ROŽĎALOVICKÉ ČARODĚJNICE 2013

Málokterá akce některé z našich odboček má v okolí jejího sídla takový ohlas jako Rožďalovické čarodějnice. Ano, tradice filip-jakubské noci se udržela po celé naší vlasti. Oslava konce zimy, předvečer svátku lásky, kterým je pro většinu z nás 1.máj a žádný zimní Valentin. Ohně hoří ledaskde, ale Rožďalovice nabízejí něco navíc. Vědí, že je to hlavně svátek mládí, mladé přírody, dětí.

Každoročně tak Rožďalovičtí vymýšlejí na celé odpoledne spoustu akcí především pro děti. Soutěže znalostní i dovednostní, při nichž si přijde každý na své a pro každého je připraven malý dáreček. Letos zaujala i ukázka střelných zbraní i ukázka péče o ohrožená zvířata i o zeleň. Den tak uběhne jako voda a s blížícím se setměním se všechny děti sbíhají k bezpečně zvolenému místu pro vatru a zdáli pozorují, jak vzplane vatra a se symbolickou Moranou neboli Smrtkou zmizí i zima 2012/13 do nenávratna.

Se soumrakem pak děti mizí do svých postýlek a konečně nastává čas pro dospělou část. Voní klobásky, makrely, masíčko, žízní nikdo netrpí a diskutuje se dlouho do noci, než poslední uhlík dohasne.

I letos měli Rožďalovičtí vše připravené, protože vědí, jak i takováto „maličkost“ dokáže do řad věrných slávistů přilákat i ty nejmenší, a to i v době, kdy na slávistickém fotbale toho ke koukání žel moc není. I proto pečlivě vybírají hosty, protože největší atrakcí je kopání penalt na některou známou tvář ze Slavie. I když pro ty menší děti je někdy problémem pořádně dokopnout míč do branky, nejde o výkony, ale o pocit, že „já jsem stál(a) proti hráči z velké Slavie“. V posledních letech tak v Rožďalovicích uvítali při této příležitosti v roce 2007 Michala Vorla a Mateje Krajčíka, 2008 Milana Ivanu, 2009 Martina Vaniaka, 2010 Jardu Starého a stále s úctou vzpomínaného tiskového mluvčího Ondřeje Zlámala, 2011 Jana Hanuše a 2012 Michala Petrouše, který se právě 30.dubna letos vrátil na lavičku áčka. Plni očekávání byli všichni i letos, kdy byla slíbena účast brankáře Čontofalského a Lukáše Jarolíma. Když v průběhu odpoledne dorazila zpráva, že tentokrát kopaní penalt odpadne (údajně byl po změně na trenérské lavičce změněn pořad tréninků na následující den) bylo zklamání veliké. Deníčky s volným místem na podpisy putovaly zpátky do batůžků, dospělí spíše zaskřípěli jen zuby. Proč? Vždyť Rožďalovice nejsou zase tak daleko od Prahy!!!

Děti díky mnoha atrakcím brzy pozapomněly, i dospělí se nakonec s realitou smířili, ale pocit hořkosti zůstal. I když všichni vědí, že za zmatek v termínové listině Slavia nemůže, domnívali se, že i tam, kde se dá zasáhnout, zůstal věrný fanoušek tak trochu mimo. V ofsajdu… Optimisté věřili, že s Moranou shořelo na filipjaubské vatře třeba i nepochopení duší těch nejvěrnějších. Ale bude tomu skutečně tak?

Dr.Michal Dobiáš