Fenomén Celostátního setkání Odboru přátel Slavie – díl II.

Blíží se nám osmnácté Setkání slávistů v Kardašově Řečici. Bereme je jako samozřejmost. Jenže, nic není samo sebou. Někdo musel mít nápad, odvahu vyhlásit a pozvat ostatní. Museli být slávisté, kteří přijeli. A všichni společně rozjeli akci, která dnes nemá obdoby. Je nedílnou součástí našeho spolku. V prvním díle jsme vzpomněli úplné počátky. Základní snahu společného setkání slávistů, diskutovat náš klub, jeho starosti. Fotbalový turnaj byl vedlejší. Na internetu k tomu prakticky nic nenajdete. Zkusme tedy navázat ročníkem 2004, pokračujme volně vzpomínkami…

Rožďalovice poprvé – 2004

Usadil se nám termín Setkání na konec června. V popředí sešívaného hnutí zářila velká parta z Rožďalovic pod vedením bratří Veselých. K pátému výročí své odbočky chtěli uspořádat Setkání oni, ale nakonec okolnosti vedly k tomu, že to bylo již ke čtvrtému výročí!

Jak vzpomíná RNDr. Michal Dobiáš: „Pozvali nás na hřiště místního Trnavanu. Vyšlo počasí, perfektní byla gastronomie, vše na úrovni. Po dohodě jsme začali používat autobus Sudova Hlavna na výlet – viděli jsme Staré Hrady, Libáň, Jičín, Kost, Sobotku, Dětenice…“ Výlet – to byla parketa přítele „Dobiho“. Historie i místopis jsou jeho silné stránky. A vždy je rád dal ve prospěch zájemců.

Na hřišti zvítězily v turnaji 15 týmů Louny, v pauze proběhla beseda s trenérem Csaplárem, hráči Bejblem a R. Černým, tiskovým mluvčím Klimentem. Slávistický večer vrcholil zábavou na Radnici.

Rok 2005 = Strašnov u Mladé Boleslavi

Z velkých plánů mladoboleslavské party postupně uvadalo vše. Hlavní hřiště ve městě, velká beseda, gastronomický svátek. Nakonec asi i to nadšení. První skvěle mediálně propagované Setkání se zapisuje do paměti vískou Strašnov a aktivizací výboru Odboru přátel.

RNDr Michal Dobiáš vzpomíná tvrdě: „Naprosto nezvládnuté. Pořadatelé zapomněli objednat rozhodčí, naštěstí Z.Ročeň přivezl píšťalky a pískání se ujali hráči jednotlivých mužstev. Evidenci a los zápasů řídili členové z Prahy v čele s ing.Miketou. Dr.Kyzr přivezl kapelu, za jejich mikrofon jsme byli vděčni i při organizaci a turnaji… „

V malém fotbale dominoval Brandýs nad Orlicí. I Jarda Beneš, dnes předseda spolku, tehdy vedoucí (po tři roky) skvělého mužstva odbočky, při hodnocení nebyl nadšený. Z organizace turnaje, měl výtky ke svému týmu, politoval i nepřítomnosti svých vítězů na večerní zábavě. Ta se totiž konala mimo místo turnaje a ubytování.

Fotbalovou Slavii zastoupil tiskový mluvčí A. Kliment. Neorganizovanou besedu u stolu v zákulisí zvládl v klidu. Trpělivě odpovídal na dotazy přicházejících a vbrzku odcházejících glosátorů, odpovědi byly skoro gramofonové, zrcadlově dotazům. Nic přínosného, zapamatování hodného.

Strašnov je dodnes mementem, že Setkání může být náročné pro všechny. Nejen pro domácí pořadatele, kteří rezignují k pouhé snaze prodat co nejvíce jídla a hlavně pití z místních zdrojů, kde dealerem byl jeden z organizátorů.

