PAMÁTKA JOHNNY MADDENA UCTĚNA VE VELKÉM STYLU

V sobotu 1. dubna se uskutečnila dlouho očekávaná událost. Již několik let organizace Celtic Graves Society plánovala návštěvu Prahy a hrobu legendárního Johna Williama Maddena. Jak její název napovídá, CGS se stará o historický odkaz Celtic FC a pečuje o hroby známých i neznámých osobností a hráčů dávné minulosti. Má za sebou akce v Kanadě, Spojených státech, Irsku a samozřejmě v rodném Skotsku. V roce 2017 poprvé přivítala do Prahy. Odbor přátel SKS převzal díl odpovědnosti za organizaci a vyšel maximálně vstříc přáním skotských návštěvníků, kteří veškerou pomoc OP velmi ocenili.

Sraz účastníků a hostů byl ve 13h před hlavním vchodem Olšanských hřbitovů, odkud se průvod včetně několika desítek slávistických fanoušků vydal stejnou cestou jako pohřební průvod v roce 1948 k hrobu JWM. Ceremonie začala krátce po 13. hodině projevy publicisty a experta na historii fotbalu Petra Nosálka a člena výboru CGS Brendana Sweeneyho. Oba zdůraznili přínos nových trenérských metod JWM pro český fotbal i jeho mýtickou pozici v dějinách Celtic FC, neboť právě John Madden vedl jako střední útočník první útok nově založeného Celtiku v jeho prvním zápase v roce 1888. Poté členové výboru CGS David McLaughlin a Paul McQuade předali upomínkové předměty členovi výboru a sekretáři OP Mirkovi Pomikalovi a Petru Vršeckému. Jedním z těchto darů byla replika sochy Billyho McNeilla, kapitána CFC přebírajícího pohár pro vítěze PMEZ 1967, která stojí před stadionem Celtic Park. Právě letos uplyne 50 let od této nejslavnější chvíle v dějinách klubu z Glasgow. Ceremonie za účasti zhruba 60 lidí skončila položením květin a závěrečným fotografováním. Do Prahy přijeli při této příležitosti také příbuzní JWM z Belfastu, ze zdravotních důvodů bohužel chyběl prasynovec Johnnyho Tom O’Neill. Velmi nás těší, že se akce neobešla bez zájmu veřejnosti a českých médií. Reportáž připravily internetové sekce několika deníků a Český rozhlas, za což tímto děkujeme.

Po skončení nejdůležitější oficiální části pražský program skotské návštěvy zdaleka nekončil. Krásné sobotní odpoledne delegace strávila na Letné procházkou s odborným výkladem letenské sportovní historie. Výprava navštívila dům v Dobrovského ulici, kde John Madden bydlel se svojí manželkou a synem, seznámila se s místem bývalého stadionu DFC PRAGa samozřejmě také s místem, kde stával stadion SK SLAVIE, kde John Madden 25 let trénoval a psal historii sešívaného i celého českého fotbalu.

Posledním bodem programu byla slavnostní večeře v restauraci Mánes, kterou zorganizoval přední český kulinářský kritik Roman Vaněk, který je českým příbuzným velkého Johnny Maddena. Taková příležitost k setkání byla pro skotské milovníky historie naprosto unikátní. Večeři byli přítomni zástupci SK Slavia Praha člen představenstva Tomáš Syrovátka a mezinárodní sekretář klubu Jiří Vrba. Podávala se česká svíčková a hovězí líčka, české pivo a skotská whisky. Členové CGS převzali dary od OP a naopak, pronesly se děkovné zdravice a celý večer plynul v přátelské atmosféře k jednomu zcela nečekanému překvapení. Přítomný český novinář zavolal Lubo Moravčíkovi, který je pro fanoušky Celtiku žijící legendou, a žádný z nich neváhal využít nečekané příležitosti k několikaminutové rozmluvě. Nutno dodat, že zábava se i přes ranní odlet skotské skupiny protáhla do brzkých ranních hodin a za zpěvu chorálů Celticu i Slavie vznikla písnička Johnny Madden Song, jejíž tóny se ještě možná nyní rozléhají ztichlými uličkami Prahy 2.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..