JAK SI VEDOU DALŠÍ SLAVIE DOMA I V ZAHRANIČÍ?

slavia1.pngPřipomeňme si, že pojem Slavia není výhradně spojen s naším klubem, ale další Slavie najdeme nejen po celé naší České vlasti, ale i v cizině ctí řada klubů bohyni Slovanů – Slavii!. Přečtěte si článek o tom, kde všude se se Slavii můžete potkat.

Mezi domácími Slaviemi je po té naší na tom nejlépe opět Slavia Kroměříž – v MSFL skončila na 5.místě. Naopak Slavia Vejprnice z nejbližšího okolí Plzně skončila v divizi beznadějně poslední a padá do divize. Slavia České Budějovice se opět držela v průměru jihočeské I.A třídy, podobně, na konci tabulky okresního přeboru severního Plzeňska skončila po odečtu bodů Slavia Úněšov (na jiném místě oceňujeme její pohostinnost pi I.ročníku žilovského memoriálu Petra Dünghübela). A nakonec je tu slavná „Morenda“ – sesterská Moravská Slavia Brno, kde jistě každého slávistu potěší, že se nakonec výhrou nad Znojmem B zachránila v I.třídě. Ale oživí i ona někdy svouje tradice naplno tak, abychom mohli modifikovat heslo starých Slovanů – „Slavme slávu slavných brněnských slávistů“, k nimž měl velmi blízko i nezapomenutelný pan Načeradec – herec a slávista Hugo Haas!
Veselejší pohled je za hranice. Slavia Sofia je stálicí bulharské lig, letos jí ale patří až sedmá příčka. Symbolem velké slovanské vzájemnosti vůčí Čechům jsou odjakživa Srbové, kteří dodnes nesou těžce některé politické kroky, které jim ublížily i z naší strany, ale vztah k Čechům dokáže prostý Srb vyjádřit kdekoliv i  kdykoliv. Dokázali to i vojvodinští studenti z Prahy Zorko i Milovac, kteří v roce 1914 založili v Novém Sadu Vojvodinu hlásící se plně k symbolům Slavie a jíž můžeme poblahopřát k letošnímu postupu do Evropy. A trochu paradoxem je i to, že ve 3.lize Srbska působí vedle Slavije Kragujevac i Slavija Novi Sad! Naopak běloruská Slavija Mozyr se nějak z tabulek vytratila! Ale hlavní hvězdou mezi Slaviemi je letos i Slavija Sarajevo, z východní, srbské části ex-olympijského města. Předčila oba místní giganty – Željezničar a FK a skončila v lize druhá, kdy do posledních kol bojovala o prvenství. Ale do Evropy se probojovala.
A při letošní dovolené v Chorvatsku jsem zjistil, že ani Chorvati nejsou nijak pozadu. Městečko Pleternica v úrodné Slavonii se pyšní třetiligovým týmem Slavija Peternica! A aby to nebylo líto přátelům Slovinska, i oni mají svoji Slaviji! Je jí přední hokejvový klub HC Slavija Ljubljana!
A nezbývá než nezmínit i sešívanou Energii Cottbus, kterou o Bundesligu připravila zpackaná baráž s Norimberkem. Přitom k ní vůbec nemuselo dojít, ale v boji o 6 bodů prohrála v nastavení s Mönchengladbachem 0:1. Remíza by bývala vše řešila ve prospěch celku z kdysi zcela slovanské Lužice… A zjistili jsme, že červenobílé sešívané dresy nosí nejen známý Feyenoord Rotterdam, ale i Dinamo Bukurešť, které tak potupně vyřadilo liberecký Slovan. Ale oba tyto kluby mají se Slovanstvem pramálo společného!
Dobi