Rok 2006, Česká Lípa, čiliže u Vikingů

Vzpomíná opět RNDr. Michal Dobiáš: „Na hlavním stadióně U Ploučnice, kde se hrávala i II.liga bylo vše perfektně připraveno. Za OP zahajoval a sledoval předseda OP doc. Smetana, vše za fotbalovou Slavii zachraňoval přítomností tiskový mluvčí A.Kliment.“

Výlet autobusem po okolí se pod tradičním vedením „Dobiho“ uskutečnil dopoledne, zájemci viděli hrad Lipý, Sloup, zámek Zákupy, Panskou skálu, či průrvu Ploučnice. Fotbalového turnaje se zúčastnilo 15 družstev, zvítězily Rožďalovice. Nezapomenutelně veselé bylo vyhlašování výsledků zmíněným přítelem Dobiášem.

Večerní zábava se konala v tradičním městském hotelu.

V roce 2007 pořádala Setkání odbočka Příbram

Předseda domácích Jirka Kropáček, jednatel Martin Stránský i Michal Dobiáš mají pro Setkání jednoho společného jmenovatele: vítr.

Poslední červnový den se hrálo v areálu Spartaku pod Svatou Horou, turnaj řídil člen výboru Jirka Kraft a nejtěžší úkol bylo chytat a uhlídat turnajové protokoly. Odbočka při organizaci obstála na jedničku, každý přidal ruku k dílu, nezapomenutelný byl ing. Moudrý, v turnaji nejstarší hrající člen. Mezi patnácti týmy byla nejlepší odbočka Lázní Bělohrad.

K besedě přijel nový tiskový mluvčí Ondřej Zlámal a asistent Pavel Řehák, přičemž zodpovědět některé dotazy byl opravdu mistrovský kousek, Ondra obstál!

Při výletu autobusem jsme viděli památník A. Dvořáka ve Vysoké, poněkud chřadnoucí zámek Rožmitál, naopak výstavní v Březnici, na závěr jsme se zastavili na Svaté hoře.

Martin Stránský shrnuje, že taneční zábava se konala v Sokolovně, pro zhruba 200 lidí hrál Dynamic Band. Setkání tehdy vydatně podpořilo město Příbram a odhadují účast přes den na hřišti na 300 lidí.

2008 Lázně Bělohrad podruhé

Do lázeňského městečka jsme při Setkání zavítali podruhé. Poslední červnová sobota, vše pěkně připravené.

Zprvu poklidný turnaj vrcholil emocemi ve finále. Bylo to prvně, co nelítala jen ostrá slova? Mezi šestnácti družstvy dominoval Mníšek pod Brdy.

Ke zpestření vystoupili mažoreti, Ondřej Zlámal přivezl mistrovský pohár, besedovalo se s Františkem Dřížďalem a Lukášem Váchou, tehdy slávistickou nadějí.

RNDr. Michal Dobiáš připomíná svou parketu – výlet: zahrnoval opět Zvičinu s nádhernými výhledy, ale i Erbenův Miletín a především Hořice – město kamenné krásy (hřbitovní portál, socha Quido Kociána Mrtvý Ábel…). A na náměstí pak naši frontu na trubičky, nejvíce si je prý pochvalovala Stáňa Kyselá z Příbrami.

Večerní zábava v hotelu ČSAD se vydařila. Zahrála slávistická kapela a na parketu to rozjeli nejvíce asi Rožďalováci.

2009 opět Vikingové, ale v Zákupech

Ruda Vinař se svou partou Vikingů nás pozvali tentokrát do Zákup.

Michal Dobiáš to hodnotí zpětně takto: „Hezké malebné městečko. Areál byl upravený, hezký stadionek, ale po vydatném nočním dešti. Na úvod zazněl dlouhý pozdrav a novinky od předsedy Fo-OP ing. Adamce, i starostky paní Hudcové, která podrobně informovala o městečku i turistických zajímavostech.  K prohlídce se nabízel zámek, koupaliště – tam někteří i spali, některé zaujal kostel s farářem slávistou.“

Doplňme, že Fotbalový turnaj hrálo 21 družstev, organizačně jej řídil M. Dobiáš a J. Chmelík, ve finále Mníšek p. Brdy porazil na penalty Nečín. Jeden zápas pro rozepře na hřišti dokonce skončil kontumací.

Výraznou postavou mezi námi opět Ondra Zlámal, který si mj. zahrál v turnaji za Cvikov. A samozřejmě přivezl obhájený mistrovský pohár!

