Fenomén Celostátního setkání Odboru přátel Slavie – dovětek

Na úplný závěr našeho seriálu o fenoménu celostátního setkání Odboru přátel Slavie si zavzpomínají i Karel Vavřina, dlouholetý člen Odboru přátel a aktuální předseda Kontrolní komise FOOP a David Ocetník, hospodář Odboru přátel.

př. Krob a př. Pomikal v jednom, sešívaném trikotu

Karel Vavřina vzpomíná: Tak letos poosmnácté. No to už je pěkná řádka skvělých akcí. Přitom, jako by to bylo včera, když jsme se chystali na první v pořadí, do Bělé pod Bezdězem. Tehdy jsme v deštivém, nevlídném počasí cestovali s velkým slávistou a mým kamarádem a skromných člověkem, režisérem Jindřichem Polanem. Nevěděli jsme, co nás čeká, ale těšili jsme se. Nezapomenutelný byl projev Doc. MUDr. Václava Smetany. K plnému sálu tehdy promluvil o historii, která zavazuje, přítomnosti, která burcuje i o budoucnosti, k níž je třeba se upínat s nadějí.

Abychom dokázali i sportovního ducha, odehrál se i fotbalový turnaj. Už nevím, kolik se zúčastnilo mužstev, ale mnoho jich nebylo. Přesto tenkrát – díky chladnu a dešti – jim patřil obdiv.

V roce 2012 jsme se sešli v Plasech Toto Setkání bylo důležité i proto, že se tam poprvé na veřejnosti originálně představili pánové Martin Krob a Miroslav Pomikal. Rád na toto setkání vzpomínám. Absolvoval jsem ho, tak jako nespočet jiných akcí od šedesátých let, v družině nás starých harcovníků Jan Čapek – Tomáš Donner – Karel Vavřina.

Zatím poslední uskutečněné, vloni ve Strakonicích, bylo gigantické. Skvěle zvládnuté organizačně. Účast nových odboček i tradičních stálic. Strakoničtí dokázali získat pro akci podporu Města a také proto si mohli dovolit tak velkolepou akci. Škoda jen, že několik odboček povýšilo fotbalový turnaj nad základní myšlenku Setkání. Nejen, že se zúčastnily pouze turnaje, a ne doprovodných akcí, ale dokonce nepočkaly ani na vyhlášení výsledků, udělování cen a slavnostní zakončení. Doufám, že tomu letos tak nebude a hlavním tématem Setkání bude SLÁVISTICKÉ SETKÁNÍ! Když už ne kvůli nám  samotným, tak kvůli Slavii a obětavým pořadatelům!

David Ocetník vzpomíná: „Mimo mé krátké návštěvy na pražské setkání jsem zažil pouze 3 celostátní setkání. To moje první bylo v Hodoníně a budu na něj samozřejmě vzpomínat úplně nejvíc. Bylo to první setkání po té, co jsme založili naši odbočku AREA 114. A tedy poprvé, kdy náš tým nastoupil v turnaji v malé kopané. Samozřejmě jsme byly malá odbočka a neměli dost hráčů, takže za nás nastoupili kamarádi ale slávisté! Nezapomenutelné zážitky od pátku do neděle.

Od té doby jsem na každém setkání po celý víkend a účast plánuji již půl roku dopředu. Další setkání, kde jsem byl, Klatovy a Strakonice zaslouží jen superlativa. To už jsme stavěli vždy dva týmy AREA, jeden z kmenových hráčů a druhý z kamarádů na počest Hodonína. Už se moc těším na Kardašovu Řečici, jedeme celá rodina od čtvrtka až do neděle. Okolí Kardašovi Řečice láká na zevrubnou prohlídku.“

Jízda z Hodonína 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..