Slávisté na své kořeny nezapomínají.

Na některé i slavné mrtvé už živí zapomněli. To však není případ slávistů z Odboru přátel a Klubu cyklistů Slavia Praha, kteří se 3. listopadu 2018 sešli v Edenu u stadionu fotbalové Slavie. Po úvodním fotografování byl zahájen „dušičkový“ program, který zahrnoval kromě návštěvy pietních míst spojených s červenobílou historií i doprovodné akce, např. návštěvu závodů na historických vysokých kolech na pražské Letné. Vždyť právě cyklistika byla prvním sportem, který stál u zrodu sportovního odboru v rámci Literárního a řečnického spolku Slavia. I Letná má svoji symboliku, přímo zde měla celé půlstoletí svůj chrám fotbalová Slavia.

Když zůstaneme u sportu číslo jedna z hlediska časové posloupnosti, tak právě cyklisté z KC Slavia Praha měli počítáno v kilometrech nejnáročnější program. Kromě zmíněné Letenské pláně navštívili ještě pražskou Ohradu, místo prvního slávistického závodění. Vrchol „Tour de Slavia“ představovala cyklistická jízda do Kostelce nad Černými lesy ke hrobu MUDr. Jaroslava Hausmana. Hrob muže, který právě před 126 lety v listopadu roku 1892 spoluzakládal sportovní odbor ACOS (Akademický cyklistický oddíl Slavia) a posléze i Sportovní klub Slavia, ozdobil důstojný věnec. 

I přes nepřízeň počasí pokračovali sešívaní cyklisté do Brandýsa nad Labem k místu posledního odpočinku dalšího velkého slávisty cyklisty Františka Haupta, sedminásobného mistra Československa a účastníka Berlínské olympiády. Následovala jízda zpět do Prahy, pro některé již s využitím doprovodných vozidel.

Spanilá jízda „Tour de Slavia 2018“ měřila celkem 63 km, cyklistický klub ji pořádal společně s Odborem přátel a s podporou SK Slavia Praha. 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..