S MADDENEM DO BARU

Málokomu se podaří být během svého života aktivním strůjcem historického mezníku. Johnu Williamu Maddenovi se to povedlo hned dvakrát. Nejprve koncem května roku 1888 vedl z pozice středního útočníka k premiérovému zápasu čerstvě zrozený Celtic Glasgow, a když se v únoru 1905 pevně chopil trenérských opratí pražské Slavie, stal se prvním opravdovým trenérem nejen sešívaných, ale v celých Čechách.

Jeho, ve zdejších končinách dosud neznámé trenérské metody, které z hřiště zasahovaly až třeba do kuchyně, tedy do způsobu stravovaní hráčů, doplňované i účinnými – řečeno dnešní terminologií – fyzioterapeutickými postupy, proměnily Slavii ve špičkový evropský tým. Když po neuvěřitelných 25 letech opustil v červnu roku 1930 lavičku, zůstala po onom Skotovi s irskými kořeny obrovská spousta práce, která ho navždy vynesla do slávistické galaxie hvězd.

Jelikož na letošní rok připadá 150. výročí Maddenova narození, rozhodl se Odbor přátel SKS věnovat 4. Slávistický večer právě jemu. V pátek 27. března 2015 o sedmé hodině večerní odstartuje proto ryk skotských dud v baru pražského hotelu Fusion velkou Dědek Madden Party. Další hudební doprovod obstarají mladí rockeři Blue Room. Návštěvníci budou moci ochutnat originální červenobílé koktejly či si odnést láhev pivního speciálu Madden z velmi limitované edice. Dojde i na dražbu maddenovské relikvie a jiná překvapení.

Kromě připomenutí legendárního trenéra má celá akce i dobročinný podtext. Výtěžek ze symbolického stopadesátikorunového vstupného bude použit k důstojné renovaci pražského hrobu J. W. Maddena, který v závěru loňského roku převzal do péče Odbor přátel.

Přijďte se pobavit a zároveň pomoci dobré věci!

[nggallery id=219]