SCHŮZKA ZÁSTUPCŮ ODBOČEK ODBORU PŘÁTEL 10. 11. 2013

Jednou z tradic Odboru přátel, která se zachovala do dnešních dnů, jsou různé formy setkávání zástupců našich odboček, kterých v současnosti evidujeme více než padesát!

Ani letos nemohla v našem kalendáři Schůzka zástupců odboček chybět, i když je stále obtížnější, najít vhodný termín, tedy víkendové odpoledne s domácím fotbalovým zápasem Slavie.          Účast zástupců odboček byla vždy solidní, kolem patnáctky, ale sál Klubu Mirko Huptycha v areálu slávistických sportovišť v Edenu rekordně letos zaplněný zástupci 21 odboček, byl pro všechny příjemným překvapením!

Schůzka postupovala podle výborem předem připraveného programu, kdy po přivítání a představení nových členů výboru a informaci o jejich funkčním zaměření následovalo slovo předsedy př. Ing. Kroba.

Následně byly připomenuty nevýznamnější akce odboček v uplynulém roce (pětiboje Slavia –Sparta ve Cvikově, cyklodovolená,  akce pro veřejnost Na kole kolem Brandýsa, dorostenecký fotbalový Memoriál Staška Bartoše, Silvestrovská vycházka a posvícení v Brandýse nad Orlicí, sportovní pětiboj nezvyklých disciplín Brandýs n. Orl. versus Česká Třebová, mariášový turnaj a pouťový zápas Slavia – Sparta v Opatovicích I. u Kutné Hory, maškarní bál, Univerzita Slavie s besedou, pouťový zápas a zajištění jeho i gastronomického zázemí, populární Čarodějnice, posvícenské klání s přáteli z okolí ve fotbale a zájezd na vinobraní, kterým se mohou pochlubit Rožďalovičtí, Příbramské pravidelné úterní schůze, 3 zábavy, pochod hornickými štolami, výlet do Brd a samozřejmě účast na zápasech Slavie v hornickém městě, Klatovská výročka a historicky první výjezdní  zasedání Univerzity Slavia, což platilo i pro Žilovské, kde se přidala i spolupráce s charitativní organizací Donor, Kuželka a jarní Bowlení v Kolíně, kdy nejde opomenout i zářijového slávistického Ostrostřelce; v případě Kolínských ještě nesmíme zapomenout ani na cyklistickou Rovinu u Kolína a impuls k obnovení tradice Dušiček, k čemuž se připojil i Jan Čapek a Tomáš Donner  z někdejší skupiny vlajkonošů a někteří členové výboru a zástupci odboček Kolín, Veleň, Brandýs a Libiš!  V Mníšku se hrál nohejbal i tradiční fotbálek Sparta –Slavia a „ping-pongovalo“ se, stejně jako v dějišti letošního Setkání ve Šternberku! Velkou a stále oblíbenější akcí byla i tradiční Slávistická pentle ve Veleni!

             Dále se program Schůzky zaměřil na tyto záležitosti:

