OHLÉDNUTÍ POŘADATELŮ ZA SETKÁNÍM SLÁVISTŮ V BĚLÉ POD BEZDĚZEM

Devatenáctý ročník celostátního Setkání slávistů pořádaného Odborem přátel je definitivně minulostí. Trochu zvláštní pocit. Bezmála devítiměsíční náplň volného času pominula. Nutno podotknout, že i přesto, že se jednalo o práci velmi náročnou, tak jsme si to užili a přípravy na „velký víkend“ nás naplňovaly. Poznali jsme spoustu skvělých lidí, jednali na zajímavých místech a v neposlední řadě získali obrovskou zkušenost s pořádáním tak velké události a zjistili, na koho se můžeme spolehnout, když je potřeba. Jsme moc vděční výboru Odboru přátel, že nám toto umožnil. Pořádání celostátního setkání znovu v Bělé pod Bezdězem bylo naším velkým snem spoustu let. 

Ať člověk chce, či nechce, k přípravám patří i komplikace. Nutno podotknout, že právě v těchto chvílích jsme cítili obrovskou podporu jak výboru Odboru přátel, tak i řady odboček. Konkrétně děkujeme za velkou pomoc kamarádům z Rožďalovic. 

Neradi bychom opomenuli poděkovat také všem partnerům a sponzorům akce, s jejichž pomocí jsme si mohli dovolit ještě více popustit uzdu fantazii a uskutečnit řadu doplňkových aktivit. Děkujeme také kamarádům, kteří nám neváhali pomoci i přesto, že jim fotbal moc neříká, ale prostě jen pomohli z čistého přátelství. Děkujeme Okresnímu fotbalovému svazu za enormní úsilí při shánění rozhodčích, neboť o daném víkendu bylo všude tolik událostí, že to nebylo snadné a nakonec k nám dorazili rozhodčí i z končin vzdálenějších. V neposlední řadě také děkujeme našim rodinám, které jsme občas zanedbávali, za obrovskou trpělivost a podporu.

Pojďme se už ale přenést do samotného dění celostátního setkání. Celý páteční program se odehrával v chatové osadě Pohádka. Na programu bylo ohlédnutí se za prvním ročníkem v Bělé pod Bezdězem, křest nových Červenobílých listů a Univerzita Slavia. Musím říct, že i když jsme věděli, že Míra Pomikal a Martin Krob tyto věci umějí, vystřelili nadšení přítomných oproti očekávání minimálně trojnásobně. To, co v Pohádce rozpoutali, bylo něco fantastického a naše role byla zcela malicherná. Obrovský klobouk dolů, pánové, a velké poděkování. Moc si toho, jak jste nám nastartovali víkend, vážíme. Pocty se dočkali zakladatelé slávistických setkání pánové Dlouhý a Procházka, kteří zavzpomínali na první ročník. A díky příteli Liboru Pešlovi proběhl i ohňostroj…

Jako už skoro tradičně, bohužel i letos se páteční večer neobešel bez kaňky, kterou měli na svědomí někteří příslušníci radikálnějších fanoušků. Jejich potřeba na sebe upozornit se projevila tak, že ukradli vyvěšené vlajky s argumentem, že si na ně mají odbočky dávat pozor. Pochopitelně došlo ke zbytečným konfliktům. Za to, že se situace ještě více nevyhrotila, vděčíme zejména diplomatickým schopnostem přítele Vršeckého. Celá situace mi přišla jako typická ukázka dvou zcela odlišných mentalit fanoušků, třebaže fandících jednomu klubu. Škoda. Smyslem celostátního setkání pořádaného Odborem přátel je zejména sbližování lidí se stejnými hodnotami a přátelským duchem události třeba i získávat nové členy či šířit dobré jméno klubu SK Slavia Praha. Na druhou stranu rozumím radikalnějším členům, že se snaží chránit svoje vlajky před útoky znepřátelených klubů, ovšem forma, jakou opakovaně volí na událostech OP je zcela nevhodná. Více pak má člověk dojem, že se snaží spíše vyvolat konflikt, nehledě na stav opilosti, v jakém se povětšinou nacházeli. Pokud jde skutečně o hájení symbolů klubu proti nevítaným atakům, co zorganizovat kupříkladu hlídku? Tak by si třeba zasloužili respekt. A to ještě bohužel nebylo pro víkend všechno…

Sobotní den se neobešel bez organizačních zádrhelů na naší straně, ovšem nakonec se vše dalo do kupy a s minimálním zpožděním se turnaj v malé kopané rozjel. Děkujeme všem za shovívavost. Turnaj minula zranění i zbytečné konflikty, za což jsme velmi rádi. 

V průběhu dne byl naplánován také doprovodný program. Zájemci se mohli zúčastnit komentované prohlídky města s návštěvou firmy Atmos a Muzea Podbezdězí. Velký ohlas mělo také vystoupení Rozpustilých bábinek ze Sokola Hronov. Děti se vyřádily na skákacím hradu. 

V plánu byla také krátká beseda s hudebním skladatelem Karlem Vágnerem. Pan Vágner dorazil, ovšem nedovolal se mi, protože v onen moment jsem řešil s policií další exces nějakých dobráků z řad hooligans, kteří posprejovali okolí chatové osady nápisy „Slavia hools“. Účast týmů z řad hooligans byla velkým tématem od úvodu příprav. Já sám jsem se za přítomnost postavil, o to víc mě tyto události zklamaly. Zkrátka je na zvážení, jestli je na tomto typu události spojování dvou různých světů na místě. I když na stadionu to ještě jde, tady, jak ukázaly poslední ročníky, bohužel moc ne. Nechť ovšem situaci vyhodnotí výbor OP. Pan Vágner se alespoň vyfotil s řadou zájemců z řad účastníků a prohodil s nimi pár slov. Za to mu moc děkuji. 

Jinak se celý den odehrál v přátelském duchu a věřím, že si všichni Setkání užili. Večerní zábava už byla poznamenána únavou, patrnou na všech zúčastněných. I tak ale stála za to! Vrcholem byla tombola, jejíž výtěžek putoval do Centra 83, organizaci pracující s handicapovanými lidmi. Díky vám se podařilo vybrat úctyhodných 12000 Kč! Děkujeme!

Když bych měl vše shrnout, byl to víkend, na který my, organizátoři, dlouho nezapomeneme a věřím, že i účastníci si to užili. 

Příštím pořadatelům přeji spoustu energie, nadšení a úspěchů. Událost jménem Setkání slávistů za tu práci rozhodně stojí!

Věřím, že nám všem zůstanou na devatenáctý ročník krásné vzpomínky a těším se už teď na setkání ve městě našich následovníků.

Za pořadatelský tým 

Lukáš Gavlák

[ngg src=“galleries“ ids=“3″ display=“basic_thumbnail“]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..