K VÝROČÍ 55 LET ODBORU PŘÁTEL SLAVIE

Turnaj v malém fotbale O Dědkův pohár, prohlídka slávistického muzea, Univerzita Slavia a představení nového hráče fotbalové Slavie, to byla dějová osa první zářijové soboty, 7. září 2019.

Připomněli jsme si tím 55 let od vzniku Odboru přátel Slavie. 

Fotbalový turnaj se nesl v přátelském duchu pod taktovkou odbočky Area 114. V třetím jeho ročníku zvítězil tým Berlína, když ve finále porazil družstvo slávistického Fanshopu. Odměnou jim byl „fousatý pohár“, radost nastala nezměrná. Každý z deseti zúčastněných týmů byl odměněn. Stejně jako nejlepší brankářka a střelec turnaje Michal Trávníček. 

Prohlídka muzea byla individuální. V průběhu dne se členové Odboru přátel mohli zastavit a vše zhlédnout, včetně videoprojekce velmi vydařené ba skvělé Totální sezóny. 

Odpoledne jsme se v prvním patře muzea sešli v počtu asi 60 slávistů. V úvodu jsme si připomněli, že 55 let je číslo úctyhodné, znamenající jistou zkušenost a vyzrálost, nejen momentální odhodlání. Že Odbor přátel Slavie je pojem celorepublikový a má celospolečenský dosah. A Růžkovo „patero ctností člena“ že je nadále platné. Aktuálně pro 5000 členů ve 130 odbočkách.

Byla představena nová edice fanshopu Proslavisty.cz k výročí 55 let určená našim členům. 

Historickými vzlety i peripetiemi nás v rámci Univerzity Slavia skvěle provedl Míra Pomikal. Proč vznikl, co všechno způsobil a kam nás až dovedl Odbor přátel Slavie? Jaké byly jeho přední osobnosti? K čemu sloužil Karneval a jak Slavii podpořili umělci naší země? Co je zapsáno v knize Věčná Slavia správně a co poněkud zkresleně? Vidíte množství otazníků? Univerzita skýtá odpovědi. Třeba i na to, proč si výročí připomínáme zrovna v září.  A jak věřím, jistě mnozí budete mít zájem o její reprízu. Včetně glos Vladimíra Zápotockého, Michala Dobiáše či Tomáše Donnera.      

K dispozici bylo několik soukromých i odbočkových kronik, ve vitrínách nachystané artefakty Odboru přátel, včetně ručně psané a zdobené Slavíkovy kroniky Odboru přátel. 

Dalším zpestřením odpoledne bylo představení nového osmnáctiletého pravého křídla z Brazílie – Joao Felipe Silvy, který den předtím podepsal smlouvu se Slavií a jeví se velkým příslibem do budoucnosti.  Rád se s námi všemi vyfotil.

A tak budeme mít pěkné vzpomínky na tento den.  

V neděli je ještě umocnila plavba po Máchově jezeře k 55 letům Odboru přátel, uspořádaná společně odbočkami Vikingové z Lípy a Doksy. 

Další program k výročí se chystá  v rámci ligového utkání Slavia – Mladá Boleslav, budeme vás informovat. 

Historie našeho spolku je významná a vždy inspirující. Zavazující, ale nesvazující. 

Buďme přáteli Slavie, buďme přáteli mezi sebou. 

 zapsal Michael Janáček 

One thought on “K VÝROČÍ 55 LET ODBORU PŘÁTEL SLAVIE

  1. Pingback: SPOLU NA JEDNÉ LODI – ODBOR PŘÁTEL SLAVIE

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..