2010 – Rožďalovice podruhé

Desítka v letopočtu, desáté to bylo Setkání. A Rožďalovice, stále odbočková špička, slavili deset let svého fungování.

„Tentokrát na školním hřišti. Městské památky – galerie a muzeum v podstávkovém domě u náměstí i připomínka dvou slavných rodáků – Melantricha z Aventina a G.Lindnera, navštívilo se i muzeum knihtiskařství J.Rejman.

Skvělá byla beseda – přijel trenér Jarolím a Pavel Řehák, moderoval Ondra Zlámal. Vše OK.“ Tak si vybavuje opět M. Dobiáš.

V té době to bylo asi top setkání. Od pultu jej moderovala a vtipně glosovala místní dvojíce (jména nevybavíme). Gastronomické zázemi bylo bez chyby. Počasí též skvělé. Ve fotbalovém turnaji hrálo 20 družstev, mj i Pavel Novotný či Ondra Zlámal. Vyhrála Nečín před Lázněmi Bělohrad. Vikingové uchvátili ke své spokojenosti poslední místo a hlásili: „Není důležité vyhrát, ale zúčastnit se!“ Prohlédli jsme si i nádhernou místní slávistickou klubovnu.

Radnice vyzdobená a nachystaná k večerní zábavě. To prostě nemělo chybu.

Končíme druhý díl vzpomínání. Každému se vryje do paměti něco jiného. Jinak vnímá Setkání slávista bojující na hřišti, jinak slávista turista od lajny, jinak pořadatel… Každý si najde své. Když se vydaří beseda, nebo si člověk může potěžkat mistrovský pohár, je to nádherné. Genius loci navštíveného místa taktéž. Je nádherné potkávat partu pořádajících slávistů a vidět jejich spolupráci a zaujetí. Stejně jako potkat slávisty z ostatních koutů republiky.

Za deset let prošlo Setkání svým vývojem. Z původní myšlenky „setkat se“, se začala prosazovat myšlenka „zahrát fotbal“. Turnaj se stal prioritou a hlavním bodem, stoupají emoce, narůstá počet účastníků v turnaji. I celková návštěvnost akce, ke třem až pěti stovkám. Zajistit odpovídající areál se zázemím není jednoduché. Prokázat pořadatelskou akceschopnost taktéž. Jako slávisti ale vždy spolupracujeme. Společný cíl – vydařené Setkání – je vždy nejdůležitější.

Prvních deset let psalo různé osobní příběhy. Některé z nich jsou ukončené a můžeme jen vzpomínat. Mnohé jsou stále rozepsané a při dalším a dalším setkání ožívají a nám se rozjasňují tváře. Setkání je fenomén. Z podstaty čistě lidské. Z podstaty slávistické. Fenomén spojující, osvěžující, posilující. Někdy je dobré se dívat nejen dopředu, ale také se trochu otočit. Zamyslet. Jsme na správné cestě, jdeme chtěným směrem? Existuje vůbec jedna správná univerzální cesta? Jediné ideální řešení, jak má Setkání vypadat? Předpokládám, že nikoliv. Jsou základní a nepominutelné body akce, pak lidská myšlenková nápaditost pořadatele, nakonec i naše návštěvnická tolerance. To vše pak míchá a relativizuje čas. Kdysi zásadní je dnes okrajové. Původní myšlenka, její krása a uskutečněním naplněný rozměr, v sepjetí s červenobílými barvami a naší hvězdou, to je fenomén naší každoroční akce Setkání. Nepominutelný, neoddiskutovatelný… 

Vzpomínání s dovolením ještě nekončíme. Další ročníky najdete zapsané na našem webu www.odborpratel.cz. Připravíme ještě několik vzpomínek členů výboru OP a přidáme si shrnující tabulku všech ročníků. Pokud i vy třeba chcete připojit pár řádků k jednomu Setkání, které vás zaujalo, pak nabízím níže svůj mail.

S přispěním RNDr. Michala Dobiáše, dlouholetého člena výboru a místopředsedy FO-OP zapsal MUDr. Michael Janáček, předseda FO-OP, mail: slaviaman@seznam.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..