PRÁZDNINY SE NACHÝLILY KE KONCI I NA NAŠICH ODBOČKÁCH

Konec prázdnin, který letos vyšel přímo na přelom srpna a září, tak trochu podtrhl význam přechodu od prázdninové pohody do reality školního roku a blížícího se podzimu. Snad i zde hledejme fakt, že poslední prázdninovou sobotu, 31. srpna, se uskutečnily na třech našich odbočkách významné akce. Dejme tentokrát slovo našim dopisovatelům z odboček:

První Vikingácké opékání

Už minulý rok jsme zkoušeli zahájit naši novou tradiční akci, kterou jsme pojmenovali Vikingácké opékání. Těchto akcí zatím není mnoho. Po našich nepravidelně pravidelných výjezdech na zápasy Slavie a účasti na červnovém Setkání slávistů máme v kalendáři poměrně hodně místa, které chceme postupně zaplňovat různými akcemi a po vzoru dalších agilních odboček přijít s něčím svým. Jednou z nich je právě Vikingácké opékání. Zatímco loni to bylo spíše testovací formou, letos jsme zahájili skutečnou sérii v podobě prvního ročníku. Smyslem akce je sejít se pod naší slávistickou vlajkou, pobavit se nejen o fotbale a o naší milované Slavii, jak je u nás zvykem, ale také popít lahodný rezavý mok a hlavně opéci si připravené lahodné špekáčky nebo klobásky. O ty se opět postarala paní Dana, za což jí velmi děkujeme. Domácí špekáčky jsou zkrátka úplně o něčem jiném než běžné „piliňáky“ ze supermarketů. Na akci dorazila valná většina našich členů a jádro celé odbočky. V roli hosta se přijel podívat, podobně jako loňský rok, Michal Dobiáš, který nám sdělil několik novinek z dění ve Slavii a Odboru přátel. Taktéž tedy děkujeme za to, že vážil dlouhou cestu z Prahy až k nám na sever! Jak se ale také říká, Svatý Petr je slávista! Opět nám přinesl perfektní počasí do českolipského areálu TJ Lokomotiva, kde jsme již podruhé našli skvělé útočiště pro tuto akci. Někdy se budeme muset podívat a povzbudit hlavně místní házenkáře, kteří nám zapůjčili potřebné zázemí. Když už je řeč o sportu, i my jsme si na místním plácku zkoušeli trošku začutat a potrénovat na další ročník Setkání, jelikož boj o poslední místo je v posledních letech značně namáhavý a už vyžaduje velké strategické myšlení. První ročník Vikingáckého opékání se velmi vydařil a my se již nemůžeme dočkat toho dalšího!

Grilování ve Veleni

Na sobotu 31. srpna jsme z Kolína už dlouho dopředu byli zváni našimi slávistickými přáteli z Veleně ke společné akci. Myšlenek bylo mnoho. Ale třeba takový návrh fotbálku či něčeho podobného v Kolíně nezapůsobil. Ani pétanque neboli boća nikoho neoslovil. Takže tři mušketýři z OPS v Kolíně J. Krula, M. a T. Janáčkovi, doplněni nečlenkou BJ vyrazili do Veleně reprezentovat Kolín alespoň společensky. V jídle a pití.

Snad nám to šlo dobře. Grilované prasátko bylo dokonalé, Jirka mohl v hojnosti testovat Bernarda a ani po posledním kole nehodnotil jinak, než pochvalně! Všeho na zahrádce u Tomčišinů bylo dostatek. A když třeba nebyla po ruce vtipná historka, začali jsme vzpomínat na všeliké zážitky typu nedávného ligového utkání Slavia – Teplice (výsledek je tajný), či jiné historické neúspěchy naší Slavie….. Což nás opět dostalo do dobré nálady a diskuze vířila v novém proudu.

Jak dlouho vlastně, to nevíme. My sme museli kvůli dětem po osmé hodině odjíždět. Ba, že neradi.

Že to byla nádherná akce, to si buďte jisti! A děkujeme za pozvání i hostitelství rodině Tomčišinů, Jardovi Švejdovi za skvělé masíčko z grilu, za slávisticky bujarou společnost všem slávistům z Veleně, Honzovi Čapkovi a Láďovi Kindovi z Libiše.

Jestli je ve Slavii zle nedobře, pak mezi slávisty nikoliv. Díky za to!

Cyklistický srpen Brandejšťáků

Jízdní kolo neboli bicykl tak nějak nerozlučně patří k aktivitám party slávistů z Brandýsa nad Orlicí. Tradiční cykloexpedice, při níž na týden mění pohodlí svých domovů u řeky Orlice za někdy nepohodlné sedlo svých cykloořů, již zapsalo svou patnáctou kapitolu (prosmýčili tak nejeden kout naší milé vlasti, ale kola s nezbytnou vlajkou Slavie již brázdila mimo jiné i maďarské cesty a stezky, jakož i Podunají v Bavorsku a Rakousku). Letos bylo cílem Slovácko, kde středobodem byl Uherský Ostroh.

Ale aby nezůstalo jen u vlastní zábavy i námahy, i letos se uskutečnila akce pro veřejnost Okolím Brandýsa ve znaku Slavie. A to, že akce připadla i v Brandýse na poslední srpnovou sobotu a doplnila tak slávistický trojlístek, je možná jen náhoda.

Ale i při této cykloakci se vzpomínalo na náhle zesnulého předsedu odbočky, př. Vondrku, který i za touto akcí významně stál. Dokazuje to i symbolický dopis ze zdařilého cykloputování:

Náš příteli a kamaráde Pepo Vondrko !

Podáváme Ti tam do „Slávisticko-cykloturistického nebe“ ZPRÁVU o tom, že Tebou připravená CYKLOEXPEDICE se zdárně uskutečnila a naše „Slávistická vlajka“ byla vožena po cyklostezkách a cestách Slovácka. Moc jsi nám při všem chyběl.

„Nezapomeneme“.

Všechny tři zmíněné odbočky mají pečlivě vedené weby (odkazy najdete v rubrice Zajímavé odkazy) a tam naleznete další podrobnosti i fotodokumentaci.

Dobi