Informace o schůzce zástupců odboček OP SK Slavia

Milí přátelé! Stejně jako v minulých letech, uskutečnila se i letos tradiční schůzka zástupců našich odboček s výborem OP a s pozvanými hosty z vedení SK Slavia.

Nakonec se (žel poměrně prochladlý) sál Klubu Mirka Huptycha zaplnil do posledního místečka! Přišli všichni členové výboru, za KK př.MUDr.Janáček a mohli jsme přivítat i rekordní počet zástupců 20 odboček! Podle abecedního pořadí: Brandýs nad Orlicí, Česká Lípa, Frenštát pod Radhoštěm, Havlíčkův Brod, Hodonín (obnovená odbočka), Chomutov, Jičín, Klatovy, Kolín, Lomnice nad Popelkou, Lovosice, Mělník, Mníšek pod Brdy, Nečín, Nová Paka, Příbram, Svitavy, Veleň, Žilov a Žirovnice!

Po krátkém zahájení předsedy Ing.Adamce, který mj. přislíbil dojednanou účast pana Adama Řebíčka a omluvil neúčast prezidenta klubu, jeho bratra Adama, který odjel pracovně do Číny, jsme se věnovali v první části interním věcem a názorům členů OP, z nichž vyjímáme:

 1. Setkání odboček v Nečíni mělo velmi zdařilý průběh, rekordní účast i zájem ze 3 míst o pořádání dalších ročníků. Nabídl se Mníšek, který slaví v příštím roce 30 let úspěšné existence, Fanklubáci z Hostinného a Žilov, který předložil konkrétní nabídku místa setkání v historických Plasích (po dlouhá léta zde v krásném prostředí pořádal i dětský tréninkový tábor žáčků Slavie, na což si dlouholetí členové OP dobře pamatují) a kde je (pravděpodobně jen pro příští rok) možno zajistit i kvalitní ubytování i turistický program. Při příští schůzi výboru bude zřejmě tento záměr oficiálně potvrzen a přátele z Mníšku poprosíme o strpení a posun na rok 2013, kdybychom jej označili jako vyvrcholení oslav 30.výročí aktivní odbočky. Věříme, že se dohodneme.
 2. Červenobílé listy vyjdou v prosinci, podařilo se sehnat několik reklam, kterých nikdy není dost. Obsah bude tradiční. Dobře a především specifickým obsahem (mj. i vnitřní život odboček a zejména jejich sportovní aktivity, či okénko do ostatních oddílů Slavie) fungují i webové stránky OP.
 3. Slávistický večer měl letos v únoru velký úspěch a je stoprocentní zájem v této nové tradici pokračovat; přišly i tipy na úspěšné kapely a předtančení z řady odboček (např.skupina Zdeňka Štyvara z Roudnice, vždy úspěšná na plese v Lovosicích či předtančení děvčat z Mladé Boleslavi, které je vždy bombou na zábavě v Sudově Hlavnu). Problémem však je tentokrát sál. Vždy vstřícný nájemce hotelu Iris, který je přímo součásti stadiónu, musí k 31.12.2011 končit a nemáme jasno, zda bude možno navázat na letošní tradici či kde hledat nové prostory…
 4. Nemalá diskuse probíhala už i před začátkem schůzky mezi našimi členy o současné situaci ve Slavii. Je zřejmé, že srdcím slávistů není – mírně řečeno – zdaleka příjemné, že na lavičku Slavie usedl (aspoň jak vždy tvrdil) zarytý sparťan „Franz“ Straka, faktem je, že ani personální přesuny a pohyby nenesou lehce ani staroslávisté, kteří přitom třeba zažili třeba éru IPS, příchod pana Korbela, poté, co byl odmítnut na Spartě a kdy přivedl s sebou trenéra Jarabinského či jednu ze sparťanských ikon, Václava Ježka. Natož třeba z OV KSČ dosazené funkcionáře v padesátých či na začátku šedesátých let. Stejně tak jako ty, kteří v letech nedávno minulých Slavii buď přímo poškozovali arogantním přístupem nejen k našim členům, ale i  k varovným signálům a především tunelováním, které ve Slavii nemělo obdoby. Z toho všeho paradoxně však vzniká i sílící odpor proti přílišnému radikalismu, striktnímu černo-bílému viděni, což ukázala třeba východní tribuna pískotem při následném zápase s Dynamem ČB při některých skandováních Tribuny Sever. Je jasné, že situace je neklidná, určitým olejem do ohně byl i striktní požadavek syna Josefa Bicana, aby jeho fotografie zmizela z průčelí stadiónu.

