OSMIFINÁLE EVROPSKÉ LIGY: SEVILLA – NÁVRAT NA MÍSTO ČINU!

Je asi příhodné uvést na začátek malé pohlednice z dějiště našeho dalšího zápasu slova jedné z nezapomenutelných písní Osvobozeného divadla., která  popisuje i cílovou zemi dalšího slávistického putování Evropou! Tou zemí bude v březnu 2019 opět po čase Španělsko!

Španělskou zemi já mám rád,
o Španělsku si zpívám,
mám rád vůni jeho zahrad,
ve snu ji cítívám.

Nikdy jsem v Madridu nebyl,
ba ani v Seville,
rozvzpomenu se stěží,
kde Barcelona leží,
vím však, že to tam krásný je!

Španělské královstvíje stát – konstituční monarchie (současný král Filip VI.) se nachází na Pyrenejském poloostrově. Na západě hraničí s Portugalskem, na severovýchodě s Andorrou a Francií a na jihu s Gibraltarem (což je zámořské územíčko Velké Británie, které střeží průliv mezi Středozemním mořem a Atlantským oceánem); malé španělské severoafrické državy Ceuta a Melilla mají pozemní hranici s Marokem, což (a nejen to) působí v současné migrační krizi řadu problémů. Ke Španělsku patří i některé ostrovy, nejznámější i turisticky nejpopulárnější jsou Kanárské ostrovy a Baleáry. Hlavním městem je Madrid (3,2 miliónu obyvatel, celé Španělsko má téměř 50 miliónů obyvatel), měnou je euro, mezinárodní telefonní předvolba je +34 .

Historický vývoj Španělska můžeme označit právem jako velmi pestrý, až bouřlivý. Bylo považováno za námořní velmoc a pohyb a často výměna zdejšího obyvatelstva se také projevily i na jednotlivých památkách i historických monumentech. Nejen všichni ti Maurové a piráti, Franco a krvavá občanská válka i současný cíl řady migrantů… Přitom Španělsko bylo právem považováno za námořní velmoc a s tím i souvisí různá výše popsaná území. Vždyť i na památnou plavbu objevující Ameriku vyjížděl Kolumbus ze Španělska a je také  v této zemi i pochován! Úředním jazykem je španělština, v Katalánsku je užívána i katalánština, určitá odrůda tohoto románského jazyka. Zejména na středozápadě žije asi dvoumiliónové komunita Basků, kteří zřejmě nejsou indoevropského původu. Obraz národnostního složení se mění i v poslední době, kdy Španělsko je jedním z cílů migrantů… .Španělsko však vždy bylo a je jednou z bašt katolicismu, o čemž svědčí i spousta nádherných staveb. Mimo jiné právě jsme měli možnost navštívit i z Viga komplex Santiago se Compostella.

Ve světě proslulo i španělské malířství z různých údobí  i stylů – za všechny uveďme  tato jména: Pablo Picasso, Salvador Dali,  Velásquez, Zurbarán, Murillo.

Španělské podnebí lze rozdělit do 3 typů: kontinentální, oceánské a středomořské. S oceánským neboli zeleným se setkáme na většině území – žádná vedra, občasný déšť a vítr. Kontinentální podnebí přináší velké rozdíly třeba mezi létem a zimou. Středomořské pak je nejpříjemnější pro rekreaci, podobně jako jinde na středomořském či jadranském pobřeží. Nejdelší řekou Španělska je Ebro‎ (910 km), nejvyšším bod‎em ‎3718 m (‎Pico de Teidena kanárském ostrově Tenerife‎), největším  jezerem‎  ‎Lago de Sanabria a nejnižším bodem‎0 m (‎Atlantik).

Březnové osmifinále klepe na dveře pouhé 2 týdny po postupu!

Je faktem, že po zimní přestávce se mění rytmus utkání evropských soutěží doslova v kvapík, a tak se ani letos v předjaří neměnilo nic na tom, že hned v pátek po odvetných kolech přichází ve švýcarském Nyonu 13.hodina a s ní i los dalšího kola, kterým už je osmifinále neboli souboje šestnácti nejlepších celků Evropské ligy, mezi něž se díky výhře v belgickém Genku 4:1 právem zařadila i naše Slavia. A příjemné bylo i zjištění, že takto vysoko se už nenasazuje, kde se – ať se to komu líbí ne – projevuje trochu i lidský faktor. A mezi jinými dvojicemi byl vylosován i duel  Sevilla FC – SK Slavia Praha, což znamená, že se první utkání bude hrát ve Španělsku 7.března 2019 od 18:55, tedy pouhé dva týdnu po postupovém zápase v Genku! Odveta je týden nato v Edenu,14.března 2019 od 21:00Klub Sevilla FCby založen 25.ledna 1890, jednou vyhrál domácí ligu „La Liga“ (1945/46), pětkrát domácí pohár a 5x také druhou nejvýznamnější evropskou soutěž – 2006 a 2007 Pohár UEFA,  2014, 2015 a 2016 hraný již pod názvem EL. Jeho domovem je  Estadio Ramón Sánchez Pizjuánpro 45 500 diváků.. Má dvě hymny – stálou a tzv. Stoletou! Oporou mužstva je český brankář Vaclík. Před odvetnými zápasy EL byl FC na 4.místě soutěže La liga s 37 body po 24 kolech, 17 bodů za vedoucí Barcelonou, za druhým Atléticem zaostával o 9 bodů a za Realem o 7 bodů. Naopak jen o bod méně mělo Getafe a Alaves, na 8.místě pak se ztrátou 4 bodů byl druhý sevillský klub Real Betis Balompie.… Dodejme, že Sevilla má jedno z nejvyšších ohodnocení a lze říci, že los k nám příliš přátelský nebyl. Ale – míč je kulatý!

