REKORDNÍ SLÁVISTICKÉ DUŠIČKY 2016

V sobotu proběhly rekordní Slávistické dušičky 2016! Již tradiční událost Odboru přátel se tentokrát konala týden před hlavním dušičkovým náporem, který nastane nadcházející víkend, a v den ligového zápasu A teamu se Slováckem. První nadšenci se sešli již v 8 hodin v Edenu a někteří vydrželi až do pozdních odpoledních hodin. Navštívili jsme 7 pražských hřbitovů, kde jsme vzpomenuli a uctili památku sešívaných legend. Na vyšehradskou část trasy se k nám připojil i srdcař Honza Suchopárek. Putování Prahou a slávistickou historií jsme si zpestřili i návštěvou kasemat vyšehradského opevnění. Vrcholem letošních dušiček byla premiérová zastávka u místa posledního spočinutí prvního fotbalového kapitána a stavitele mužstva S. K. Slavie v roce 1896 Karla Freji. Za to patří obrovský dík Historické sekci Odboru přátel!

První zastávka sice chladného, ale sluncem zalitého rána byla v Jinonicích u hrobu Tondy Puče. Slavný kanonýr strávil ve Slavii 18 let a oslavil 7 titulů. Než ho nedávno překonal Jan Koller, byl po desítky let nejlepším střelcem československé a české reprezentace. Následovala zastávka v Bráníku, kde odpočívá někdejší obránce Láďa Ženíšek. Na Malvazinkách jsme vzpomněli Jan Janského, objevitele krevních skupin a velkého slávistu, Augustina Nováka, Antonína Vodičku, který se svým fotbalovým kumštem dostal až do textu hymny od Standy Procházky („Ženíšek-Puč-Vodička“), Frantu Veselého, legendárního křídelníka a vrcholem byl již zmíněný Karel Freja, který ve Slavii vybudoval první fotbalové mužstvo, jehož byl kapitánem. Po poledni jsme se vydali na Vyšehrad, kde sní svůj věčný slávistický sen Pepi Bican, ale také další slávisté z řad funkcionářů Jaroslav Preiss, Zdeněk Kruliš, Stanislav Prachenský, Jaroslav Mattuš, operní pěvec Eduard Haken nebo 7 násobný mistr ligy Jirka Sobotka. Bez povšimnutí jsme samozřejmě neminuli ani hrob Josefa Rösslera-Ořovského, zakladatele mnoha sportovních odvětví v českých zemích, který stál za organizací zlomového zápasu českého fotbalu mezi Slavií a Oxfordem v roce 1899. Závěrečná část zahrnovala Olšany, Vinohradský a Strašnický hřbitov. Jmenovitě Karel Brejška, restauratér, v jehož podniku byl založen samostatný sportovní klub Slavia po úředním rozpuštění „velké“ Slavie, Johnny Madden, legendární trenér, Joe Gruss, který se angažoval v hokeji a Olympismu, Vlasta Kopecký, druhý nejlepší ligový kanonýr po Bicanovi a letos bohužel přibyla nová zastávka u hrobu Standy Procházky, kde jsme si na jeho počest zanotovali jeho hymnu „Slavie, ve svém znaku hvězdu má“. Nezapomněli jsme na Frantu Pláničku, Jindru Vodílka, Frantu Zámostného, Jana Koška, Josefa Laufera, Ádu Šimperského, Jindru Šoltyse, Jana Pivce, Jenny-Starého, Franci Svobodu, Jardu Cháňu…. S blížícím se večerem na některé již nezbyl čas, a tak si je připomeneme při příští příležitosti.

Závěrem konstatujeme, že Slávistické dušičky 2016 se nadmíru vydařily, děkujeme všem za účast a těšíme se, že při těch příštích nás podpoří ještě víc slávistů.

„Kdo žije v srdcích těch, jež opustil, ten nezemřel.“ J. V. Sládek

Do galerie přidáváme i mapky hřbitovů s vyznačenými hroby. Pokud máte tip na nějaký nám dosud neznámý, napište nám do zpráv.

Ať žije Slavie!

– LJ-

/článek nebyl redakčně upraven/

Fotogalerie na facebooku ZDE a ZDE

One thought on “REKORDNÍ SLÁVISTICKÉ DUŠIČKY 2016

  1. Pingback: BLÍŽÍ SE KONEC ROKU KONČÍCÍHO ŠESTKOU – ROK JUBILEÍ ŘADY VÝZNAMNÝCH SLÁVISTŮ! – ODBOR PŘÁTEL

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..