Odbočka Libiš uspořádala besedu.

ODBOČKA LIBIŠ ŽIJE A JE STÁLE AKTIVNÍ! DOKÁZALA TO I BESEDOU S JANEM BOŘILEM A TRENÉREM HOUŠTECKÝM!

Když se rodina, sousedé, přátelé a zástupci 11 slávistických odboček naposledy loučili před více než 3 roky s Janem Maikem,  mohli jsme zaslechnout i výroky, že odbočka definitivně končí. Ale i před tím, tu a tam někdo dokonce prohlásil, že to není vlastně žádná odbočka, ale jen slavný Maikoland, slávistická usedlost v Libiši. Samozřejmě tomu tak nikdy nebylo, i v Libiši a v okolí se žilo po slávisticku a obětavě pomáhali i další členové odbočky. Pravidelná zakončení sezóny, kam přijížděli Lounští a Standa Procházka, návštěvy či přesněji exkurze z odboček, za trenéra Jarabinského přijelo i A-mužstvo. A již při smutečním aktu přísahali místní: Jedeme dál, už pro památku našeho Honzíka!

Podíváme-li se na mapu této části Polabí, tak Libiš tvoří souvislou aglomeraci se sousedními Neratovicemi, v letech 1954-99 byla Libiš sloučena s Neratovicemi. Tam také kdysi fungovala aktivní odbočka, vrcholem činnosti byl i vydařený Memoriál Vlasty Kopeckého v roce 1977! Později se Neratovičtí spojili s Libišskými do odbočky Libiš, jejímiž členy jsou i slávisté z dalších obcí v okolí. Př. Jaromír Douša dokázal kolem sebe soustředit další věrné slávisty a odbočka, která má stejně přezdívku Maikoland žije! Vloni v dubnu se dvakrát sešli četní brigádníci a upravovali populární slávistickou usedlost. Objevil se i nápad zorganizovat sportovní  vzpomínku na Jana Maika a zrodil se vloni Memoriál Jana Maika. V hodnoceních se objevovala jen slova chvály, a tak letos bude 16. června první repríza tohoto turnaje v malé kopané. Opět se chystají Bratislavští vedení internacionálem Jánem Lužou, nedávným jubilantem, jakož i obhájci prvenství z Rožďalovic! I družstva z Tribuny sever, fanshopu, AREA 114 a další. Celkem se bude účastnit 10 týmů.

            V návaznosti na renesanci libišské odbočky přišel i návrh na uspořádání besedy. Vybráni byli hosté, kteří mají vztah ke středním Čechám. Asistent trenéra A-mužstva Zdeněk Houštecký, rodák z Neratovic, si ve své kariéře zahrál první ligu za žižkovskou Viktorku, ale působil i i v Xaverově, Chrudimi, v závěru kariéry pak ve Spartě Krč a Blšanech. A samozřejmě do seznamu patří i Neratovice z dob, kdy se zde hrála II.liga! Nejvýznamnější trenérskou štací p.Houšteckého (*1971) byl Liberec, odkud v zimě přišel do Slavie. Reprezentant  Jan Bořil (*1991) je rodákem z Nymburka, před příchodem do Slavie r.2016 hrál už od mládežnických kategorií za Mladou Boleslav.

Beseda se odehrávala v zadní části příjemné restaurace Oskar v Neratovicích. Pokud by přišel do pěkně zaplněného sálku neznalý návštěvník, divil by se, jak beseda probíhala. Na odbočkách jsme většinou zvyklí, že besedu řídí schopný či méně schopný moderátor. Tady to bylo trochu jinak. Lidé přicházeli a postupně si sesedávali k předsednickému stolu, kde byli vedle vzácných hostů i spoluorganizátoři a pozdravována zde byla i paní Eva Maiková. Oba hosté dokázali zaujmput nejedním postřehem ze své kariéry, ti  z hostitelů, kteří také aktivně působí u fotbalu, přidávali svoje zkušenosti. Vše mělo hladký průběh, nikdo vlastně ani nedutal při poutavém vyprávění všech. Probíraly se i zkušenosti ze zimní přípravy a vůbec z přípravy hráčů. Někde se příliš klade na úkor techniky důraz na fyzičku samu o sobě, při nevhodném výběru, ale dojde občas i k větším škodám na zdraví; chybí  větší rozvíjení fotbalové osobnosti při hře s míčem – možná je to i důsledek rušení kdysi četných a populárních plácků, ale mladí lidé se stejně především přesouvají k počítačům, tabletům a mobilům. Vytvoření juniorské ligy se ukázalo jako nepříliš rozumné, hráč po dorosteneckém věku už potřebuje hrát naostro s vyspělejšími a zkušenějšími hráči – snad projde plánované obnovení béček! Stále je lepší srovnání se zkušenějšími hráči třeba i v nižší soutěži než většinou mezi stejně starými, kde často i jednooký je králem! Mizí tak i tradiční fotbalovost!

 Zkrátka a dobře – celý večer proběhl v milém a upřímném duchu a za to patří organizátorům i všem hostům velký dík!

Dobi (redakčně neupraveno)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..