Prodloužený slávistický supervíkend 3.-5.6. 2011 na odbočkách

První červnový víkend dokázal, že život na odbočkách neutuchá a po zdařilé kolínské plavbě lodí Kolinea a před pečlivě připravenou Veleňskou pentlí se sešly tři akce na významných odbočkách naší milé Slavie.


Dětský den na příbramské Marii 3.6.-tentokrát nejen s buřty

Ani v letošním roce neopomněli příbramští slávisté oslavit konec sezóny v dobré partě a opět spojili svoje posezení s malou oslavou Dětského dne!

Stejně, jako se stala restaurace U Švejka dějištěm tradičních tanečních zábav a výročních schůzí, tak pokračovala tradice i podvečerního posezení na závěr fotbalové sezóny v komplexu Na Marii na Březových Horách.

Oslavy obou nedávných titulů si vyžádaly vždy život jednoho čuníka, letos se Příbramští rozhodli pro oslavy z hlediska kulinářského skromnější a k dobré náladě přispěl i malý táboráček a hojně využívaná možnost opékání vuřtů.

Příbramští jsou stále výbornou partou, dokáží si zavzpomínat na nedávné zážitky třeba při zájezdu za vínečkem k moravské Břeclavi, podiskutovat o úspěších tradičních zábav i zhodnotit uplynulou sezónu, která přes všechny starosti a strasti přinesla radost z pěkného fotbalu, které Slavia na jaře předváděla.

Je nadmíru sympatické, že konec sezóny spojují i s oslavou Dne dětí a slávisté přicházejí se zcela malými i již odrostlejšími potomky, pro které je vždy připravena nějaká ta ňamka či dáreček a jistě se tak stávají potenciálními milovníky toho nejkrásnějšího dresu na světě, dresu slávistického!

Letošní oslava však měla ještě jeden slavnostní rámec. Posezení se uskutečnilo krátce po narozeninách př.Krafta, člena hlavního výboru OP a stále věrného kamaráda a srdcem Příbramáka. Bylo snad až dojemné, kolik vtipných a přitom cenných dárků Jirka obdržel, čímž Příbramští mimo jiné dokázali, jak si váží toho, že mají ve výboru i svého „konzula“!

Brandýští oslavili 30.výročí své odbočky v pohodě a dobré náladě!

O aktivitách nejvýznamnější odbočky z českého Východu se na stránkách Červenobílých listů i na našem webu dočítáme právem velmi často. Ale asi jen málokdo tuší, že Brandýs nad Orlicí má z sebou již 30 let záslužné činnosti pro Slavii, „městečko maličký“ a v neposlední řadě pro sebe sama! Na 4.červen (téměř na den – odbočka byla oficiálně založena 6.6.1981) si tak naplánovali oslavy třicátého výročí nejen existence, ale i obětavé práce celé odbočky. Nakonec se sešli téměř všichni v prostorách zahrady svého hospodáře př.Frydrycha, aby se z původně skromné oslavy stalo nádherné posezení trvající až dlouho do noci.

[nggallery id=113]

Předseda př.Vondrka v několika větách připomněl celou 30-letou historii odbočky, s úctou vzpomněl i na ty obětavé členy, kterým už osud nedovolil se této oslavy zúčastnit. Na stolech ležely bohatě vypravené kroniky, o jídlo i pití bylo bezvadně postaráno (šlo jen o to, co v oblibě převáží – tradiční selátko nebo výborné párečky, které obstaral př.Dr.Baborák). Velká pozornost byla věnována i bohaté fonotéce a unikátním záběrům z historie odbočky. Bylo až dojemné sledovat, jak někteří z nás vypadali před 20 či 25 lety (autora těchto řádků nevyjímaje), nechyběla ani hudební produkce, kterou tu a tam lemovala i krásný hymna Brandejšťáků. A věčnou vzpomínku zajistí i četné fotografie, mezi nimiž vévodila ta skupinová, která dokazuje, jak si členové váží i odbočkových triček a ctí výročí. Uprostřed fotky totiž nalezneme i výroční znak odbočky, který inspiroval i další odbočky k tvorbě vlastních odbočkových znaků; dík Brandejšťáků v tomto případě směřuje na adresu Kristýnky Papouškové, které podle názoru většiny úspěšné realizovala počáteční nesmělé návrhy!

Tradiční červnový víkend v Maikolandu – opět s manželi Lužovými!

Představovat libišský Maikoland neboli slávistickou usedlost na Neratovicku by bylo nošením dříví do lesa! A ani letos nechyběla tradičně největší akce sezóny, kdy do Libiše zavítávají slávisté z Loun, aby doslova rodinnou poutí oslavili mimo jiné slávistický světonázor, že Slavia je věčná! To, že převahu mívají tradičně Lounští, je samozřejmostí (musíme uvést ale i smutnou zprávu, že již není mezi námi dlouholetý předseda lounských slávistů př.Hora), j samozřejmé. Letos se z posezení omluvil i nestárnoucí zpěvák Standa Procházka, který měl den před tím vystoupení ve Strakonicích a nápor by tentokrát asi nezvládal.

Zaznamenali jsme i přítomnost zástupců dalších odboček. Vedle hostitelské Libiše se do pomyslné návštěvní knihy mohli zapsat i slávisté z odboček Brandýs/Orl., Nečín a v osobě manželů Dlouhách i Bělé pod Bezdězem. Ale hlavní pozornost patřila i oběma přítomným internacionálům. Na chvilku se zastavil Pavel Kuka, pomalu k domácímu inventáři pak patří i Ján Luža se stejně sympatickou paní Darinkou… Návštěvu Maikolandu již mají dlouhodobě v kalendáři a při třídenní návštěvě si poctivě objedou i nejkrásnější místa Prahy i středních Čech,  aby se pak plní zážitků vrátili domů do Bratislavy.

Zapomenout ale nesmíme ani na „klan“ Verbířů, kdy „delegaci“ vždy vede tatínek, upřímně vítáni byli i oba bratři teplické legendy Pavla, který se zastavil v Maikolandu v týdnu a upřímně všechny přítomné nechal pozdravovat: Prostřednictvím tatínka i obou bratrů následovala i upřímný pozdrav tomuto sympaťákovi, který na hřišti Slavii párkrát pěkně potrápil! Ale – i když přání tatínka bylo jasné a mínění odpovědného tehdejšího trenéra slávistické mládeže negativní – nezazářil Pavel v Praze, ale stal se doslova symbolem klubu ze Severu, který snad mezi ostatními fanoušků má asi nejméně nepřátel!

Nezbývá, než všem zúčastněným popřát pevné zdraví, abychom se i napřesrok sešli opět v plné síle a optimismu v krásném Maikolandu!

Dobi