ROŽĎALOVICE 8.12.2012: VÝROČKA – BESEDA – UNIVERZITA

Jak bylo oznámeno, tak se také stalo. Sobota 8.12.2012 byla dnem, k němuž se zapíše další úspěšný záznam v krásné kronice odbočky! Dlouhé odpoledne, které se protáhlo až do pozdních večerních hodin, přineslo do klubovničky v centra města k betlémskému světlu i to slávistické!

Rožďalovičtí jsou tradičně první odbočkou, která pořádá svou valnou hromadu, a to tradičně v první prosincové dekádě! A vždycky se snaží celou akci zpestřit zajímavou besedou. A jak tomu bylo letos? Jako vždy super!

Je třeba přiznat, že klubovnička v centru města zase o něco zkrásněla – udržuje se slávistická fasáda, přibyly masivní stoly – poctivá to práce českých tesařů (zástupce této profese najdeme přece i mezi Rožďalovickými), nikdy nechybí výborné občerstvení, které bylo třeba v létě přirovnáno k rautům v Alcronu (s malou poznámkou, že domácí kuchyně a poctivě ingredience jsou i v tomto smyslu chloubou, o kterou se zaslouží vždy nadmíru šikovné ruce rožďalovických slávistek!).

Jak již bylo uvedeno, program vždy zahajuje vlastní valná hromada. Předseda odbočky Stanislav Veselý shrnul hlavní body bohaté činnosti – maškarní rej, pouťový turnaj, vzájemné fotbalové návštěvy s přáteli z Černého Dolu a Křince, posvícení, cesty za dobrým vínem i společné dovolené na jihu. I když to letos nebylo u azurového Jadranu (možnosti prodloužit si turnajový pobyt jsou omezené, náklady rostou, a tak vyměnili slunné Chorvatsko za jih Čech a rybníky kolem Chlumu. Rožďalovičtí úspěšně uspořádali 2 Setkání slávistů, ale nikdy v hojném počtu nechybějí na jiných ročnících jako hosté. A letos byla jejich návštěva korunována vítězstvím v turnaji v malé kopané na Setkání v Plasích.  A rádi mezi sebou uvítali i milé hosty z jiných odboček . př. Rybu z Lomnice a př.Kužela v Nové Paky, stejně jako nezbytné duo z pražského ústředí – Čapka a Dobiáše.

Všichni se pak těšili na návštěvu trenéra Rady, který již prostředí v Rožďalovicích zná – třeba i ze startu za výběr při pouťovém turnaji, právě v době, kdy trénoval národní mužstvo. Příjemně překvapily jeho fundované odpovědi, názory na příčiny výpadku na konci podzimu i představy, co a jak zlepšit. Prozradil i fakt, že ač Dukelák v době své kariéry, pochází ze slávistické rodiny a málem se podařil i jeho přestup za předsedování nedávného devadesátníka Jaroslava Kyncla. Ale Dukla tehdy byla dost mocná. Vzpomínal i na zahraniční působení a musíme dodat, že besedu výborně moderoval Martin Krob.

Tím se už dostáváme k druhému výjezdnímu zasedání Univerzity Slavie, kdy vedle Martina Kroba přijelo silné zastoupení „profesorského sboru“! Přidal se i Michal Dobiáš, nezbytné „dvojče“ M.Kroba, Miroslav Pomikal, novinář Pavel Procházka a hlavní přednášející na stěžejní téma večera – derby Sparta – Slavia, Vladimír Zápotocký. A nesmíme ani zapomenout na přítomnost pí Soni Nouzákové – tedy zastoupení hostů par excelence! Vše doplnilo i promítání bohaté fotodokumentace, připomenut byl i start Dr.Edvarda Beneše ve slávistickém dresu v zápase, kdy céčko  Slavie porazilo tehdejší Spartu, došlo na některé perličky z dávných dob, ale třeba i na vyřazení Sparty v souboji s „naším“ Hajdukem Split po školácké chybě brankáře Olejára (byl i vysloven názor, zda není trochu kruté vůči Dalmatincům, že se vůbec neuvažuje o reciprocitě za krásný start Slavie ve Splitu). No, a v závěru došlo i prodeji četných suvenýrů z kolekce obnoveného fanshopu, o což se zasloužilo právě duo Krob-Pomikal!

Někteří z účastníků se díky tomu všemu chystali i na druhý večer Univerzity Slavie v prostorách fanshopu, který byl v plnu o 4 dny později a o němž se pak zmíníme v samostatném článku!

Dobi