JEDEME, VELEŇ, JEDEME aneb VYDAŘENÁ VÝROČKA AKTIVNÍ ODBOČKY

Veleň2016bPokud se někdo pozastaví nad první částí nadpisu, zaslouží si malé vysvětlení. Asi každý si vzpomene na nezapomenutelnou imitaci maďarštiny Jiřím Wimmerem, v níž se snad neobjevilo jediné maďarské slovíčko a přitom zněla jak řeč správného Pišty či Šándora! Vystihl totiž jedno z kouzel tohoto pro nás méně srozumitelného jazyka, v němž se kombinují pouze samohlásky tzv. znělé nebo naopak pouze neznělé, což dokazuje třeba výraz pro černou barvu „fekete“! A tuto reminiscenci vyvolala kombinace názvu sídla odbočky a hlavních aktérů výroční valné hromady v sobotu 16. ledna 2016 – Veleň – Diviš – Zlámal! Ale letošní výročka nebyla zdaleka zajímavá pouze z lingvistického hlediska.

Veleň2016aPro Veleňské to byla v pořadí šestá výročka a podruhé se k rokování Veleňští sešli v horní části budovy obecního úřadu, kde se podařilo (i za výrazné pomoci místních slávistů – zkrátka „Když se ruka k ruce vine…“) vybudovat krásný společenský sál i místnost ideální třeba zrovna pro schůzování. Tyto moderně a vkusně zařízené prostory tak může Veleňským závidět i některá větší obec (Veleň čítá necelou tisícovku obyvatel!). První část posezení, při kterém nikdy nechybí ani malé občerstvení v podobě studených mís na každém stole a gulášek, na jaký hned tak někde nenarazíte, byla interní záležitosti odbočky.  Nejprve se hodnotila činnost odbočky v minulém roce, kde opět vynikla dnes už tradiční, ale přitom stále unikátní Veleňská pentle (a s ní samozřejmě i dětská Pentlička)! Členstvo pak potvrdilo i do dalšího období ve funkci předsedy Pavla Tomčišina, k čemuž upřímně blahopřejeme! V plánu na letošní rok se objevily dva další hlavní body – společné výjezdy členů odbočky a „jízdní řád“ pro pravidelné schůzky členů. Pro výjezdy budou preferovány cesty k zápasům proti středočeským klubům – do Příbrami a Mladé Boleslavi. A teprve podle vývoje zájmu a hlavně postavení v tabulce (i Veleňští jsou mírnými optimisty), se rozhodne, zda se zorganizuje konvoj aut nebo autobus. Návštěva zápasů v Edenu je přitom samozřejmostí, i když v poslední době přišla Veleň o punc odbočky, která je nejblíže sídlu klubu (třeba díky vzniku odbočky AREA 114 i dalších odboček na území Prahy, ale to vůbec nikomu nevadí, spíše věří v nalezení dalších osobních slávistických přátelství, jaká je dosud svazovala hlavně s Kolínem a Libiší, za kterou přijel i př. Kinda). Veleň totiž leží kousíček od severovýchodních hranic Prahy, snad i proto paradoxně vídáme nejméně jednu z velkých veleňských vlajek paradoxně nad severozápadním ochozem v Edenu! Po vzoru příbramských úterků, druhého pondělí v měsíci AREA 114, havlbrodských či brandejšťáckých vybraných pátků v každém měsíci uvažují Veleňští vážně o pravidelném termínu měsíčních schůzek členů. Asi se rozhodne mezi některým všedním dnem a nedělí, kde bude třeba jen ošetřit případnou kolizi, pokud nám FAČR a TV umožní sehrát domácí zápas v tradiční neděli! A Veleňští se samozřejmě chystají jak na Setkání slávistů do Klatov, tak i na další akce kamarádů z jiných odboček, kde určitě budou dominovat bowlingové akce Kolíňáků!

Veleň2016

Hlavní akcí i pro letošek však bude červnová Veleňská pentle i pentlička. A těší se i na doprovodné akce, mezi nimiž vévodí opékání selátka! Veleňští jsou i nepominutelnými účastníky tradičních Slávistických Dušiček. Vzali si do péče hroby na severu Prahy a vždy přivedou i svého kamaráda Dušana Herdu, který na letošní výročku vzal i bratra Petera! A dodáme-li, že oba budou letošními jubilanty (Dušan – 65, Peter – 60!), je jasné, že Veleňští budou mezi prvními gratulanty! A pokud hovoříme o Dušičkách, je třeba doplnit i účast tradičního tandemu zástupců z ústředí Čapek – Dobiáš, s nimiž se vždy co nejsrdečněji vítají nejen na Dušičkách, ale i na domácí půdě ve Veleni!

Veleň2016cVraťme se však k úvodnímu odstavci a k vyzdvihnutí kumulace stejných samohlásek, což bylo jen malou kuriozitou, ale ne charakteristikou milého sobotního odpoledne. Každá beseda, kde Ondra Zlámal představoval některou ze svých knížek, patřila vždy k vrcholným zážitkům přítomných slávistů! Ale ve Veleni to snad byl až slovní koncert! Ondra totiž vždy dokáže přivést besedníka, který nadchne přítomné slávisty! V Žilově to byl David Kalivoda, nyní ve Veleni Jakub Diviš. Možná, že málokdo ví, že Kuba, původem z Lomnice nad Popelkou, kde bývala, především díky sklářskému umělci př. Rybovi vynikající odbočka, je stále členem našeho OP. A nikdy nezatrpkl, i když jej třeba svého času „přeskočil“ Jan Hanuš a kdy nyní jen marně koutkem duše doufal, zda si při posilování současné brankářské sestavy Slavie na něj někdo nevzpomene. Vrací se tak do města aut! A jak už to u besed s Ondrou Zlámalem bývá, rozproudila se i ve Veleni bohatá diskuse a hlavně Kuba upřímně vzpomínal a vzpomínal. Na skotský Hibernian, i na bulharskou Sofii, kde byl v CSKA na hostování z Mladé Boleslavi. Připomněl rivalitu mezi oběma sofijskými kluby – CSKA a Levski, kde bitky mezi fanoušky překračovaly vždy snad všechny meze! Krásné vzpomínky má na Prešov, jednu z „východňárských“ metropolí, kde si ti starší museli vzpomenout na léta vojenská, kdy snad v každém útvaru působil nějaký východňár. Lidé jsou to upřímní a vstřícní, ale nesměl je nikdo naštvat. Když však začali mezi sebou „hútoriť“, tak by jim neporozuměl snad ani renomovaný jazykový odborník prof. F. Trávníček!   Jakub Diviš, letošní třicátník, se jistě dočká upřímné gratulace nejen od Veleňských!

Jak už to bývá, drobné diskuse pokračovaly i při improvizované autogramiádě. A co říci závěrem? Díky všem protagonistům za krásné odpoledne a ať se veleňským slávistům jen a jen daří!

                                                                                                                                                      Dobi

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..