DVA NOVÉ ODDÍLY V NAŠÍ VELKÉ SLÁVISTICKÉ RODINĚ

V pondělí 14.října se konala v hotelu Slavia ve Vršovicích valná hromada největšího sportovního klubu v Česku, naší SK Slavia Praha. Hodnocena byla aktiva i pasiva, úspěchy i případy, kde se – zejména v roce 2012 – dařilo méně. Galerii úspěchů zdobilo především olympijské zlato veslařky Mirky Knapkové, první olympijské individuální zlato slávistického sportovce, úspěchy byly zaznamenány i v kolektivních sportech, kde nehasnoucí hvězdou jsou především naši pozemkáři a pozemkářky.

Náš web je určen především fanouškům Slavie, kteří sice nejvíce sledují oba nejpopulárnější kolektivní sporty u nás, vedle fotbalu, k němuž se OP přimknul nejvíce, ale stejně tak i hokeje, ale ti nejvěrnější se pozorně zajímají i o ostatní sporty a radují se ze sebemenšího úspěchu, kdy na vrchol nejvyšší stoupá slávistická pěticípá hvězda s rozšiřujícími se cípy směrem vzhůru! A hlavně pro ně máme potěšující zprávy.

Na zmíněné valné hromadě byly do slávistické rodiny přijaty další dva sporty, které jistě zaujmou nejen tyto slávisty! Basketbal žen a boby. Přibližme si tyto naše nové kamarády.

Přátele Slavie formují k prohlubování lásky k „rodnému“ klubu především sporty kolektivní. Fotbalistům a hokejistům mohou ostatní sporty asi trochu závidět zaplněné hlediště domácího prostředí!. Naopak další kolektivní sporty se odehrávají v trochu komornějším prostředí, ať už jde o veleúspěšný pozemní hokej, ragby, házenou žen či odbíjenou žen! Ano, byly chvíle, kdy se scházeli fanoušci za účelem povzbuzení odbíjenkářek kolem Nadi Špelinové nebo prožívali zápasy našich házenkářek při tažení Evropou. To platilo i o mužích, kdy třeba duo házenkářských brankářů Barda – Galliwoda či Petr Pína (dnes úspěšný vedoucí funkcionář naší SK, neúnavný to bojovník na devítce soupeře) přiváděli k zoufalství i evropské soupeře!

Ti, kteří milují sporty tzv. adrenalinové, určitě vítají doplnění slávistické rodiny o bobisty. Třeba jim „koryto“ bude příznivé i při nadcházejících ZOH v ruském Soči!


Slavia je však často – a právem – označována za klub se studentskou historií. A sportem nejstudentštějštějším je vedle odbíjené hlavně košíková neboli basketbal. Po roce 1945 to byla parta kolem př. Šenkýře, která šířila slávu slávistického „basketu“, na přelomu padesátých šedesátých let to bylo Dynamo Praha, které statečně bojovalo v I.lize v někdejší hale U Studánky na Praze 7, kterou pak klub musel předat vnitrácké Rudé hvězdě a ženský basket v lize skončil. Krátce po Listopadu převzali štafetuopět muži, kteří po několik let byli chloubou Slavie v I.lize. Ale o peníze jde i zde na prvním místě, a tak klub má dnes hlavně mládež a áčko v městských soutěžích. Světlo však zasvítilo letos, kdy se někdejší oddíl VŠE Praha přesunul do Edenu a přijal naše barvy!
Za vše převezměme doslovně jejich charakteristiku z webu


Náš basketbalový klub vznikl v červenci 2011 a ihned po svém založení vstoupit do ČBF. Klub zaplatil extraligovou licenci a tzv. tabulkové výchovné za všechny hráčky, které přestoupily do BLK VŠE ze svého mateřského klubu, s nímž úspěšně vyhrály první ligu a v barážovém postupovém klání porazily Spartu Praha.

Přesto, že extraligový nováček vznikl „na zelené louce“, bez historie – a ke svému prvnímu extraligovému zápasu nastoupil po dvou měsících od založení klubu – brzy dává na vědomí, že to s extraligou myslí vážně. Během první extraligové sezóny dokázal porazit i tradiční české basketbalové týmy – Hradec Králové, Valosun Brno, Pardubice, Slovanku Mladá Boleslav, DSK Praha. Náš tým odehrál řadu velmi dobrých zápasů i s mnoha dalšími – Trutnovem, Strakonicemi a VŠ Praha.

