POHÁDKA V POHÁDCE

Je pozdní večer pátku 21. června 2019 a nad hlavami desítek spokojených slávistek a slávistů září a po chvíli dohasínají hvězdy nových souhvězdí. V chatové osadě na okraji Bělé pod Bezdězem končí první den již 19. Setkání slávistů a hvězdy ohňostroje svítí na počest zakladatele tradice tohoto každoročního „sjezdu“ slávistů, přítele Miroslava Dlouhého, který na prahu léta slaví své narozeniny. 

Ale vraťme se ještě na slunný start pátečního večera. Kromě blahopřání zmíněnému příteli Dlouhému spojenému s předáním čestného uznání Odboru přátel za realizaci myšlenky celostátního setkávání slávistů, bylo obdobné čestné uznání předáno i Jaromíru Procházkovi, který s přítelem Dlouhým na uskutečnění nápadu spolupracoval. A aby těch oslavenců nebylo málo, své jubilejní narozeniny v průběhu večera, sice tak trochu ve stínu celkového dění, oslavil i 2. místopředseda Odboru přátel Pavel Moulis.

Po oficialitách doplněných vzpomínkovým rozhovorem Martina Kroba s přítelem Dlouhým následovalo křtění nového vydání Červenobílých listů, tentokrát s podtitulem Pořádný fotbal.  Obsahem časopisu digitálně velkoplošně zalistovali členové redakční rady 1. místopředseda Odboru přátel Vlasta Váňa a Míra Pomikal, anglickým nápojem – s ohledem na téma čísla – tiskovinu pokřtil kdo jiný než přítel Dlouhý, pro daný okamžik Mr. Long. 

A pak už to fičelo. Jako uragán přilétla na již zšeřelou restaurační verandu přednáška Univerzity Slavia s chytlavým názvem „Co to zpíváte?“  No, přednáška… Kabaret plný písní, hymen a chorálů, které zněly stadionem Slavie v Edenu, ale i ve vyhnanství na Bohemce či na Strahově. Obsahově připravil Míra Pomikal. Večerem kromě něj pak stylem superšoumena (vždyť jsme SuperSlavia) všechny přítomné provedl a do varu přivedl generální exředitel Martin Krob. Většina diváctva byla asi překvapena, na jaké že melodie známých skladeb se chorály zpívají. Ochotně se všichni přidávali, ať už šli s malou Babetou do světa, zvěstovali, že červená a bílá hlásí nástup či že zvítězí, kdo skóroval.

Oběma výše jmenovaným „lektorům“ ovšem zdatně sekundoval Karel Vavřina, pamětník a jeden čas i šéf slávistických vlajkonošů. Od něj jsme se dozvěděli slovem i zpěvem, co kdysi pěli vlajkonoši při zpackané „gólovce“ soupeře nebo proč a jak v památném sestupovém roce Sparty troubili na Letné jeleni. 

Prostě supervečer (kampaň SuperSlavia podruhé) doplněný dobrým pitím a jídlem, ale hlavně dýchající elektrizující atmosférou slávistické vzájemnosti.

A v sobotu? Samozřejmě sportovní část Setkání. Na zelený plac nastoupilo celkem 32 týmů, které si to rozdaly v osmi skupinách po čtyřech. Bojovalo se urputně, ale v tomto roce i férově. Registrovali jsme jen jednoho vyloučeného, který nezvládl své emoce po odpískaném faulu za stavu 0:1. Pravda, možná by si celá situace, jíž byl autor očitým svědkem, zasluhovala přezkoumání od VAR, ale na druhou stranu známe, jak takový VAR v českých poměrech dokáže překvapit…

Houževnaté fotbalové boje po odehrání skupinové fáze přerušilo vystoupení speciálního hosta Setkání – tanečního souboru Rozpustilé bábinky ze Sokola Hronov. Leckdo si asi při pohledu na sletově vířící ženy ve slávistických dresech řekl: „Tohle že jsou bábinky koketující s číslicí 70?“. Za své „fotbalové“ vystoupení zaslouženě sklidili potlesk na otevřené scéně.  

Poté už šlo do tuhého. Rozhořely se totiž vyřazovací boje, které měly rozhodnout o posledním v dolní části pavouka a vítězi v pavouku horním.  Do finále se probojovali Zahrádkáři z Brandýsa nad Labem a tým z Kardašovy Řečice. Průběh finále byl vyrovnaný, ale při vedení 1:0 měla Kardašova Řečice na kopačkách dvě možnosti finále rozhodnout, nicméně opět platilo „nedáš, dostaneš“ a šlo se do penaltového rozstřelu. Tam už nedal gólman Zahrádkářů soupeři žádnou šanci a bravurně chytil všechny jejich pokusy.  Turnaj měl tedy staronového vítěze, už počtvrté v řadě!

Mezi návštěvníky Setkání se našla skupinka, která oželela část fotbalového turnaje a šla si prohlédnout zázemí kotlářské firmy Atmos a navštívit Muzeum Podbezdězí. Také tato poznávací část k Setkání nesporně patří.

Tečkou za Setkáním pak byla tradiční zábava v sobotu večer v místní sokolovně. Hrála blues-rocková The Heretics Group, losovala se bohatá tombola. Tu vybrakovala rodina Tomčišinova spolu s Karlem Vavřinou, což vedlo k hlášce: „Tak si to už vezměte všechno do Veleně a Božetic a tam si to můžete v klidu rozdělit“. 

Co napsat na závěr? Možná malé vysvětlení názvu článku. Páteční Unverzita Slavia se odehrála na půdě chatové osady Pohádka, vlastní setkání přítomných slávistů pak bylo pohádkově milé. Organizačně vše proběhlo na super úrovni (SuperSlavia do třetice).  Dík patří účastníkům, otcům zakladatelům této tradice a především pak pořadatelům, přátelům z Dětenic a Bělé pod Bezdězem v čele s obětavcem Lukášem Gavlákem. Přátelé díky!

Honza Chmelík

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..