní web, který je vždy aktuální! Rádi se zde  pochlubí některou vydařenou akcí pro veřejnost, jakou je mariášový turnaj (jeho letošní 17.  ročník byl v plánu již na 20. února 2016) nebo podzimní cyklistickou akci Na kole kolem Brandýsa (vloni se vyjíždělo již popatnácté)  či bowlingový turnaj Brandýská koule, jejíž letošní12. ročník se připravuje na tradiční termín 17. listopadu. Vedle cyklistiky (vloni věnovalo mj. 8 členů týden své dovolené opět cykloexpedici, její 17. ročník zamířil na jih Čech a na výjezdy vyráželi tentokrát z Vráže u Písku) je bowling vůbec nejoblíbenějším sportem mezi členy odbočky! Pravidelná jsou klání s přáteli ze sousední České Třebové (k jejich sportovní družbě přiřaďme i tradiční víceboj na Mítkově) a nikdy nechybějí na bowlingových akcích spřátelených odboček, zejména těch, které pořádají Kolínští! A není tajemstvím, že vždy patří mezi nejúspěšnější, což platí i o celostátních nebo mezinárodních akcích, kde mezi seniory dominuje př. Tomášek. Stejně tak tomu bylo i u prvního ročníku turnaje ve stolním tenise Slávistické prasátko, kde po dramatickém finále si symbolické zlato odnesli z Havl.Brodu Brandejšťáci Frydrych – Král a třetím místem je následovalo duo Bartoň – Beneš st Zapomenout nesmíme na patronátní pomoc žákovskému fotbalovému turnaji místního Spartaku ani na tradiční božíhodové sportování v místní školní tělocvičně či každoroční silvestrovskou vycházku.

Snad je toho na toto městečko dost, kdy je o místních slávistech slyšet. Zkrátka a dobře – Brandejšťáci jsou pašáci! Důvěru členů potvrdily totiž i volby nového výboru a KK, kde došlo k jediné změně! Jistě jim každý z nás upřímně popřeje neutuchající elán a pevné zdraví i do letošního roku!

Dobi

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..