ROŽĎALOVICKÉ ČARODĚJNICE – KRÁSNÉ POČASÍ, VELKÁ NÁVŠTĚVA!

TRADIČNÍ SOUTĚŽE PRO DĚTI * VÝBORNÉ OBČERSTVENÍ * MICHAL PETROUŠ NEZKLAMAL

Filip-Jakovská noc, noc z 30.dubna na 1.máje je ještě i dnes v krajích českých, moravských i slezských spojena především s pálením čarodějnic,  souvisí s oslavou definitivního odchodu paní Zimy, který je krátce po setmění symbolizován zapálením ohně se symboly paní Zimy, Morany, s odletem čarodějnic kamsi na Harc (rozhlédneme-li se kolem, tak někdy asi jen symbolickým… – zlých tchýní i nadřízených meger v práci určitě neubylo). Ale to nikdy nemůže zkazit krásnou atmosféru všude tam, kde se jen nenahromadí třeba staré pneumatiky a mnou se ruce, jak ty ekology ošálili.

Tam, kde je tradice, jsou Čarodějnice především akcí společenskou. Pro sousedské posezení, pro rozzářená očka dětí, pro příležitost se sejít s těmi, s nimiž se jen tu a tam pozdravíme, vyměníme zkušenosti, jak na ten neustále bující plevel na zahrádce nejlépe zlikvidovat. A protože nehrozí povinnost napochodovat do prvomájového průvodu, kde vždy některá z oslavenkyň z předchozího dne nemilosrdně čárkovala účast, což se pak projevovalo třeba při zamítnutí žádosti o přijetí na školu nebo o štempl na možnost navštívit přenádherný Jadran, večer se často protáhne za dohoření ohýnku, ohně či přímo vatry!

I slávisté a oslava konce panování paní Zimy patří k sobě. Ale při vší úctě ke všem dalším akcím jsou jedničkou stále Rožďalovice! A ani letos tato událost nezklamala! Dubnové tropy zavítaly i do Rožďalovic, ale areálek pod sídlišťátkem, poblíž kostela, který je jedním ze symbolů kraje i města samého, ale i úspěšné slávistické odbočky, se po roce opět sešli sousedé, hosté a hlavně slávisté. Možná, že byla někdy frontička před stánky s nápoji chvílemi i delší, což při dubnových tropech nebylo nic divného, ale i po gastronomické stránce měli Rožďalovičtí i letos vše připraveno na jedničku s hvězdičkou! Makrela, klobásky, kuřecí stejk voněly již na dálku. O širokém výběru nápojů či sladkostí pro děti nemluvě! I zde nastoupili rožďalovičtí slávisté poctivě do práce!

Večer patří dospělým a vše se láme ve chvíli, kdy vzplane vatra a i děti se přesvědčí, že Morana je ta tam a mohou se i se svými hračkami těšit na  dlouhé jarní a letní dny, na koupání, radovánky v přírodě. Dospělí se pak u skleničky sejdou a říkají si, že starosti všedního dne (a že jich dnes není málo!) na chvíli zapomenou a u dobrého moku jsou rádi za dobré sousedství, přátelství, koníčky i Slavii, z níž té radosti letos mnoho nemáme (souběžně probíhal zápas v Plzni a podle očitých svědků TV-přenosu byla prohra 0:3 až milosrdná!).

Rožďalovičtí si dobře uvědomují, že děti jsou nejen budoucností národa, ale i novými potenciálními příznivci našeho milovaného klubu. I když tu a tam pobíhaly děti i dospělí v rudých dresech letenského konkurenta, je i jim jasné, že něco tak velkolepého dokáží připravit jen a jen rožďalovičtí slávisté. Desítka různých soutěží, které jsou voleny tak, aby mohl uspět každý. Někde ti fyzicky zdatnější, jinde ti, kde duchovno spíše vítězí nad tělesnou kondicí! Zvítězit mohl každý a závěrečné vyhlášení vítězů je zážitkem nejen pro děti!

Vyvrcholením každoročních Čarodějnic je kopání penalt na hosta z fotbalové Slavie. Vystřídalo se jich tu dosud hodně. Jen letos to vypadalo dost černě – Slavia hostovala v Plzni a Rožďalovičtí byli nešťastní, že se tradice poruší. Ale musíme vyzdvihnout nezměrné úsilí Jana Čapka a ty nejkladnější lidské vlastnosti trenéra B-mužstva Michala Petrouše, kterého Honza do Rožďalovic nasměroval. Jako zkušený návštěvník rožďalovických Čarodějnic musím říci, že při veškeré své skromnosti patřil Michal Petrouš k nejnezapomenutelnějším reprezentantům Slavie na Čarodějnicích a při závěrečném kopání penalt si získal srdce i těch dosud neutrálních! Náš dík Michalovi určitě patří i touto cestou! A jen mě za ostatní lidí ve Slavii dvojnásob mrzí, jak občasné nenávistné výlevy anonymních diskutérů na webech, jakož i způsob, jímž byl z funkce 1.trenéra odvolán a nahrazen F.Strakou, ač za jaro 2011 mu patřilo vzhledem k tomu, co měl k dispozici, absolutorium. O to více mu patří dnešní dík nás všech!

A jsme-li u toho poděkování, patří z pražského centra všech organizátorům z řad rožďalovických slávistů! Všemi Veselými počínaje, ale každým „bezejmenným“ človíčkem, který troškou do mlýna přispěl. Těm, kteří se starali  o občerstvení, zajistili pohodlí účastníků lavicemi či stolky, připravili doplňkový program „branného“ rázu či jen přišli a byli připraveni pomoci!

Rožďalovičtí! Jaro je i díky Vám tady a – za rok na shledanou!

Dobi