RADUJTE SE, PŘÍBRAMÁCI!

VH PB1Druhý únorový týden přinesl shodou okolností  výroční valné hromady tří významných odboček. Vše zahájili ve čtvrtek 11. února 2016 Příbramáci, aby je pak o den později následovali slávisté z Klatov a z Brandýsa nad Orlicí.

Město Příbram má v české historii nezastupitelné místo. Nebyly to jen stříbrné doly, které se  od začátku 16. století zasloužily o slávu města, kam přicházeli zkušení horníci z Krušnohoří a  svoje centrum vybudovali na Březových Horách, ale i pozdější těžba železné rudy a především po válce pak těžba uranu, která však znamenala snad nejsmutnější kapitolu v dějinách města, v jehož okolí vznikaly stalinské koncentráky.  Toto údobí se třeba odráželo i v architektuře některých sídlišť. Hornictví, dnes už utlumené, však nebylo jedinou pýchou města. Nad městem se tyčí Svatá hora, která se stala nejvýznamnějším poutním místem v Čechách, kdy za katolické protireformace vznikl kolem někdejšího gotického kostelíku nádherný barokní areál, který byl cílem pravidelných procesí. A zde vznikla i poutní píseň “Radujte se, Příbramáci, neseme vám buchty v ranci!“

VH PB6V roce 1967 zde  byla založena i odbočka Odboru přátel Slavie, která má dnes dva primáty. Je nejstarší nepřetržitě fungující odbočkou a zároveň je dnes i jedinou aktivní odbočkou ve městě, kde se hraje první liga! Kde je totiž dnes někdejší sláva odboček  v Brně, Olomouci i Ostravě, Uherském Hradišti či Jablonci, stejně jako lze říci, že v Mladé Boleslavi existuje momentálně odbočka spíše jen na papíře! V příštím roce chtějí náležitě oslavit 50. výročí nepřetržité činnosti!

VH PB5Příbramská valná hromada měla vždy vynikající úroveň,, ať už to bylo v minulosti za přítele Otta, později Svobody a Ing.Moudrého a pokračuje to i nyní za předsednictví př. Kropáčka, který má kolem sebe řadu obětavých pomocníků a pomocnic! Dobře vedené kroniky, o něž obětavě pečuje Martin Stránský a které obdivoval i pan Šimáně,  dokumentují činnost odbočky (jsou k dispozici hostům při každé takové události), vzpomíná se i na předloňskou výjimečnou návštěvu trenéra Pastoora, který byl určitě o hodně lepším besedníkem než asi trenérem, o čemž svědčila nejedna trochu jedovatá poznámka!

VH PB4Ve své zprávě př. Kropáček připomněl bohatou činnost odbočky, která se odráží i v otevřeném zasedání výboru odbočky každý úterek – v zimě dole U Šaška v novější části centra, v létě pak v prostředí historické hornické hospůdky Na Marii na Březových Horách, kde probíhá po skončení sezóny i tradiční opékání (v posledních letech se jednalo jen o špekáčky, ale všichni věří, že závěr úspěšné sezóny bude zase důvodem k opékání selátka). A Na Marii se konávají i výročky!

VH PB3O úspěšných akcích příbramských slávistů přinášíme pravidelně zprávy i na našem webu, a tak jen v kostce shrňme, že i vloni se uskutečnily tři taneční zábavy – Josefská, Václavská a Mikulášská,  výlet na kolech do Brd a pochod vánoční hornickou štolou s ohňostrojem a následné předsilvestrovské posezení s harmonikou. Samozřejmě nechyběly akce celostátní, i když na loňské Setkání slávistů v Hodoníně se nepodařilo sestavit mužstvo. Na žádost z Prahy připravili i Příbramští malý klip na derby a silně zastoupené Příbramáky muselo potěšit, že se jejich klip určitě mezi dalšími neztratil. Významným bodem činnosti je i spolupráce s dalšími odbočkami a vzájemné návštěvy. Tradičně zajíždějí do Klatov i Žilova, vloni to byl i celodenní výlet na Kladensko, kde Jiří Kraft založil v Tuchlovicích novou odbočku a navštívili i Lány s parkem a unikátním muzeem hokeje, památný strom ve Stochově, v Tuchlovicích pak obdivovali i nově budované Jirkovo slávistické království a po společném obědě pak vyrazili na fotbal, aby podpořili tuchlovické fotbalisty!

VH PB2Co by to však bylo za výročku, kdyby chyběla beseda? Letošní nezvykle brzký začátek jarní části ligy mohl trochu komplikovat plány, kde se toho nahrnulo dost. Nakonec se podařilo vše vyřešit a po interní části výročky se přece jen otevřely dveře zaplněného sálu Na Marii a vstoupila delegace SK Slavia v čele s p.Syrovátkou, s nímž dorazil i Radek Černý a Michal Býček. Takže bylo jasné, že by se mohlo zazpívat „Radujme se, Příbramáci!“, protože za chvíli začala velmi pěkná beseda, jejíž průběh si pochvalovali jak hosté, tak všichni přítomní, mezi nimiž nechyběli ani hosté ze spřátelených odboček, z Klatov, Žilova, Tuchlovic i Dobříše. Radek Černý vzpomínal na své působení na britských ostrovech a vyjadřoval se i k budoucnosti slávistické mládeže, p. Syrovátka pak představil mimo jiné i plány na zlepšení práce klubu s fanoušky (plánují se i výjezdy při zápasech venku  a setkání  s místními slávisty), pohovořil i o novinkách v kádru i v jeho zabezpečení. Padla i zmínka o navázané spolupráci s bratrským Hajdukem Split. Závěrem proběhla malá autogramiáda a předání několika suvenýrů vzácným hostům, mezi dárky nechyběla ani tradiční hornická švancara! Na hezký večer budou jistě všichni dlouho a rádi vzpomínat!

Dobi

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..