  • Rok 2013 přinesl nenahraditelné ztráty úspěšných funkcionářů a kamarádů. Zemřel 1.mistopředseda OP př. PaeDr. Kment, tři dlouholetí předsedové odboček – př. Vondrka (Brandýs nad Orlicí), př. Ing. Moudrý (Příbram) a př. Kugler (Nová Paka). Rozloučili jsme se i s Vladimírem Čechem, který v minulosti působil jako místopředseda OP, zapomenout nesmíme ani na obětavého kronikáře Rožďalovických, př. Duška či na osobního přítele Pláničkových, př.Voždu, k jehož devadesátinám ještě nedávno blahopřála v Měrovicích nad Hanou malá delegace OP. A připomněli jsme si i úmrtí fotbalisty Bohuše Vígera, funkcionáře odbíjené Aloise Špičáka či úspěšného trenéra fotbalistek Ing. Zurynka, tedy těch, kteří ochotně pomáhali třeba při besedách! Minuta ticha byla naším skromným poděkováním a vzpomínkou!
  • O přípravách Setkání slávistů v roce 2014 informoval př. Moulis. Uskuteční se v Praze, jako určitá výjimka po putování českými a moravskými městy a obcemi, sídly našich odboček. V Praze totiž OP vznikl a příští rok od toho okamžiku uplyne 50. let.   Přípravy již probíhají, termínově by mělo jít o předposlední víkend v červnu 2014, tedy 20. až 22. června.
  • Př. Váňa informoval o ustavení redakčních rad médií OP, tedy Červenobílých listů (ČBL) a webu. Záměrem u ČBL je, aby při zachování standardních, převážně statistických rubrik, došlo k výraznému zatraktivnění obsahu jednotlivých čísel, což by mělo vést ke zvýšení dosavadního počtu čtenářů. Nová koncepce ČBL se bude ubírat cestou tematických čísel  – to následující bude zaměřeno na historii slávistického fandění, pololetní číslo pak na 50. výročí vzniku OP. V případě webu OP bude provedena redukce dosud zbytečně velkého počtu mnohdy nevyužívaných rubrik. Nebude cílem připravovat každodenní aktuality, obsahovým těžištěm budou analýzy, zprávy, fejetony. Přínosem by bylo rozšíření autorského kolektivu. Př. Pomikal blíže představil připravované číslo ČBL, a to včetně návrhů grafického zpracování. Př. Krob upozornil na finanční náročnost ČBL, zejména při absenci či malém množství inzerentů.
  • Byl představen nový sekretář OP Mgr. Vršecký, který připomněl kontaktní spojení do sekretariátu OP  (tel.: 777 888 233 nebo 272 118 600, e-mail fo-sk-slavia@volny.cz), zrekapituloval placení členských příspěvků, poukázal na to, že vstup Tribuny sever mezi odbočky OP nejen posiluje naši členskou základnu (nejpočetnější odbočka), ale  navazuje i na tradice někdejších vlajkonošů; v této souvislosti se zmínil i o obnovení zájezdové činnosti OP právě díky zájmu Tribuny sever.
  • Př. Chmelík pohovořil o jednáních s Fanklubem zaměřených na případné sloučení obou spolků. Přes snahu OP jednání nepokročila k cíli zejména z důvodu nereálných požadavků zástupců Fanklubu.

Tradičně velký zájem je při každé Schůzce o vystoupení zástupců fotbalové a.s. Ani letos nebyli účastníci zklamáni, naše sezení navštívili generální ředitel a.s. Mgr. Jaroslav Šeterle a – dá se říci, že i tradiční účastník schůzek odboček –  Bc. Adam Řebíček. Pohovořili hlavně o ekonomických otázkách, ale i o sportovních cílech a vyslovili i víru, že nastávající zápas s Brnem potvrdí pozvolný vzestup Slavie. V odpovědích na dotazy zmínili problematiku vyhledávání nových hráčů, korektní vztahy s majiteli stadionu v Edenu (aktuální snahu o opětovné povolení prodeje desetistupňového piva při zápasech Slavie) či formování ligového kádru i s ohledem na spolupráci s juniorským týmem a využívání hostování hráčů.

Tradičně užitečná a podnětná schůzka skončila závěrečným slovem předsedy př. Kroba v 16 hodin.

Zúčastněné odbočky zastoupené jedním nebo více členy:

Bělá pod Bezdězem, Jihočeská odbočka Božetice, Brandýs nad Orlicí, Divoký západ – Karlovarsko, Frenštát pod Radhoštěm, Havlíčkův Brod, Hodonín, Chomutov, Kamenice nad Lipou, Kolín, Klatovy, Mělník, Nečín, Příbram, Rožďalovice, Sezemice, Svitavy, Tribuna sever, Veleň, Vikingové z Lípy – Česká Lípa a Žilov.

Tribuna sever, která se stala dnes největší odbočkou a přihlásila se k tradicím OP,  byla zastoupena př. Kraftem ml., synem dlouholetého člena výboru OP.

RNDr. Michal Dobiáš