Trenérem byl pan Jiří Bárta, asistentem Radek Fiala, vedoucím družstva Leoš Fiala. Hala VŠE v Praze na Třebešíně se postupně začala stávat respektovaným místem, kde to ani silné basketbalové týmy neměly lehké.

Od začátku své basketbalové existence klub vzorně pečoval o své hráčky a bezesporu v mnoha ohledech předčil většinu ostatních klubů. Organizační zázemí a zejména plnění svých finančních závazků bylo a je na nadstandardní úrovni, o čemž svědčí mimo jiné nebývalý zájem hráček z mnoha českých, ale i zahraničních klubů o členství v BLK a možnost hrát extraligu právě u nás. BLK VŠE se během velmi krátké doby stal nepřehlédnutelným účastníkem extraligy a jeho zázemí, finanční stabilita, ambice a snad i úspěchy, přece jen začaly poněkud vadit a překážet zejména těm, kterým naše profesionalita a excelentní marketingová a organizační kvalita nastavila zrcadlo jejich vlastní neschopnosti, malosti a závisti. Nic nového v Česku…

Na začátku své druhé extraligové sezóny se hlavní trenérkou klubu stala Marcela Krämer, která nahradila Jiřího Bártu. Bývalá výborná hráčka a zkušená trenérka, nespoutaná energie s obrovským srdcem a nasazením, dokázala se svými hráčkami porazit Karlovy Vary, Strakonice, Slovanku, DSK Praha, Pardubice, Trutnov i nejslavnější a historicky nejúspěšnější český klub IMOS Brno, plný reprezentantek a zahraničních hvězd. Narůstající prestiž a respekt u svých soupeřů byl bohužel v přímém protikladu s výkony a neprofesionalitou několika (ne mnoha) rozhodčích, kteří tým BLK hrubě poškodili v několika zápasech tak, že namísto zasloužených vítězství (s Hradcem Králové, VŠ Praha) odešly naše hráčky do šaten se slzami hořkosti a beznaděje. Ale i to patřilo a patří k basketbalu. Zrovna tak, jako „basketbalový expert“ – bezejmenný hlupáček, který pod skrytou identitou zásoboval bulvár anonymy a zaručenými zprávami varujícími před hrozbou plánovaných nedovolených likvidačních zákroků v pekelné atmosféře haly na Třebešíně. Podobně tak, jako rozhodčí, který proti nám zapískal „technickou“ dvacet vteřin před koncem utkání, kdy náš tým vedl o bod s VŠ Praha… Surově našim hráčkám znemožnil nejen vítězství, ale i finanční prémie. I tohle byly naše nedávné basketbalové zkušenosti…

Za dva roky v extralize BLK VŠE dokázal porazit už téměř všechny české týmy. Schází pouze USK Praha, ten je zatím v jiných patrech a jeho mladší sestra VŠ Praha.

Po dvou letech dochází k transformaci, klub má nové majitele a do další extraligové existence si přináší nové ambice, nové posily a nové prostředí haly Slavie v pražském Edenu. Po nutných investicích a opravách v hale, je už vše připraveno i k domácím zápasům.

BLK Slavia Praha přichází do nové sezóny i se svým prvním mládežnickým týmem U 15, který určitě nebude bez šancí a věříme, že tak jako ženský tým bude svým příznivcům dělat radost z výkonů i profesionálního přístupu. Zatím to tak vypadá…

Těšíme se na své soupeře, dobré diváky doma i v halách soupeřů a chceme všem, kteří nám přejí, dělat radost. České ŽBL přejeme atraktivní zápasy, hodně diváků, férový sport, dobré rozhodčí a co nejméně hysterických komisařek.

Ve dvou prvních zápasech náš tým suverénně zvítězil na palubovce nováčka z Brna a dokázal porazit VŠ Praha, navíc v domácím prostředí VŠ na Folimance.

Vážení sportovní přátelé, vítejte na palubě BLK Slavia Praha a zůstaňte s námi po celou sezónu 2013 – 2014. Přejeme vám klidný a ničím nerušený let do naší cílové destinace. Bude jí naše první medaile?

Co dodat? Jen to, že se Vám pokusíme zprostředkovávat herní plán a výsledky našich basketbalistek (po 8 kolech mají 5 výher a 3 porážky) a – třeba se SEJDEME V EDENU!

Dobi