Co se dělo v zimě? Sníh, příprava, naděje…

Naše tradiční vyprávění o slávistické sezóně jsme končili v prosincovém vydání našich ČBL zápasem s Janovem, kde Slavia určitě nezklamala, ale v Edenu se rozloučila s letošní Evropou „jen“ remízou 0:0,přičemž jsme byli určitě lepší!

Ale „zaúřadoval“ sudí, „loupežník z německého Württemberska“, Knut „Kostelník“ Kircher, který neuznal s klidem Angličana a úsměvem gangstera Slavii dva (!) regulérní góly a připravil ji tak nejen o body, ale i zasloužené penízky z kasičky UEFA! Ale pobrečet si můžeme jen zde, stěžovat tak maximálně na populární lampárně některého z nádraží, ale – éto vsjó!

V té době již mělo 14 ligových mužstev prázdninová volna, pražským „S“ však sezóna trvala až téměř k Vánocům. Zpravodajská povinnost nám vel připomenout, že na rozdíl od nás měl letenský rival ještě šanci na postup, ale to by musel porazit mužstvo z dánské Kodaně. Výsledek 0:3 však mluví za vše, a tak opět platilo, že i letošní starty českých mužstev v evropských soutěžích měly stále častější přirovnání – k čemu jinému, než tolikrát již citovanému vystoupení nešťastných sedláků nedaleko východočeského Chlumce.

Po Vánocích postupně začínaly přípravy všech ligových týmů. Nebývalá sněhová nadílka potrápila především silničáře – kluby již nejsou jen závislé pouze na škváře třeba kdysi tak populárního turnaje Tatry Smíchov. Výjimkou nebyla ani Slavia, jejíž model zimní přípravy lze zúžit do sloganu – hala, umělá tráva, Krkonoše a Kanárské ostrovy a až v samotném závěru generálka na přírodním pažitu v utkání s Ústím (statistický přehled zápasů v rámci zimní přípravy najdete v rubrice MOZAIKA). Jako na začátku každé půlsezóny došlo i nyní k pohybu na přestupové scéně. Asi jedničkou ve všech diskusích bylo téma přestupu ex-kapittána Slavie Ericha Brabce z Turecka do Sparty,

Klidno nebylo ani ve Slavii. Marek Suchý si již zvykal na pobyt pod kremelskými věžemi, objevil se i zájem o Oldřicha Čelůstku z Palerma. K „převisu“ došlo i v databázi brankářů, kde Jakub Diviš přišel z hostování v Prešově, aby se pak k Východniarům vrátil na přestup, Hanuš spolu s Šiklićem posílili farmu v Hlučíně dvojkou zůstal Vaniak a lotyšská hvězda v podobě Romanovse zřejmě pohasla. Posílila se i makedonská kolonie, naopak Srb Vasiljević si mohl hleat angažmá. Více v rubrice PŘIŠLI-ODEŠLI!

Netrpělivě očekávaný start ligy přivedl na Strahov, kde byla domácí střížkovská Bohemka, více než 4000 slávistů. Výhra 1:0 je důležitá, především za první půli a za výkon Seneckého v brance i zasloužená (další dva góly nám nebyly uznány pro ofsajd, i když televizní diváci se dušovali, že to zdaleka tak jasné nebylo…). Domácí publikum zvýrazňuje především kapela, kterou následují i domácí hráči, kteří také hráli pěkně od podlahy, no přesněji – „řádili jak černá ruka“ – 7 žlutých karet bylo jen mírným vyjádřením jejich přemotivovanosti! Horší bylo, že vše už na samém začátku nebezpečným zraněním odnesl Hloušek, po půli pak Trapp – oba museli střídat. To již byl znám výsledek z Letné – 1:1 s Příbramí. Po hrubici Blažka a podle očitých svědků prý i Brabce, i když to Blažek bral vše na sebe!