Těsně po 13.hodině, jak slíbil, přišel mezi nás avizovaný pan Adam Řebíček. Poté, co mu př.Adamec představil naše fórum, sám zahájil informacemi, které vyplývají z nejčastěji pokládaných otázek:

 • Prioritou a nezbytným krokem č.1 byla konsolidace ekonomické situace, srovnání dluhů, navrácení jistot hráčům i aktivním a prospěšnými zaměstnancům (v této souvislosti se zmínil i o důsledných změnách v oblasti marketinku, který pod vedením p.Malíka je nyní tříčlenný – ještě sl.Pěničková a pí Schejbalová (roz.Kančevová), který už přináší první výsledky. Ukazuje se jako velmi nešťastný kŕok bývalého vedení prodloužení smlouvy s firmou Fanzone, která finančně i orientací na pouhou část fanouškovské obce neplní úlohu klasického fanshopu a bylo by vhodné tuto smlouvu co nejdříve nahradit tak, aby se jednalo především o prospěch Slavie. Po oblíbeném Ondřeji Zlámalovi převzala jeho funkci tiskového mluvčího jeho dlouholetá spolupracovnice Soňa Nouzáková a měla by také vycházet vstříc odbočkám při pořádání besed a dalších akcí.
 • Teprve pak může přijít na řadu vlastní sport (bratr Aleš si zde ponechal svoji prioritu, on sám se stará o ostatní oblasti a okruhy). Je zřejmé, že letošní rok nemůže zatím být jiný, než konsolidační. I když už by se postupně měly objevovat výsledky.
 • Všichni si uvědomují, že angažování trenéra Straky přineslo a přináší řadu problémů, ale bylo jasné, že tým potřebuje – na omezenou dobu – především motivátora a zde zvítězil názor, že by jím Straka mohl být. Od příští sezóny by chtěla Slavia pracovat koncepčně, s dlouhodobě angažovaným kvalitním trenérem, ale byl zde čas blízké budoucnosti a v nejbližších týdnech se ukáže, zda toto bylo vhodným řešením, jak vybudit mužstvo, kde  trenér Petrouš po výborném jaru již nemohl, i vzhledem k okolnostem kolem kádru, mužstvu toho tolik dát. Snad nebude nutné tuto otázku opět řešit po neúspěšných výsledcích.
 • Velký zájem byl i o řešení oblasti tzv. skautingu, který v poslední době zdaleka neplnil svůj účel. Byly zaznamenávány obrovské náklady za pracovní cesty a výsledek téměř nulový. Ono to vždy není jednoduché, často je zde bariéra v oblasti mentality i jazykové – nejeden z příkladů platí i pro Slavii, (cítíme, že ne každý má přirozený dar, jako měl třeba Slađan Ašanin nebo Mickaël Tavares). Navíc je zde povinnost platit i tzv. trenérské kompenzace původním oddílům, což určitě hráče často neúměrně prodražuje, k čemuž přidejme i všelijak se přiživující různé agenty, (za OP jsme mohli slíbit, že i nadále platí naše nabídka jakéhosi domácího skautingu v regionu našich odboček – příkladem může být někdejší objevení Kubíka).
 • Z hlediska hráčského kádru byly položeny dotazy např. na Frejlacha, o němž se šíří domněnka, že již přišel zraněný. Faktem bylo, že hráče bylo možno shánět až po vyřešení ekonomické krize Slavie, přesto se podařilo získat kvalitního brankáře Čontofalského a líbí se i Nitrianský. U Frejlacha se zřejmě projevilo, že Ostravští málo trénují (nepočítáme-li návštěvy proslulé Stodolní ulice…) a zřejmě došlo k počátečnímu přetížení a následnému zranění. Hledal se hráč (aspoň typově podobný) za Karola Kisela (i když žádný momentálně jeho kvalit nedosahuje) a zdálo se, že by se mu mohl Frejlach aspoň přiblížit.
 • V oblasti styku s fanoušky si vedení dobře uvědomuje, že se zde situace musí zlepšit. Ale připravuje se velké setkání 15.listopadu v board-roomu stadiónu, snad k tomu přispěla i účast Adama Řebíčka na naší schůzce.

Na následný vítězný zápas s Dynamem ČB jsme se rozcházeli s poměrně dobrými pocity, že pokud bude vše slíbené dodrženo, neměli bychom se budoucnosti zas tolik obávat! Chce to v řadě případů klidné jednání, chladnou hlavu a vzájemné pochopení. A to i těch argumentů, kdy se jednotlivé názory mohou lišit, ale oponent musí mít dojem, že je řešení hledáno a že jeho hlas nezapadl!

Ať žije Slavia!

Dr. Michal Dobiáš

 1. místopředseda výboru FO-OP