NÁVŠTĚVA U VNUČKY NAŠEHO ZAKLADATELE

20160730_162043_resized

Nad kávou a domácí buchtou z jeřabin proběhlo první setkání s paní Olgou Petrovou, vnučkou našeho zakladatele Jaroslava Hausmana. Přijeli jsme do Kostelce nad Černými lesy, na skok a zůstali celé odpoledne. Bylo to, jako propadnout se v čase do dob první republiky. Krásná čeština a elegantní vystupování nám připomnělo paní Jarmilu Bicanovou. Ukázalo se, že přítel Honza Chmelík má s rodinou Petrových spousty společného a rodiny se dobře znají. Rodina Petrových měla pekárnu a Chmelíkovi cukrárnu. Sladká vzpomínka patřila i čokoládovně Holanský mlýn, kterou na Nekázance provozovala vdova po Jaroslavu Hausmanovi, paní Olga Hausmanová – babička Olgy Petrové. Z čokoládovny se dodnes zachovaly krásné lžičky a hrníčky.  Během prohlížení fotek, které jsme získali při návštěvě rodného domku Hausmana v Sazené, zaznělo i několik vzpomínek. První se týkala automobilu značky Renault, kterým Jaroslav Hausman jezdil za svými pacienty. Mimochodem byl třetím majitelem automobilu u nás. Jako v každé správné české rodině, měl i Hausmanovic automobil přezdívku. Říkalo se mu „Nebojsa“. Další vzpomínky byly smutné a dojemné. Hausman zemřel na opakovaný těžký zápal plic, srdce to už nezvládlo. Když Hausman zemřel, jeho fena Greta si vzala jeho klobouk, schoulila se v jeho křesle a za tři dny pošla steskem.

20160730_164432_resizedDalší díl povídání s paní Olgou Petrovou je naplánován do Edenu, jako schůzka Historické sekce OP. Projdeme historické materiály, které má v opatrování. Bude naplánovaná Univerzita Slavia věnovaná jejím zakladatelům a paní Olga bude určitě pozvána jako vzácný host.

Odbor přátel naplánuje společnou procházku z Kostelce n. Č. l do Jevan, kde stojí vila Olga. Tu postavil Jaroslav Hausman pro svoji rodinu a jako místo rehabilitace pro své pacienty.

V Kostelci doporučujeme návštěvu galerie Jana Svatoše, kde probíhá výstava Trpaslík. Krásné prostory bývalé stodoly a rozhlehlá zahrada přímo v centru města skrývají desítky soch trpaslíků od předních českých umělců. Výstava je prodejní, takže si nějakého trpaslíka můžete odvézt s sebou.

Koho přepadne v Kostelci n. Č. lesy mlsná jako nás, může navštívit cukrárnu Král na pražské ulici. Hned vedle v restauraci Nostalgie mají vyhlášená žebírka. Doporučujeme i prohlídku interiéru restaurace.

M. Pomikal

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..