Čas nezastavíš…

Spelina02Na konci února se dožívá 85 let věrný slávista, sportovec a dlouholetý člen Odboru přátel Ing. Miroslav Špelina, CSc.

Co vás přitáhlo ke Slavii a v které době?

Ke Slavii mě přitáhly sympatie k jejímu dresu a obdiv k Josefu Bicanovi začátkem čtyřicátých let minulého století. Navíc můj otec se kamarádil s panem Pecharem, který byl v té době činovníkem fotbalového oddílu. Na Letné jsem navštívil mnoho zápasů. V paměti mi utkvěla zejména utkání SK Slavia – SK Plzeň 12:2 a SK Slavia – SK Č. Budějovice 15:1. Fandil jsem Slavii stále, a to i v dobách, kdy sestoupila z 1. ligy.

Byl jste nejen funkcionářem a zaměstnancem Slavie, ale i sportovcem.

Hrál jsem závodně volejbal a krátkou dobu také v sešívaném dresu II. ligu. Bohužel tehdy Slavia pro finanční potíže ukončila činnost řady oddílů, mj. i týmu volejbalu mužů. Bylo to okolo roku 1967.

Jak vzpomínáte na založení Odboru přátel a všechny věci s tím spojené včetně návratu jména Slavia?

Sám jsem se zakládání Odboru přátel nezúčastnil, byl jsem však o jeho vzniku informován díky své sestře. Ocenil jsem taktiku, se kterou se klubu podařilo v dobách bolševika odložit vnucený název Dynamo a vrátit se k tradiční Slavii.

V roce 1989 měl Odbor přátel deset tisíc členů, v současnosti něco přes dva tisíce. Máte nějaké doporučení či přání do dalších let?

Bude mi 85 let, členem Odboru přátel chci zůstat co nejdéle a přání?  Aby se nejprve fotbal a pak co nejvíce dalších slávistických sportů vrátilo do české absolutní špičky. Bohužel k tomu již mohu dopomoci jen málo.

Ptal se Jan Čapek

85let_Mirka_Speliny.pdf (1 stránka) 2016-02-26 11-39-43

FOTO: z článku 85 let Mirka Špeliny od Zdeňka Vrbenského

One thought on “Čas nezastavíš…

  1. Michal Dobiáš

    Tak tento rozhovor si zaslouží velké uznání a velký dík Honzovi Čapkovi za zveřejnění. Dokazuje mimo jiné, jak vrcholový sport lze spojit i se špičkovým vzděláním. Totéž platí i o jeho o dva roky mladší sestře, která vystudovala MFF KU a byla jednou z největších opor volejbalového Dynama (čti:Slavie) koncem 50 let, kdy získalo několik mistrovských titulů a probojovalo se až do samého závěru PMEZ, kdy těsně podlehlo tehdy nedostižnému Dynamu Moskva. Léta pak pomáhala s tréninkem volejbalu postižených sportovců a několik let pracovala i ve výboru OP. A k povzdechu jejího bratra dodejme i to, že vloni skončil ve Slavii i ligový volejbal žen…. Bohužel!

    Reply

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..