Odbočky nejen ve městech – aneb Jak na to?

Pokud byste listovali v seznamu odboček Odboru přátel, zjistili byste, jak se ii zde situace mění – převahu mají střední a menší města, ať už je to například Příbram, Rokycany nebo Chomutov či Jičín a Brandýs nad Orlicí, Bělá pod Bezdězem  nebo Libochovice.


Málokdo ale pochopí, jek významné bývaly odbočky ve 3 největších městech na Moravě – v Brně, Olomouci či Ostravě. Ale tam šlo o nadšence-výborné organizátory, kteří už jsou navždy zapsáni do historie OP – Miloš Kružík, MUDr.Hubáček nebo Stanislav Mazouch.

Za poslední dva roky jsme zaznamenali i nebývalý rozvoj odboček tzv. vesnických! Na jaře 2009 to bylo Veleň (ta je ale od hranic Prahy co by kamenem dohodil), krátce předtím Nečín a Žilov. Ty svůj význam dokázaly i tím, že její představitelé byli v březnu zvoleni do výboru OP (v současném výboru a kontrolní komisi je dnes z 12 volených funkcionářů  plných 7 členem některémimopražské odbočky!) – Mgr. Petr Vršecký (PV) a Pavel Moulis (PM)! Řeknete si – ve větším městě se sejde slávistů dostatek, ale kdesi na vesnici? Jistě i Vás tedy bude zajímat několik postřehů o historii a aktivitách obou odboček (mj.obě odbočky přijely na letošní Setkání se dvěma mužstvy..). Takže pár otázek:

Jak vznikly vůbec Vaše odbočky?
PM: Odbočka v Žilově byla založena již na jaře 2007 a poprvé se prezentovala již na Setkání v Příbrami. Oficiálně se pak rozběhla druhý prosincový pátek 2007, kdy se na úvodní besedě sešlo 20 slávistů ze severního Plzeňska (vedle Žilova i z Kralovic, Plas. Babiné, Horní Břízy, Vrtba. Ledec a Stýskal, Manětína a Nečtin, ale i z Plzně a Dobřan). Velký dík patří hlavnímu tahounovi naší odbočky, Ing.Téglovi, ale i dalším členům našeho výboru!
PV: Kdy že došlo ke spojení Slavia a Nečín? To bylo při akcí: „Se Slavií po Evropě“! Tam to všechno vzniklo. Při jedné z nejdelších cest – do rumunské Bukurešti na Ligu mistrů koncem roku 2007 vznikl nápad založit odbočku OP přátel i v Nečíni (nedivte se gramatice skloňováni – i když Nečín natolik připomíná severočeský Děčín nebo třeba Jičín. Ale ty jsou rodu mužského, zatímco Nečín je femininum – asi můžeme tušit původní název Nečíň…).. Nečínská odbočka OP byla založena poté hned na jaře 2008 a měla 15 zakládajících členů, na jaře roku 2009 už měla odbočka 17 aktivních členů – ti  se rekrutovali z této části okresu Příbram, konkrétně z obcí Nečín, Drevníky a osad Slovanská Lhota a Vaječník, ale má dnes nejednoho člena i z Prahy..
Kolik členů mají Vaše odbočky dnes?
PM a PV: Žilov již přesáhl číslo 75, v Nečíni jsme napočítali xxx členů.
Jaké jsou sportovní aktivityVašich odboček? Víme, že Vaše zástupce vídáme na každém zápase Slavie, v hojném počtu jste navštívili otevření stadiónu v Edenu, zápasy evropských pohárů i závěrečné zápasy s oslavou titulu. Ale co vlastní sportovní akce?
PM: Jak už bylo řečeno, od r.2007 jsme stabilními účastníky Setkání, i když v roce 2007 jako součást rokycanské odbočky, pak už v barvác Žilova. A dalším průlomem byl letošní Memoriál Petra Dünghübela v Úněšově za účasti  8 mužstev a po velkém ohlasu chceme v této akci pokračovat! A samozřejmě jsme rádi uvítali i dva celky Nečínských, jejichž A-mužstvo turnaj vyhrálo a zaujali i jejich junioři – převážně ještě děti!
PV: Fotbal a Nečín – to je především místní Sokol,. kde  více než 2/3 fotbalistů i příznivců jsou fanoušci Slávie Skalními slávisty jsou i trenér a předseda oddílu. Po zisku titulu v roce 2008 došlo k vymalování kabin na hřišti ve slávistických barvách. Silvestr – to je každoroční fotbalový zápas příznivců Sparty a Slavie na fotbalovém hřišti. V průběhu  února bylo uspořádáno šumavské soustředění nečínských fotbalistů v obci Rejštejn s každodenními souboji sparťanů a slávistů. A zapomenout nelze ani převahu slávistů na tradičním sportovním karnevalu v Nečíni
Obě Vaše odbočky prosluly i jedinečnými akcemi, z nichž si mohou brát příklad i další!
PM: Nechci se chlubit, ale věhlas některých našich nápadů pronikl i daleko za hranice slávistického hnutí! Dvakrát se už v Žilově slavil titul, kde hlavním bodem programu bylo sázení mistrovských stromů. V obou letech, 2008 i 2009 to byla především mistrovská lipka v aleji pod obcí. Ale obecní zeleň obohatily i další mistrovské stromky – v roce 2008 to byl javor určený i památce Petra Dünghübela, letos pak speciální slivoň na počest návštěvy našich přátel nejbližších – příbramských slávistů! Pro každou návštěvu hráče Slavie máme připraven i speciální pamětní panel – poprvé byl hrdinou náš krajan Fery Dřížďal, letos v únoru to pak byla připomínka úspěchů Čaroděje Vaniaka (připomeňme i hezkou básničku na panelu: Mám radost velikou, jak medvídek kodiak, že sportovcem nejlepším Slavie je Vaniak!). Pak musíme připomenout i schválený patronát dvou hráčů Slavie, kteří si svou návštěvou i skromností získali v Žilově obrovský kredit, kdy pamětní patronátní listy byly předány Erichu Brabcovi a Ferymu Dřížďalovi po jarním zápase s Mladou Boleslaví. A že je fotbalový osud odvál jinam? To na našem vzájemném přátelství pranic nemění! A pak ještě sportovní doplněk pro naše hosty: Doslova senzací byl samostříl, jehož originálem bránili v 15.století Žilovští Karlštejn, a nyní se z něj střílelo míčem na branku obsazenou Martinem Vaniakem. A letošní oslava titulu? Její součástí byla exkurze na místní střelnici s možnou účastí hostí. Jsme přece na Plzeňsku, kde sportovní střelba patří mezi největší chlouby!
PV: Nezapomenutelnou, velmi vydařenou a hojně navštívenou akcí odbočky, na kterou byli pozváni i další příznivci, byla 6.12.2008 Slávistická zabijačka. Tradiční zabijačka, s pochopitelnou nabídkou velmi chutných pochoutek, byla doplněna doprovodnými hrami a soutěžemi, např. závody „prasátek“ přes hřiště. A originální oslava titulu? To byly netradiční Slávistické předčasné Vánoce, pořádané v sobotu 13.června v Nečíni! Dárky byly přece rozdány 2 týdny předtím – medaile hráčům a radost nám všem.

Tak co? Nezkusíte to i u Vás? Slavia je přece věčná! Stačí se jen dát pár lidiček dohromady, kontaktovat sekretariát a pak třeba vymýšlet další originální akce. A i ve velké rodině slávistů společně FANDIT SLAVII!
Dobi