JOSEF KADRABA (*29.ZÁŘÍ 1933) – 80 LET!!!

Pokud chceme připomínat významná životní jubilea významných osobností, které se nějakým způsobem zapsaly do historie Slavie, nesmíme zapomenout na rodáka z Řevničova na Rakovnicku, Josefa Kadrabu. Možná, že si i nad těmito řádky někdo řekne, vždyť hrál i za Spartu a déle! Ale ti z nás, kteří zažili obrodu Slavie v létech 1964-65 budou tvrdě proti! A i sám Kadraba hovoří ve smyslu, že mu Slavia nakonec přirostla k srdci více!

 

V roce 1957 přestoupil ze Sparty do SONP Kladno a odtud pak na začátku roku 1965 do pražské Slavie. Posílení kádru se místo fotbalových funkcionářů tehdy ujali členové OP a právě na Kladno tehdy zamířil i Martin Růžek, aby Kadrabu přemluvil, že ještě nenastal čas pro konec kariéry a že by mohl Slavii pomoci. A pomohl! A jak!!! S Frantou Veselým vytvořili nezapomenutelnou dvojici – Franta po křídle utekl a Kadraba nádhernou hlavičkou skóroval. Kadraba ve Slavii doslova omládl, Franta Veselý vyrostl ve světového hráče!  Za Slavii Kadraba v letech 1965 až 1967 nastoupil ke 114 utkáním a vsítil v nich celkem 46 branek. Objevil se také v reprezentačním mužstvu a byl členem kádru, který na mistrovství světa v Chile vybojoval nečekané stříbrné medaile. Byl technicky vyspělým hráčem hrajícím s přehledem a citem pro brankové příležitosti. Oceňován byl pro své umění ve hře hlavou!

Byl i odborníkem v civilním povolání, a tak po skončení kariéry přijal nabídku na práci ve Vídni. Legálně. Přišel pak 21.srpen1968 a– podobně jako mnoho dalších československých odborníků – nastalo dilema: vrátit se do nejistoty nebo zůstat u úspěšné profese! Josef Kadraba ve Vídni zůstal. A posrpnoví normalizátoři se jej pokusili vymazat odevšad. Nebyl mu udělen třeba odznak člena Klubu ligových kanonýrů. Fanoušci však nezapomněli a když se po oteplení atmosféry mohl vykoupit a získal povolení k návštěvě ČSSR, byla to doslova senzace, když se před Listopadem objevil na tradičním Slávistickém karnevalu! Kam se tehdy hrabaly všechny hvězdy na pódiu, když byl 5 tisíci lidí pozdravován hrdina z Chile a obrody Slavie!

Dnes již naštěstí může jezdit do Prahy normálně, vždyť je to jen300 km! Mohli jsme jej třeba pozdravit v Národním divadle při oslavě 120 let Slavie, čilé styky udržuje i s př.Maikem!

Příteli Kadrabo! Přejeme Ti k jubileu vše nej-, nej-, nejlepší, hlavně zdravíčko, protože víme, že úcta a láska opravdových přátel pomáhá překonat každý problém, který se objeví!

A ti z nás, kteří vše zažili, děkují za ty nádherné zážitky z dob obrody Slavie, což e aktuální i dnes, kdy situace Slavie má ke komfortu daleko!

Dobi