PŘED 10 ROKY POSTOUPILA SLAVIA DO HLAVNÍ SKUPINY LM!

Jak ten čas letí! Mnohým to připadá jako včera a zatím už to je 10 let, kdy Slavia poprvé a zatím naposledy postoupila do skupiny LM! Jak to tehdy vlastně bylo? V lize skončila Slavia jako „věčně druhá“ za mistrovskou Spartou, ale i tehdy nominovalo Česka do kvalifikačních bojů o LM dvě mužstva, a tak jsme netrpělivě čekali na los, kdy jsme věděli, že je třeba zdolat dva celky, aby si  Slavia zahrála vysněnou základní skupinu LM. První soupeř se zdál být hratelný – los nám umožnil nejezdit daleko – vylosován nám byl kdysi federální partner z pod Malé Fatry, MŠK Žilina.  V hledišti se mísily žlutozelené symboly domácích s našimi tradičními, přijeli mimo jiné i věrní fanoušci z několika koutů Moravy. Slavia měla v brance velkou oporu – Martina Vaniaka, ale gól nedokázala vstřelit ani ona. Navíc 2 minuty před koncem byl za úmyslnou ruku vyloučen vysoký urostlý obránce původem z dalmatského Záhoří, Ante Aračić – a toto trenér Jarolím neodpouštěl a nadějný hráč po čase zamířil na čas do Belgie a pak zpět k Jadranu. Zápas se hrál 1.srpna 2007. Týden na to, 8.srpna 2007,  přijelo mužstvo MŠK, které proslulo mj. povzbuzováním „Pome, Žilina“ do Prahy na Strahov. I odveta, kde sice měla Slavia převahu, skončil bez branek, a tak došlo na penalty. Po pěti střelách to bylo 3:3 a napětí stoupalo. Vše  vzal do rukou Standa Vlček, který „dodatečnou“ penaltu proměnil, zatímco hostující Vomáčka zaváhal.. Do souboje o vysněnou soutěž postoupila Slavia, i když jméno soupeře po losu nemálo děsilo – nebyl jím nikdo jiný než slavný nizozemský Ajax Amsterdam!

Optimisté však měli navrch již při prvním zápase 15.srpna 2007. Slavia vyhrála překvapivě 1:0 poté, co domácí Huntelaar neproměnil penaltu, ale David Kalivoda se poté ze stejného puntíku nemýlili! Snad tam vznikl populární pokřik „Kalivoda, olé!“ i jeho popularita! Ale to vše byl vlastně jen jakýsi první poločas. Výhra 1:0 venku bývala a je ošidná. Ale o dva týdně později, 29.srpna 2007  (snad si starší fanoušci vzpomenou, že v tento den se slavívalo v celé ČSSR výročí SNP – Slovenského národního povstání) Slavia již šanci nepustila! A opět bylo vše v rukou Standy Vlčka, který svýma góly (na 1:0 a na 2:1) zařídil postup a na Strahově vypuklo malé SNP – Slávistické národní povstání! Nejprve ze sedaček na tribuně a pak dlouho do noci v řadě slávistických hospod a hospůdek po celé vlast! Slavný Ajax neuspěl a Slavia dosáhla splnění dalšího snu!

Ve skupině už to tak slavné nebylo, ale k 3.místu ve skupině a tedy k jarnímu postupu do play-off Evropské ligy výrazně pomohla výhra 2:1 v prvním zápase se Steauou Bukurešť, kdy bylo zřejmé, že „děti Nicolase Ceaušeska“ budou tím soupeřem v boji o 3. místo!  Slavia pak prohrála v Seville 2:4 a na Arsenalu katastrofálně 0:7, doma pak hrála s Arsenalem 0:0 a v Bukurešti 1:1, podlehla jen doma Seville 0:3. To však bohatě stačilo k obhajobě 3.místa, kdy v EL čekal v únoru  jeden z tehdejších osudů Slavie, londýnský Tottenham a po výsledcích 1:1. a 1:2 byla Slavia definitivně vyřazena.

Co nám přinese letošní ročník evropských soutěží?

Dobi

/článek nebyl redakčně upraven/  

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..