KLATOVY OPĚT UNIVERZITNÍ! ASPOŇ NA 1 DEN! DÍKY UNIVERZITĚ SLAVIA!

ČTYŘI VÝZNAMNÉ AKCE NA ODBOČKÁCH OP VE 4 DNECH ÚNORA!

Snad i nejstarší pamětníci historie OP Slavie by si nevzpomněli na takovou kumulací akcí na odbočkách, k jaké došlo mezi 7. a 10.únorem tohoto roku! Ve středu 7.února začala tato „šnůra“ v Klatovech výroční valnou hromadou odbočky spojenou s Univerzitou Slavia, v pátek 9.února se k výročnímu rokování sešli přátelé v Brandýse nad Orlicí a zároveň na druhém konci Čech pak na ZS v Milevsku přátelé z Milevska a ze sousední odbočky Božetice při univerzitní přednášce a hektický týden pak v sobotu 10.února završila výročka v Mníšku pod Brdy spojená s besedou se současným šéftrenérem slávistické mládeže Mírou Beránkem!

I když je únor ideální čas pro výročky,  tuto frekvenci by asi nikdo nečekal. Ale koncem týdne začínala zimní olympiáda, týden nato jarní část ligy, takže je vše pochopitelné! A všechny čtyři večery se vydařily, posuďte sami, začínáme v Klatovech:

Karlova univerzita v Praze, Palackého univerzita v Olomouci, Masarykova univerzita v Brně, Univerzita J. E .Purkyně v Ústí nad Labem, Jihočeská v Českých Budějovicích či ta Západočeská v Plzni patří u nás k těm nejznámějším. Ale že by i historická „brána Šumavy“, Klatovy, se svou Černou věží, majestátným Jezuitským kostelem, katakombami, lékárnou U jednorožce se mohla nazývat univerzitním městem? No, jak se to vezme! Bylo tomu tak na jediný den, ve středu 7.2.2018!.. Již za minulého výboru se totiž vytvořila tradice přednášek o historii i současnosti Slavie, nazývaná Univerzita Slavia, a to jak při setkáních v Praze, tak i při četných výjezdech po našich odbočkách. Úlohu nefalšovaného rektora na sebe obětavě vzal př.Pomikal, který má propracovány i audiovizuální podklady pro jednotlivé přednášky a podle tématu dokáže k sobě přibrat další profesory, docenty  i asistenty – letos v Klatovech to byli například př.Zápotocký a př.Dobiáš. Po loňském úspěchu přišla pozvánka z Klatov i letos, na středu 7.února do restaurace Pod hůrkou poblíž nádraží, a to tak, aby byla Univerzita spojena opět s výroční valnou hromadou odbočky!

Těžiště hnutí slávistických odboček se v poslední době posunulo na jih a jihozápad Čech. K odbočkám již delší dobu úspěšně fungujícím v Žilově a  Božeticích se s nadšením přidaly obnovené odbočky v Milevsku, Strakonicích a Klatovech a nedávno i zdatní nováčci z Kardašovy Řečice, kteří s pečlivostí sobě vlastní připravují letošní, již 18. Setkání slávistů na 6.červenec! A bez uzardění k nim můžeme přidat vedle menších odboček Soběslav, Stachy a Prachatice i nejdéle souvisle fungující odbočku OP z Příbrami (ta sice je ještě středočeská, ale pohled na mapu hovoří více než výmluvně!). Příbramští totiž loni oslavili 50 let své nepřetržité a úspěšné činnosti a i v této souvislosti připomeňme až dojemně fungující trojúhelník spřátelených odboček Příbram – Klatovy – Žilov i více než zdařilé Setkání slávistů v Klatovech v roce 2016!

Vedle shrnutí hospodaření a zprávy o jeho kontrole měl hlavní vystoupení předseda odbočky př.Jeroným Junek. Zhodnotil tak všechny akce v uplynulém roce, zejména návštěvy zápasů v Edenu, především pak hromadnou návštěvu zápasu s Jabloncem, kde byly pro odbočky připraveny výhodné podmínky. Tradičně se vydařil svatoštěpánský vánoční turnaj ve stolním tenise, jakož i vepřové hody měsíc předtím, Klatovští samozřejmě nemohli chybět ani na Setkání odboček ve Strakonicích, když předtím v Edenu předali Strakonickým historickou standartu Setkání. Klatovští nechyběli ani na VVH celého OP 10.12. v hotelu Iris v Edenu, jakož ani na akcích spřátelených odboček v Příbrami a v Žilově! Aktivně přispěli i k oslavám 120.výročí SK Klatovy! Inspirovali se i unikátní klubovnou Rožďalovických a věří, že se jim podaří najít vhodný objekt pro klubovnu vlastní! Při slavnostní části nezapomněli ani na předání pamětních listů novým členům, jakož i jubilantům z vlastních řad i z řad hostů. Velkého potlesku se dostalo př. Ireně Jílkové z Klatov, která je nejstarší ženou v evidenci OP a 3 dny před VVH se dožila v plné síle požehnaných 93 let! Klatovští také nechali vyrobit vkusné plaketky se znakem odbočky, kterými odměňují jubilanty i další významné členy a hosty! Samozřejmě několika vřelými slovy  pozdravili výročku přátelé z Příbrami, jakož i zástupce odbočky Žilov a zároveň výboru OP Pavel Moulis!

Po kratičké přestávce následoval „druhý poločas“ zdařilého večera, kde př. Pomikal měl připraveno téma Slávistická hrdost. Bohatá dokumentace hlavních úspěchů a nezapomenutelných členů našeho milovaného klubu byla doplňována i především osobními vzpomínkami přátel Zápotockého a Dobiáše, zdůrazňováno bylo, že Slavia není jen nějaké obyčejné jméno klubu, ale obsahuje a zdůrazňuje i ryzí slovanské vlastenectví, což mimo jiné dokazují i další Slavie v Čechách, na Moravě i ve Slezsku, jakož i v bratrských slovanských národech, kdy třeba Slavii najdeme mj. v každé republice bývalé Jugoslávie.

Večer se pořádně protáhl, ale při pohledu ven, kde mezitím nasněžilo, to znamenalo, že bude nutné balit a s upřímnými přáteli se rozloučit. Naštěstí slota končila už před Plzní, a tak se všichni “akademici“ dostali v pořádku do svých pelíšků!

Dobi

/článek nebyl redakčně upraven/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..