POSLEDNÍ PÁTEK ROKU 2013 – VÝZNAMNÝ ZÁPIS DO KRONIKY ODBOČKY: VÝROČKA A UNIVERZITA SLAVIA V BRANDÝSE NAD ORLICÍ

Odbočka OP v Brandýse nad Orlicí oslavila již v roce 2011 30 let své plodné a záslužné činnosti. Z hlediska celostátního byla první odbočkou, která získala právní subjektivitu, nezapomenutelně se však zapsala i do dějin OP v roce 1991, kdy se v Brandýse odehrálo setkání zástupců odboček a jednání s tehdejším vedením Fotbalového oddílu Slavie krátce poté, kdy z důvodu posílení významu slávistického fotbalu došlo ke sloučení  OP s Fotbalovým oddílem a odbočky se právem obávaly, zda to nebude krok ke snížení významu OP a omezení  života odboček.

A připomeňme, že právě po 10 letech od památného setkání zástupců odboček v sále hotelu Jiřička (přítomni byl tehdy mj. předseda FO Ing. Epstein a třeba hráč Patrik Berger) se uskutečnilo v Bělé pod Bezdězem první Setkání slávistů, které se právem odvolávalo právě na brandýské setkání a založilo tak novou tradici v OP! A v roce 2003, kdy byla hostitelem Setkání Česká Třebová, Brandejšťáci výrazně s organizací pomáhali!

Pokud hovoříme o Rožďalovicích jako o odbočce, která každoročně zahajuje tradici výročních valných hromad našich odboček, obhájili Brandejšťáci i letos svoje symbolické stříbro! I v Brandýse se odehrává výročka ještě před koncem roku a výjimkou nebyl ani rok 2013, kdy se sál znovuotevřeného hotelu Jiřička  zaplnil nejen téměř všemi členy odbočky, ale i hosty ze spřátelených „dvojčat“ z České Třebové a ředitelem brandýské školy p. Duška. Účastníci ocenili i návštěvu předsedy OP Ing.Kroba a dalšího člena výboru OP a zároveň „spolufanshopáka“ př. Pomikala (další funkcionáři pražského vedení – MUDr. Janáček a RNDr. Dobiáš jsou řádnými členy odbočky…). Tedy obsazení „jako lusk“ (je dobré připomenout, že Ing. Krob byl od dob Ilji Prachaře prvním předsedou výboru OP, který Brandýs navštívil. A to už je více než 20 let!)

Celá atmosféra výroční valné hromady byla ovlivněna vzpomínkami na dlouholetého předsedu odbočky př. Josefa Vondrku, který byl duší města, duší odbočky, nebylo ani vzácné hodnocení, že byl duší všeho. Symbolickou maršálskou hůl a předsednické kladívko převzal místopředseda př. Jaroslav Beneš st., který v hlavní zprávě připomněl všechny akce z bohatého programu odbočky a nastínil i program akcí pro další rok. Většinou se jednalo o akce tradiční, oblíbené a hojně navštěvované, v řadě případů i veřejností! Takovou akcí je určitě dorostenecký Memoriál Staška Bartoše, užitečná spolupráce s místní školou i TJ Spartak Brandýs  nebo cykloakce Na kole kolem Brandýsa! Ale i vlastních akcí je habaděj! Ať je to týdenní cyklodovolená, v roce 2013 směrovaná na Slovácko, míčový pětiboj s přáteli z České Třebové (připomeňme, že se jedná o netradiční disciplíny, jako je hod tenisákem na odpadkový koš nebo kop na branku, jejíž otvor je jen o málo menší než průměr míče..). Účast na bowligových akcích odbočky Kolín, účast v orlickoústecké bowlingové lize, Silvestrovská vycházka nebo oblíbené posvícení, tentokráte pořádané v blízkých Oucmanicích. To jsou asi hlavní akce, k nimž na jaře opět přibude oblíbený mariášový turnaj, který se v roce 2013 z důvodu uzavření sálu Jiřička neuskutečnil….

Valná hromada odbočky byla tentokrát volební. Vedle odchodu př. Vondrky bylo třeba vyřešit i náhradu za př. Mgr.Slámu a př.Tomáška, kteří již nekandidovali. Jednomyslně byl zvolený nový pětičlenný výbor, který do čela postavil př. Beneše st., který svou prací po úmrtí př.Vondrky dokázal, že o osud odbočky nemusíme mít ani nadále starost.

Vyvrcholením celého večera byla i přednáška Univerzity Slavia na téma Josef Bican, kdy se k jádru profesorského sboru Krob – Pomikal – Dobiáš připojil i př. Zápotocký. Celý večer se tak pořádně protáhl, proti čemuž nikdo neprotestoval, protože bylo vše tu a tam navíc prošpikováno i vlastními vzpomínkami, z nichž řada je dokumentována na stránkách brandýských kronik! Jen neradi se všichni rozcházeli a rozjížděli do svých domovů, Hodinová ručička se blížila k jedenáctce a mnozí vzpomínali, kdy byl naposledy v Brandýse tak bohatý a zajímavý večer!

Dobi

One thought on “POSLEDNÍ PÁTEK ROKU 2013 – VÝZNAMNÝ ZÁPIS DO KRONIKY ODBOČKY: VÝROČKA A UNIVERZITA SLAVIA V BRANDÝSE NAD ORLICÍ

  1. Pingback: Odbor přátel SK SLAVIA Praha v Brandýse nad Orlicí

Comments are closed.