RUŠNÝ ŘÍJEN NA ODBOČKÁCH OP

Krátí se den, padají teploty, a tak se většina aktivit stěhuje z venkovních prostor do interiérů a tomu se přizpůsobuje i program. Někde se jedná o kombinaci akcí, kdy třeba, jak již bylo uvedeno v samostatném článku, připravila odbočka Area 114 ve spolupráci se zástupci projektu Univerzita Slavia na sobotu 10. 10. 2015 komentovanou vycházku Prahou „Za slávistickým prezidentem“, kterou završilo neméně zdařilé posezení v restauraci U Brejšků korunované besedou s trenérem Uhrinem.
IMG_2847

Úspěšné akce odbočky Area 114 se zúčastnila i početná komunita zástupců Tribuny Sever  a dalších odboček, zejména těch, kteří se hlásí k odbočce Kolín nebo Brandýs nad Orlicí!

Ale i jiné akce mohou být inspirací třeba právě pro vás!

VÝJEZD PŘÍBRAMSKÝCH DO TUCHLOVIC – Z TROJÚHELNÍKU JE ČTYŘÚHELNÍK!

Zmíněná sobota 10. 10. byla i dnem zápasu české reprezentace proti Turecku, takže odpadla starost se sledováním, zda právě na termín pečlivě naplánované víkendové akce nepřipadne zápas Slavie, což by plány zhatilo. A tohoto faktu využila vedle odbočky Area 114 i nová odbočka v Tuchlovicích, která pozvala do své obce přátele z Příbrami!

Při líčení výročních schůzí odboček Příbram, Klatovy a Žilov již několikrát padl výraz „Slávistický trojúhelník“. S trochou nadsázky se někdy hovořilo i o slávistickém jihozápadě, i když striktní geograf by jistě mohl trochu zaprotestovat…  Ale všichni zúčastnění vědí, o co jde.

Ona říjnová sobota však přinesla velkou změnu, z trojúhelníku se stal čtyřúhelník s novým vrcholem, obcí Tuchlovice na Kladensku. Ale začněme od začátku. Jiří Kraft působil po dvě volební období jako aktivní člen výboru OP, ale předloni už nekandidoval. Z pražského bytu se totiž stěhoval do Tuchlovic, malebné obce, která bývala především sídlem kladenských horníků a hutníků (přímo na katastru obce byl i jeden z kamenouhelných dolů). Osud Poldovky je asi každému znám, uhlí bylo vytěženo, ale místní si našli další pracovní možnosti a nepolevili ve zvelebování své obce.

Tuchlovice1Př. Kraft, ač srdcem Příbramák (příbramskou odbočku reprezentoval ještě v lednu na pohřbu Jana Maika), se stal jedním z patriotů svého nového bydliště a po usazení se mu podařilo založit v Tuchlovicích čerstvou odbočku OP. O reprezentační přestávce pak pozval svoje staré kamarády z Příbrami. Když jim ukázal své nové domácí království, vydali se do blízkého Stochova k památnému dubu a sousedních Lán, kde navštívili muzeum a oboru.  Nabízí se paralela s akcí Area 114, která v „procházkové“ časti patřila prezidentu Benešovi; Lány jsou zase spojeny s prvním československým prezidentem, TGM, který je v Lánech pochován, mj. i spolu se synem Janem, který byl upřímným slávistou… Možnost příjemného posezení v čas oběda se našla v tuchlovické hospůdce, pro onu chvíli dekorované vlajkami obou odboček (šéf obsluhy je sice věrným sparťanem a oblékl si i historický dres Sparty s velkým S na prsou, ale jinak obsluhoval vzorně a vše končilo pouze v mezích vzájemného škádlení), aby pak př. Kraft svoje hosty-kamarády pozval na zápas místního AFK Tuchlovice, který je nováčkem středočeského krajského přeboru.  Slávisté tak nejen zvýšili průměrnou návštěvu, ale „choreo“ bylo zpestřeno slávistickými vlajkami obou odboček. Hostující Rejšice, malá obec mezi Mladou Boleslaví a Nymburkem, jsou loňským nováčkem, ale vedou si velmi dobře a jsou v horní čtvrtině tabulky, zatímco AFK pokukuje po jejím chvostu. Zdálo se, že hosté jsou dobře ekonomicky zajištěni, o čemž svědčily třeba i reklamy na jejich dresech. Kampak ale na bojovné domácí, kteří se mohli opřít o nečekanou podporu slávistické komunity.   AFK se brzy po zahájení ujal vedení, po půli Rejšice vyrovnaly, ale 5 minut před koncem AFK zápas definitivně otočil ve svůj prospěch. Zajímavý a pestrý den tak dostal stylový fotbalový vrchol!