Los UEFA tak vrátil Slavii na „místo činu“. V památné sezóně 2007/08, kdy jsme zaznamenali zatím jediný start Slavie ve skupině LM, kdy v předkolech vyřadila nejprve Žilinu a poté slavný Ajax, byla nalosována do skupiny, kde ji čekaly vedle Sevilly ještě Steaua Bukurešť a Arsenal Londýn,  tak odehrála dva zápasy-  v Seville 2.10.2007  2:4 a doma pak 2.12.2007 0:3,  s Arsenalem prohrála v Anglii 0:7, doma pak 0:0 a konečně výsledky se Steauou 2:1a 1:1 stačily k zajištění 3.místa, což znamenalo „záchranu jara“. Ale tam pak vše skončilo na Tottenhmu Hotspur (doma 1:2, venku 1:1)..

Ani s dalšími španělskými kluby jsme neměli příliš štěstí. V postmistrovské sezóně Slavia prohrála 15.10.1996 doma s Valencií 0:1, remíza 0:0. 29.10. 1996 při odvetě byla málo. V roce 2003 jsme cestovali na pobřeží Atlantiku do Viga.  Porážka 0:3 12.8.2003 byla až příliš krutá a domácí výhra 27.8. 2:0 byla příliš nízká. V roce 2009 (to byla ta zpackaná „tiraspolská“ sezóna) pak Slavia hrála skupinu EL ještě s Lille a Janovem a získala dva body s Valencií za remízy – 22.10 ve Valencii s výsledkem 1:1, 5.11. pak doma 2:2 což na postup ze skupiny nestačilo. 

Španělsko hostilo MS ve fotbale v roce 1982, kde hrálo poprvé 24 družstev. Mistrem světa se stali Italové, druhé bylo západní Německo a překvapivě třetí místo obsadili tehdy Poláci! Čechoslováci získali ve skupině pouhé 2 body za remízy 1:1 s Kuvajtem a Francií (to srovnával v 84.minutě Antonín Panenka z penalty). Bylo to pouhé 2 roky po bělehradském triumfu!

Tolik k fotbalu.  Sevilla je však i domov flamencabýčích zápasů. Nikde jinde se nekonají tak zbožné a pestrobarevné slavnosti, jako zde.

Sevilla se představuje

Sevilla je svými 750 000 obyvateli čtvrtým největším městem Španělska – po více než třímiliónovémMadridu, Barceloně a Valencii! Je kulturní centrum jihu Španělska, leží na řece Guadalquivira je hlavním městem stejnojmenné provinciea celé Andalusie. Po určitém úpadku v 17.století se vrací na výsluní ve 20.století, především světovou výstavou Expo 92, ale i ibero-americkou výstavou v roce 1929. 

Sevilla se může pochlubit řadou kulturních a stavebních památek, jejichž popis a hlavně návštěva by vyžadovaly více než den „fotbalové turistiky“. Omezíme se tedy jen ve stručnosti na ty nejdůležitější.  

Patří mezi ně určitě Městské hradbypostavené za Julia Caesara. Určitě si pozornost zaslouží Sevillská katedrála, která je 3. největší katedrálou v Evropě(po bazilice sv. Petra ve Vatikánukatedrále sv. Pavla v Londýně). Výstavba katedrály započala roku 1402a pokračovala až do 16. století. Stojí na místě původní mešity, ze které zbyl jenom minaret– Giralda, dnes zvonice katedrály.. Je zde i sarkofág s ostatky Kryštofa Kolumba. Sem bylo do země přivezeno uloupené zlato Inků, zde maloval Murillo své zjasněné tváře svatých a ve fantazii básníků a skladatelů tu žili Don Juan, Carmen a samozřejmě Lazebník sevillský. Alcázar, nyní královský palác byl původně maurskou pevností, Torre del Oro (českyZlatá věž)je vojenská strážnice, postavená za nadvlády Maurův první třetině 13. stoletíza účelem ochrany cesty od Alcázaruk řece. Ve středověku sloužila jako věznice. V dnešní době se uvnitř věže nachází Muzeumnámořnictví. Tato stavba se objevuje ve hře Age of Empires IIjako div španělského národa. Plaza de Españaje originální náměstí jako příklad mnohostranného andaluského stavitelství a vzniklo v roce 1929. Vedle reprezentativních budov s typickými stylovými prvky k němu patří i arkádové chodby, široké promenády a kanál se zdobenými lávkami. V malebné židovské části města Barrio de Santa Cruzzaujmou pestré kachle a kované mříže, jimiž obyvatelé zdobili své atriové domky..  Sevillská univerzitaje jednou z nejstarších univerzit ve Španělsku. Dnes sídlí v budově bývalé tabákovétovárny. Krásný most Puente del Alamillojistě zaujme nejen Ústečany. Až nápadně jeho obrázek připomíná zajímavou stavbu Mariánského mostu v severní části centra města na Labi!

Je toto opravdu hodně k návštěvě, ale třeba se někomu podaří navštívit například Archeologické muzeum, Muzeum umění, park María Luis,,kostel sv. Salvátora, kostel sv. Jiří, Hospital de la Caridad ze 17. Století či radnici ze 16.století, postavenou v renesančním stylu

MHD obstarávají tramvaje, autobusy a od roku 2009, kdy byly otevřena první linka, i metro. Od roku 2007 zajíždějí tramvaje i do pěších zón města. Hlavní tíhu dopravy pak nesou přirozeně autobusy – městské i soukromé linky. Jízdné v autobusech se platí přímo řidiči, na metro a tramvaje v automatech.

Nezbývá než popřát šťastnou cestu a návrat v podobném duchu jako 21.února z Genku!

Dobi (redakčně nekorigováno)    

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..