MOBILIZACE? TAK TROCHU JAKO V ROCE 1938!

Přátelé! Omlouvám se všem, kteří na našich stránkách hledají hlavně informace o fotbale a fotbalových fanoušcích. I těm, kteří preferují krátké výstižné zprávy zejména ze zákulisí fotbalu a třeba i našich odboček. OP vznikl před 51 lety hlavně kvůli záchraně fotbalu tehdejšího Dynama, ale nikdy se netajil tím, že je celoslávistický a zaměřoval se na další populární sporty, zejména házenou, košíkovou neboli basketbal a odbíjenou neboli volejbal.

Ale na druhém místě byl, co se týká zájmu, především hokej. Ač jen ve II.lize, ale vždy hojně navštěvovaný, s touhou postoupit mezi nejlepší a i tam hrát významnou roli. A to se nakonec v devadesátých letech podařilo a Slavia postupně získala i dva tituly… Bohužel po 17. dubnu 2015 to už oprávněně zní jako nekrolog. Slavia neustála poslední zápas v Chomutově a již kolo před koncem prolínací  soutěže bylo jasné, že sestup Slavii nemine!

Poté, co k originálnímu vyhlášení mobilizace fanoušků hokejovým fanklubem se připojila i Tribuna sever, neváhal ani náš web a tuto vyhlášku / výzvu věrným slávistům na našich stránkách zveřejnil (najdete ji stále na Malém vápně). Odhodlání bylo velké, osud – a asi nejen on – však byly mocnější – Slavia po dvou desetiletích v lize sestupuje. Ani mobilizace nepomohla!

Nedalo mi to, abych nevyhledal informace k mobilizaci v roce 1938, kdy v českém pohraničí, jinak Sudetech, řádily hordy henleinovců a na hranicích se chystal Wehrmacht na vpád  do sousedního státu, poslední to bašty demokracie ve střední Evropě, do tehdejšího Československa!

Snad mi laskavý čtenář odpustí toto odbočení k literatuře i srovnání někdejších vzpomínek s dnešním smutným dnem! Slavia vznikla jako řečnický a literární spolek a snad i ta trocha historie nikoho nezabije! Protože československá mobilizace v roce 1938 by jistě patřila do knihy rekordů. Na 1 250 000 vojáků bylo od 23. září 1938 za 24 hodin na svých pozicích, aby bránili demokracii a odkaz TGM!  Do posledního muže, do poslední kapky krve! Týden nato však přišla hnusná zrada, podraz od britských a francouzských „přátel“. Mnichov! Našel jsem si emotivní verše Františka Halase k této události a pár veršů z jeho Torza naděje laskavému čtenář předkládám. Jen podotýkám, že paralela se všemi těmi, kteří zavinili pád Slavie a jistě s typicky českým „Já nic, já muzikant“ je až evidentní!

Zvoní zvoní zrady zvon zrady zvon!

Čí ruce ho rozhoupaly?

Francie sladká, hrdý Albion.

A my jsme je milovali…

 

Viděl jsem slzy v očích žen,

viděl jsem pěstě zaťaté.

Počkejte málo, málo jen,

však vy nás poznáte!

Pole naše křičí: Zrada!

Lesy naše hučí: Hanba!

Řeky naše šumí: Zrada!

Hory naše bouří: Hanba!

Já osobně aspoň děkuji zpětně Františku Halasovi, ale i autorům nápadu na modifikaci mobilizační vyhlášky z roku 1938 na podporu slávistického hokeje. A že to nevyšlo? Vždyť Slavia je věčná! A končím dalším citátem: Byli jsme před Rakouskem, budeme i po něm!

Dobi