SLÁVISTICKÁ POSVÍCENÍ V ROŽĎALOVICÍCH A BRANDÝSE NAD ORLICÍ

Tradice posvícení se nám postupně zase vrací, i když někde je z toho spíše komerční záležitost. Mezi pražskými posvíceními určitě vyniká třeba Břevnovské posvícení, které už se protáhlo na tři dny, a hojně navštěvovány jsou nejen stánky s typickými dobrotami, ale i pouťové atrakce. Ale posvícení mimo Prahu si v řadě míst uchovalo svou posvátnost kombinovanou se zábavou a zachováním tradic. A tyto tradice uchovávají a rozvíjejí i některé naše odbočky.

Rožďalovické posvícení připadlo na třetí říjnový víkend a gradovalo dvěma akcemi – tradičním posvícenským fotbalovým derby a večerní zábavou v sále místní radnice, kdy se o přípravu, výzdobu i vlastní organizaci vždy zaslouží skoro celá slávistická odbočka. Nejednou už padla pochvala, že právě díky slávistům se společenský život v Rožďalovicích pořádně rozhýbal a zdejší jarní Maškarní rej, Slávistické čarodějnice, posvícení i Mikulášskou jim může leckteré větší město jen a jen závidět!

Dlouhou tradici má i Slávistické posvícení v Brandýse nad Orlicí. V dřívějších letech se obvykle hledal vhodný sál v nejbližším okolí a akce byla spojena i s malou procházkou, ale jak se věkový průměr účastníků zvyšoval, zůstali slávisté raději přímo ve městě, zvláště poté, když se osvědčila domovská restaurace Jiřička. Ona totiž ta tradiční posvícenská kachnička musí být jako dort, protože akce není určena jen pro členy odbočky, ale i pro jejich partnerky. Zklamán určitě letos nikdo nebyl, masíčko bylo měkoučké a ani na přílohách nikdo nenašel jedinou chybičku! Byl připraven i doplňkový program, protože jen tak sedět a bavit se o úspěších či často neúspěších fotbalistů není to pravé! (Letošní posvícení se konalo den po domácí prohře s Olomoucí.) Tak měla například před léty premiéru slávistická hymna Brandejšťáků „Městečko maličký“, letos byla vrcholem hra, kdy král a královna cestují v kočáře a každá součást kočáru i cesty má svého představitele, který musí při vyslovení své úlohy povstat. A že se přitom užije dost legrace, pokud někdo svou úlohu poplete, bylo nasnadě. Dodejme, že úloha krále a královny patřila Jardovi Benešovi ml. a jeho sličné manželce, kterým každý upřímně poblahopřál k nedávné svatbě!

I LISTOPAD BUDE PESTRÝ

Zatímco říjnové akce pořádaly odbočky víceméně pro své členy a přátele, na listopad je připraveno několik událostí, kde se počítá s účastí více odboček.

Na sobotu 7. 11. chystají Kolínští střeleckou soutěž na střelnici v Čelákovicích s názvem Slávistický ostrostřelec (některé porobnosti už nyní najdete na webu kolínské odbočky www.opskolin.webnode.cz), o dva týdny později si v Havlíčkově Brodě odbyde premiéru turnaj ve stolním tenise Slávistické prasátko (více na webu HavlBroďáků). Zapomenout nesmíme ani na tradiční turnaj v bowlingu ve svátek 17. 11. Brandejská koule!

                           Dobi

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..