KOLEKTIVNÍ SPORTY – LETOS „JEN“ 4 TITULY PRO SLAVII

První polovina roku 2018 se nezadržitelně chýlí ke konci a my tak můžeme začít bilancovat úspěšnost slávistů v kolektivních sportech, které se už standardně hrají systémem podzim-jaro, což vlastně platí i o soutěžích v ledním hokeji, které začínají většinou na sklonku léta předchozího roku a termínová listina zasahuje hluboko až do jara roku dalšího.

Pamětníci si jistě zavzpomínají na 2 tituly ledních hokejistů v roce 2003 a 2008, do letošní sezony vstupovali fotbalisté jako obhájci titulu z r.2017, kdy navázali nejen na úspěchy z I. republiky a z dob okupace, ale i na roky 1947, 1996, 2008 a 2009. Pokud vyjíždíme z tunelu Blanka směrem k mostu Barikádníků, se slzou na víčku vzpomeneme na svatostánek mnohonásobného mistra naší vlasti, na hřiště ragbistů, kde to žilo nejen ragbisticky, ale všeobecně slávisticky jako poslední památka na působení Slavie v této části Prahy. A slávistický volejbal žen? Parta kolem Nadi Špelinové vybojovala na přelomu 50.a 60.let minulého století 4 tituly a v PMEZ potrápila v semifinále i nepřekonatelné Dynamo Moskva! Dnes mají volejbalistky jen družstva mládeže… Tituly získávaly i naše házenkářky, které jsou už po 6 let „věčně druhé“ za fenomenálním Mostem, za vzrušením i krásným sportem se chodívalo i na muže kolem Arnošta, Bardy a Petra Píny. Ti hrají dnes v horní skupině třetí nejvyšší soutěže. Osmnáct titulů získaly i naše kuželkářky (!), ale havarijní stav kuželny z nich vytvořil bezdomovkyně a způsobil pokles výkonnosti! Letos skončily až čtvrté. Čtvrtí byli i hokejisté, ale v druhé nejvyšší soutěži a v baráži podlehli 0:4 nakonec postupujícím Karlovým Varům!

            Vlajkovou lodí Slavie je už po dlouhá léta oddíl pozemního hokeje. Vybudoval si útulný areál s příjemnou osvěžovnou, kde nacházel azyl při přestavbě Edenu i výbor OP a měl možnost poznat, že „malý sport“ dělají často velcí lidé! V pozemním hokeji se každoročně bojuje o 4 tituly, které jsou si na roveň postavené – dva tituly žen a dva tituly mužů. Jedná se totiž o halovou ligu a ligu na venkovních hřištích. A v posledních letech bylo spíše výjimkou, když neplatila rovnice – 4 účasti Slavie rovná se čtyři tituly. Bohužel tato situace nastala letos!

            Pozoruhodností soutěží pozemního hokeje je pravidlo, že po dlouhodobé soutěži následuje play-off na jednom místě, kterým byla většinou Slavia, kde je i centrum svazu pozemního hokeje. Ty zápasy play-off jsou ale velmi ošidné – jedná se v semifinále i finále vždy o jedno jediné utkání. Letos bylo pořadatelem jedno z center českého chmelařství, které proslavila i výroba pracích prostředků,  Rakovník! Jeho pozemkáři se dokázali prodrat do české špičky a muži dokonce vyhráli dlouhodobou soutěž! Bylo tedy jasné, že finálové boje letos nebudou rozhodně procházkou růžovým sadem!

            Ženy v semifinále nejprve vyřadily Hostivař nejtěsnějším výsledkem 1:0 a ve finále s Rakovníkem sice vedly 3:1, ale po konečné remíze pak rozhodovaly samostatné nájezdy a tam byly naše ženy úspěšnější. Hůře dopadl muži. V semifinále sice vyřadili možná favorizovaný Rakovník, ale po remíze v základním čase rozhodovaly opět samostatné nájezdy! Zde ale byli úspěšnější pražští Bohemians, překvapení turnaje.  V letošním roce si tak Slavia připisuje jen 3 tituly!!!

            A ten čtvrtý? Hokejistky SK Slavia, které získaly již 6.titul v řadě!!! Liga je jen 4-členná, hraje se 6-kolově a Slavia vyhrála s náskokem 10 bodů před stříbrnou Karvinou a třetím Kladnem. Poslední Litvínov se pak zachránil v baráži!

            Je to tedy pokles o 3 tituly proti loňsku. O jeden přišli pozemkáři, o ty dva další právem nejsledovanější sport – fotbal! Plzeň to měla v mužské lize výborně rozjeté, vycházelo jí skoro vše a přiznejme si, že slavila asi zaslouženě. U žen to bylo trochu jinak. Po podzimu měla naše děvčata 5 bodů náskok. Doma Spartu porazila, na někdejším Spartrakiádním stadiónu, jehož plochu daroval kdysi primátor Bém „své“ Spartě na výstavbu tréninkového centra, kde mají fotbalistky v rudém domácí prostředí, naše děvčata jen remizovala 2:2 (když si domácí družstvo rozhodně nemohlo stěžovat na nepřízeň sudích…). Sparta však ztratila však ještě 2 body za remízu se Slováckem.

Na jaře vystupovaly ostatní celky při utkáních s pražskými S jen v roli komparzu, a tak bylo jasné, že o všem rozhodnou obě derby. A zřejmě se tak stalo kvůli domácí prohře se Spartou 1:2, protože na Strahově už Sparta jasně zvítězila 3:0 a stala se s jednobodovým náskokem mistrem.

            Poblahopřejme tedy pozemkářům a hlavně pozemkářkám a hokejistkám za vzornou reprezentaci Slavia a věřme, že ten příští rok, který už nebude tím kontroverzním „osmičkovým“ (ale v roce 2008 získala Slavia jediné fotbalovo-hokejové double!) a bude těch titulů více!

                                                                                                                                  Dobi

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..